VELIKI PUDL ( Grand caniche )
To je pas skladnog oblika, srednje velik, sa značajnom frizurom i kovrčastom ili zauzlanom (ako nije raščešljana) dlakom. Njegov hod je tipčan - kao da pleše. Veliki pudl je uvećana podvrsta manjeg, od kojeg je i uzgojen. Pasminske karakteristike su iste za sve podvrste pudli (pročitajte sve o toj pasmini). Pas je čvrsto graden, kvadaratičnost njegovog tijela naglašava karakteristična frizura. Glava je duga, lubanjski dio je zaobljen, gubica jaka, njuška crna kod crnih, a bijela kod bijelih i sivih pudli. Smedu njušku imaju smedi pudl i aprikot pudl. Dlaka je duga. Rep drži uspravno i do polovice je kupiran. Dlaka je gusta, vunasta i gruba. Visina - od 45 do 58 cm, težina - do 22 kg.
Posebnu Ijubav prema pudlama izrazio je Peter Scheitlein 1840. godine u svom djelu "Pokušaj spoznavanja životinjske duše" ("Versuch einer vollstandigen Tierseelenkunde"): "Najpotpuniji pas je pudl. Što god je lijepoga i pametnog napisano za pse odnosi se i povezano je s njima. Taj pas je nešto posebno, originalno i genijalno. Sve na njemu je psihologija. Pudl je po naravi dobar. Svaki, koji je loš, takav je zbog lošeg ophodenja Ijudi prema njemu."Prije I. svjetskog rata pudle su uzgajali samo u jednoj veličini. Po mogućnosti su morali biti veći od 40 cm. Razlikovali su se samo po boji i frizurama. Pri kraju dvadesetih godina uzgojili su idealan tip velikog pudla. Patuljasta pudl je postao modni pas, koji je počeo izguravati velikog. Bilo je razdoblja u kojem je veliki pudl (zovu ga još i "kraljevski pudl") bio već skoro zaboravljen, a sada je sve omiljeniji, prvenstveno zbog dobrog karatera.
SREDNJI PUDL ( Caniche moyen )
To je "ishodišni" pas za sve tri veličine pudli (velikog, srednjeg i patuljastog). Glavu drži uspravno i ponosno, vrat je čvrst, bez podbratka. Šape su malene, zatvorene i oble. Medu prstima je plivaća kožica. Nokti su tvrdi i debeli.
Dužina tijela obično malo prelazi visinu. Leda su kratka. Koža je elastična, a njena boja je prilagodena boji dlake. Bijeli pudl ima kožu srebrnaste boje, a očni rub, usne,nos, desni i nokti su crno pigmentirani. Boja krzna je crna, smeda, bijela, srebrna ili aprikot. Visina - od 30 do 40 cm, težina - oko 15 kg.U njegovoj domovini Francuskoj pudla zovu caniche, što dolazi od riječi canard- patka. Ime govori da su ga prvobitno upotrebljavali za lov na pernatu divljač. Potomak je već skoro izumrle francuske pasmine barbet. Pudl je po naravi Ijubazan pas. Na strance i srodnike se ne obazire. Svu pozornost posvećuje članovima svoje obitelji. Nikada nije umoran, svoju prijaznost i svoje znanje želi uvijek iznova dokazivati, i zato je ponekad uistinu dosadan. Lako uči i voli raditi. Ima odlično pamćenje, stoga nauči mnoge stvari. Žalosno je da njegova velika sposobnost učenja najčešće nije iskorištena, jer je ne cijenimo dovoljno. Tvrd je pas, potrebno mu je puno kretanja. Tipičan je pas za držanje u stanu (ne pušta dlake), oprezan, mada ne obrambeni pas. Kod njege moramo paziti na unutrašnjost ušiju i zubni kamenac.
PATULJASTI PUDL ( Caniche miniature pudl )
Malen je, izrazito živahan pas elegantnog koraka (kao da pleše). Ima kvadratično tijelo, koje može biti frizurom naglašeno ili smanjeno. Na dugoj glavi s okruglim čeonim dijelom stop je malo izražen. Oči su postavljene malo bočno, pogled je živahan i vatren. Boja očiju je tamno smeda kod crnih, bijelih, sivih i aprikot pudlica, a kod smedih je svijetlo smeda. Uši moraju biti duge do usnih kutova. Mora biti bogato odlakan, s dugom, kovrčavom dlakom. Opseg prsiju, mjeren sa plećima, mora biti najmanje 10 cm veći od visine. Ima bujno krzno od kovrčave, vunaste dlake. Visina - do 30 cm, težina - oko 4 kg.
