Priredio: THEO LJUBIĆ
Predsjednik Republike Hrvatske, Stjepan Mesić vidi izvor nestabilnosti na Kosovu i u Bosni i Hercegovini isključivo i samo u Beogradu, te kaže kako sve ono što se protivi europskom modelu udruživanja ne koristi nikome pa ni Srbiji.
"Ja bih se s tim apsolutno složio. Kad bi Beograd pozvao Srbe na Kosovu da glasuju, da uđu u institucije, onda bi oni bili subjekt... To Beogradu očito ne odgovara. Kada bi ušli u institucije mogli bi pridonijeti tome da Kosovo bude višenacionalno, demokratsko i europski usmjereno. Ahtisaarijev plan je dobar temelj za postizanje dogovora, ali su dvije strane duboko ukopane. Jedni bi nezavisnost odmah, a drugi nikada. Treba poštovati nove realitete".
Predsjednik Republike Hrvatske je takodjer ocijenio da, nakon Kosova, istu politiku Beograd vodi i prema Banjoj Luci, poručivši da Hrvatska želi razvijati odnose sa cjelovitom BiH.
"Hrvatska nikad neće entitete shvaćati kao države u državi niti prihvatiti njihovo izdvajanje, i kao što Hrvati u BiH moraju svoju politiku kreirati u Sarajevu, to isto Srbima moraju poručivati i vlasti u Beogradu", rekao je predsjednik RH i istaknuo kako "nema rezervne domovine".
Predsjednik Mesić odgovarao je na pitanja novinara nakon Foruma o strateškoj regionalnoj suradnji Hrvatske u okviru tradicionalnog susreta Hrvatsko-britanske poslovne mreže čiji je pokrovitelj britanski Veleposlanik u Hrvatskoj, Njegova Ekselencija Sir John Ramsden.
U pozdravnom govoru predsjednik Mesić je istaknuo važnost regionalne suradnje, posebice gospodarske, kao preduvjeta za razvoj regije, a posebice kao preduvjeta za "izbjegavanje izolacionizama i radikalnog nacionalizma" kakav se danas, jasno, još uvijek vidi u Srbiji, poglavito kod članstva najjače stranke na zadnjim izborima - Srpske radikalne stranke.
Stjepan Mesić se pozvao i na izvješća Svjetske banke i drugih institucija da su "razvojne perspektive u jugoistočnoj Europi povoljne, ali rastu sigurnosni rizici".
"Regionalnu sigurnost možemo označiti jačanjem europskog integracijskog procesa" kazao je hrvatski šef države.
Kazao je da Republika Hrvatska podržava sporazum Europske Unije i Srbije o Stabilizaciji i pridruživanju, ali i podsjetio kako Srbija mora ispuniti i neke uvjete. Jasno, ovdje se prvenstveno misli na izručivanje raznih zločinaca Karadžića i Mladića koji slobodno šetaju Srbijom, te o problematici Kosova.
"Republika Hrvatska mora otvarati granice prema susjedima, ali nakon što se usvoje isti standardi i nakon što su vidljiva njihova europska opredjeljenja. Neki granicu Srbije ponovo vide na liniji Virovitica-Karlovac-Karlobag, no, sreća i zadovoljstvo se moraju tražiti u svojim granicama. Nužno je riješiti probleme na Kosovu i BiH i završiti arhitekturu našeg prostora", rekao je hrvatski predsjednik Stjepan Mesić na Forumu o strateškoj regionalnoj suradnji RH u okviru Hrvatsko-britanske poslovne mreže.
Veleposlanik Njezinog Veličanstva Kraljice Elizabeth II., Sir John Ramsden nije komentirao stanje na Kosovu, ogradivši se izjavom da su "pregovori u tijeku", ali je, kao i hrvatski predsjednik, izrazio žaljenje što "Srbi nisu sudjelovali u nedavnim izborima na Kosovu". Situaciju u regiji smatra "teškom".
Sir Ramsden je pohvalio Republiku Hrvatsku koja, kako se izrazio, "pokušava druge u regiji potaknuti da se bave konkretnim, relevantnim pitanjima".
"Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Sjeverne Irske i Republika Hrvatska dijele viziju stabilne i prosperitetne regije", kazao je Sir Ramsden koji je prije toga, u uvodnom izlaganju na Forumu izrazio zadovoljstvo što "Republika Hrvatska pokazuje smjer drugima".
"Ostali svijet neće čekati dok se političke klase bave prošlošću", rekao je britanski Veleposlanik Njezinog Veličanstva, Kraljice Elizabeth II. u Zagrebu, očito aludirajući na srbijanske političare u Srbiji.
Post je objavljen 19.12.2007. u 00:05 sati.