NOVO : Julian Barnes - 'Flaubertova papiga' (Celeber, 2007.)
Celeber je reizdao kultnu Barnesovu 'Flaubertovu papigu' :
Julian Barnes
'Flaubertova papiga'
roman
izd. Celeber
Tvrdi uvez; 16x23 cm; 192 str.
Biblioteka "X"; knjiga 44.
Prijevod s engleskoga jezika: Zlatko Crnković
Cijena: 139,00 kn
Riječ izdavača
U užem izboru za nagradu Booker Prize for Fiction 1984.
Nagrade: Geoffrey Faber Memorial Prize 1985., Prix Médicis (France) 1986., Premio Grinzane Cavour (Italy) 1988.
Kakvoj vrsti knjige pripada Flaubertova papiga? Književnoj biografiji 19. stoljeća francuskoga prozaika, radikalnog i intelektualnog impresarija Gustava Flauberta? Razmišljanju o upotrebi i zloupotrebi jezika? Romanu o opsjednutosti, odricanju, razdražljivosti, neiskrenosti? Triler upotpunjen krinkama, traženjem, tajnovitim sastancima i nepoznatim ciljevima? Dugačak esej u obliku romana?
Površinski, knjiga Juliana Barnesa je priča o starijem engleskom doktoru koji je u potrazi za intrigantnim i tajnim detaljima Flaubertovog života. Čini se da je Geoffrey Braithwaite bio uključen u pokušaj tumačenja da li je osobito profinjena, ljupka i starinski obojena papiga kao original 'posuđena od G. Flauberta iz muzeja u Rouenu i postavljena na njegov radni stol dok je pisao djelo Un coeur simple, gdje se papiga zove Loulou i pripada Félicité, glavnoj junakinji pripovijetke'.
Ono što počinje kao šaljivi i intrigantni izlet u pojedinosti Flaubertovog života i intelekta, istovremeno pokušavajući riješiti zagonetku papige – ili prije, papiga – ubrzo prerasta u nešto mračno i mučno, u istraživanje tajne Braithwaiteove patološke opsesije. Prvi doživljaj koji imamo – da sve nije onako kako se čini – prati nas skoro do polovice knjige, kad nakon šaljivog i mrzovoljnog obračuna s nedostatnosti književnih kritika Braithwaite završava poglavlje govoreći: 'Da li sada razumijete zašto mrzim kritiku? Mogao sam vam sada opisati izraz mojih očiju, ali one su previše obojene bijesom.'.
I od tog trenutka stvari postaju sve jasnije, sve dok ne završe u najneočekivanijem obratu.
Jedan dio knjige možda najbolje opisuje cijeli ton ove posebne i neobične priče: 'Mrežu možeš definirati na jedan ili dva načina, ovisi o tvojem kutu gledanja. Normalno, rekao bi da je mreža zamka izmišljena za lov ribe. Ali možeš, bez velike povrede logike, obrnuti misao i definirati mrežu kao što ju je definirao jedan šaljivi leksikograf: nazvao ju je mnoštvom rupa povezanih špagom.'.
Julian Barnes nam dokazuje da je moguće uloviti veliku i zanimljivu ribu bez obzira kako definirali mrežu.
Flaubertova papiga je gusto natrpana soba detalja o jednom slavnom čovjeku: u njoj ćemo naučiti golemu vrijednost njegovog života, obitelji, ljubavnica, spoznajnih procesa, zdravlja i opsesije. Ali glas koji sve to govori nam je postepeno otkrio da je obuzet opsesijom. To je glas Geoffreyja Braithwaitea, umirovljenog doktora sa izjedajućom i iscrpljujućom potrebom da razumije samoubojstvo supruge i još mračnijim pritiskom da analizira proces ljudskog identiteta.