Prvi patuljasti pudl upisan je u njemačku rodovničku knjigu 1912. godine. U Americi tog psa zovu toy poodle. Ponekad je ta najmanja vrsta pudla definirana kao četvrta veličina tih omiljenih pasa. Patuljasti pudl mora biti samo smanjeni oblik srednjeg pudla i mora održati sve njegove tjelesne omjere. Uzgoj patuljastih pudla je zahtjevan, jer psi teže prerasti standardom odredenu visinu. Pas je posebno pogodan za život u manjim stanovima, ali i u većim gradovima. To je modni pas, naomifjeniji medu svim patuljastim pasminama čak i kod nas. Više od polovice svih pudli su patuljaste veličine.
Patuljasti pudl ima iste osobine kao njegov veći brat, srednji pudl. Privržen je Ijudima, lako uči, prijazan je i živahan. Njegova živahnost može rezultirati pretjeranom temperamentnošću, čemu naginju sve manje pasmine. Stoga veterinar treba, kod mogućih operativnih zahvata, više narkotičnog sredstva nego za recimo srednjeg pudla. Ako tako živahnog psa razmazimo i počovječimo, može postati nervozan i u konačnoj fazi histeričan. To rezultira agresivnošću - dovofjno je samo maknuti ruku prema njemu
i on će je ugristi. Do toga ponekad dode i zbog pretjeranje fjubomore prema obitefjskim članovima. Ako ga netko iz obitefji drži u naručju i približi se stranac, napast će ga. Za to su krivi vlasnici.Pudl treba više njege nego drugi pas. Da bi dlaka bila stvarno kvalitetna, moramo je svaki dan pošteno raščešljati.U inozemstvu, pogotovo u Americi, možemo naći i dvobojne pudle u različitim kombinacijama boja. Do sada je priznata samo crno-bijela kombinacija, a druge ne. Ako pudla vodite na izložbe, mora imati propisanu frizuru.
1. Lavlja frizura (klasična): Po njuški, zadnjim nogama i zadnjem dijelu tijela dlaka je kratko ošišana. Narukvice s dužom dlakom potrebno je ostaviti na prednjim i zadnjim nogama, a vrh repa mora biti oblikovan u ćup. Dulja dlaka je i po glavi te po prsima do kraja rebara.
2. Moderna frizura: Ostavfjaju se hlače na prednjim i zadnjim nogama, a donji dio nogu do kraja prstiju ima kratku dlaku. Rep je oblikovan u ćup. Na vrhu glave i na ušima je duga dlaka. Potpuniopis te frizure u knjizi bi oduzeo previše prostora.
Kada na izložbi dva jednakovrijedna psa imaju različitu frizuru, jedan klasičnu, a drugi modernu, pobijedit će onaj s klasičnom. U prošlosti su se na izložbama izlagali nefrizirani i neošišani pudli. Imali su uzlastu, oko 20 cm dugu dlaku. Takve pudle nisu više moderne i na izložbama ih nema. Kod štenadi je potrebno šišati samo obrazni dio lubanje i malo skratiti dlaku po cijelom tijelu. Takvu frizuru štene ima do petog mjeseca starosti. Već sam spomenuo - a to se i pretpostavlja da pudle treba njegovati svaki dan.
Upozorenje koje važi za velikog kraljevskog pudla: u standardima piše da se razvio iz srednjeg pudla, što nije istina, jer su prvobitni psi bili visoki izmedu 50 i 60 cm. U stvarnosti su uzgajači od tih pudli došli do manjih oblika. Sada je visina ograničena na 58 cm. Više pse suci diskvalificiraju. Pudle su jedni od najomiljenijih pasa i medu njima je naljepši upravo krafjevski ili veliki pudl. Mislim da je to jedan od najljepših pasa svijeta. Tko jednom ima pudla obično se nikad više ne odvaja od te pasmine
Post je objavljen 26.01.2008. u 10:51 sati.