"Cijenimo ono što je Hrvatska učinila na putu prema članstvu u NATO-u. Kristalno je jasno kako je Hrvatska učinila puno, između ostalog i na pitanju povećanja potpore hrvatskih građana članstvu u Savezu" izjavio je Jaap de Hoop Scheffer, glavni tajnik NATO-a, nakon jučerašnjeg sastanka hrvatskoga izaslanstva sa Sjeverno-atlantskim vijećem, na kojem je zaključen 6. i zadnji ciklus Akcijskog plana za članstvo (MAP). Scheffer je ponovio da pozivnica za članstvo "još nije ovjerena" i da Hrvatska treba nastaviti s reformama kako bi uspješno "pretrčala ili prohodala zadnjih nekoliko metara maratona" prije pozivnice za članstvo u NATO.
"Kako se približava summit u Bukureštu mi vjerujemo da možemo dovršiti posao kako bi dobili pozivnicu i nadam se da ćemo je dobiti. Vrlo sam ohrabren ovim sastankom", izjavio je predsjednik Vlade dr.sc. Ivo Sanader. Ponovio je kako u Hrvatskoj neće biti referenduma za članstvo u NATO-u. Dodao je kako je bilo "veliko zadovoljstvo" slušati pohvale veleposlanika zemalja članica NATO-a upućene Hrvatskoj na svemu što je učinila u reformama, ne samo u obrambenom sektoru nego i na ostalim područjima poput pravosuđa, borbe protiv korupcije, podizanja javne potpore za članstvo u NATO-u. "Naravno da još sve nije gotovo, pred nama je još dosta posla, ali iz svih istupa vidljivo je da sve te zemlje podržavaju Hrvatsku", izjavio je Sanader. Rekao je kako je posebno istaknuta uloga Hrvatske kao "sidra stabilnosti" u regiji te hrvatski doprinos u mirovnim operacijama.
Predsjednik Vlade je rekao kako mu je na sastanku bilo postavljeno i pitanje o Bosni i Hercegovini. "Otvoreno sam rekao da BiH mora ostati jedinstvena i suverena zemlje, koja ide prema euroatlantskim integracijama, ali sam inzistirao da ona ne može opstati ukoliko sva tri naroda Srbi, Bošnjaci i Hrvati ne budu imali jednakopravan status konstitutivnih i suverenih naroda".
Uz Hrvatsku, pozivnicu za članstvo u NATO-u očekuju i druge dvije države potpisnice Jadranske povelje, Albanija i Makedonija. Hrvatska je prva obavila sastanak s Sjeverno-atlantskim vijećem i zatvorila MAP, a sljedeći tjedan takav sastanak treba održati Makedonija, a potom i Albanija. Nakon tih sastanaka NATO počinje pripremati i službenu odluku o čemu će početkom sljedećeg mjeseca najprije razgovarati ministri obrana NATO-a, a potom u ožujku ministri vanjskih poslova koji će pripremiti i konačnu odluku. Odluka o slanju pozivnica objavit će se u travnju na summitu u Bukureštu. Potom slijedi proces ratifikacije, a Hrvatska bi punopravnom članicom mogla postati u proljeće sljedeće godine na summitu na kojem će se obilježiti 60. godina osnivanja NATO-a.
Post je objavljen 17.01.2008. u 09:22 sati.