Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/biljoteka

Marketing

KORIJANDAR I STJENICE

Ako ne znate kako mirišu stjenice i ne možete naći kuću u kojoj stjenice žive da ih onjušite, vaše čulo mirisa je propustilo iskusiti jedan od najodvratnijih smradova koji ga može snaći.
Imate šansu za takav doživljaj ako pomirišite nezrelo sjeme korijandra. Zvučno i privlačno ime ove biljke potiče u stvari od grčke riječi koris što znači stjenica, a i službeni latinski naziv ove biljke Coriandrum sativum L. je pun stjenica.

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Kod nas korijandar nije ni puno poznat ni puno popularan, ali svaki turista iz Indije: hare krišna, sai babist ili normalni svat nakon putovanja po indokini počinje koristiti ovu biljku kao začin jelima.
Korijandar je u stvari vrlo aromatična biljka koja je i začinska i ljekovita, pa iako se kao začin koristi i trava, sjeme korijandra je osnovni proizvod ove biljke. Naravno samo zrelo sjeme koje, za razliku od nezrelog, prekrasno miriše. U nezreloj fazi sjeme je ružno pače koje se zrelošću pretvara u labuda. I s nekim ljudima je tako.
Sjeme korijandra je pronađeno još u faraonskim grobnicama, a koristili su ga i u staroj Kini, staroj Grčkoj, starom Rimu, starim arapskim zemljama, elem sve staro i antikno služilo se ovom biljkom. Za pretpostaviti je da su u tim starinama postojale i stjenice, ali nije zabilježeno da je korijander korišten protiv ovih mirišljavih nametnika.
Mračni srednji vijek našeg kontinenta također je slijedio naslijeđe ovih starina pa je korišten i kao začin i kao lijek, a bogme i kao ljubavni napitak.
I korijander ima više varijeteta kao i većina bilja koje se kultivira, da ne kažem uzgaja, a štitci sa zrelim sjemenom se sijeku tik pred potpunu zriobu, ranim jutrom za vrijeme rose kako bi se sjeme manje rasipalo. Štitci se suše, zatim omlate, a sjeme prosije.
Da budemo načisto, sakuplja se plod korijandra. Plod izgleda poput okruglog zrna koje se pri sušenju razdvaja na dvije polovice. Svaka ta polovica je sjeme. Tako se negdje prodaje plod (fructus), a negdje sjeme (semen), a sve je to nama isto osim botaničarima koji žele precizirati šta je šta. Nama je važno da je zrelo i da privlačno miriši.
Korijander ima više namjena zbog sastava svog eteričnog ulja.
Medicina mu priznaje djelotvornost kod gastritisa uzrokovanih nedostatkom želučane kiseline, kod proljeva, nadutosti i bolova u probavnom traktu. S obzirom na fungicidno i baktericidno svojstvo utiče na sve zločeste mikroorganizme koji su protuzakonito naselili probavni trakt i uzrokovali probavne smetnje.
Narod mu vjeruje da je i sredstvo protiv glista, sredstvo za uspješno spriječavanje zadaha od bijelog luka i sredstvo za smirivanje nervoze.
Konzumirati se može kao čaj, a stučene i samljevene sjemenke se koriste u kulinarstvu kod pripremanja peciva, kolača, likera i piva, kiselih krastavaca i cikle, dodaje se u marinade za ribu i pajc za pripremu divljači.
Meni je najdraže konzumiranje u vinu i rakiji. Alkohol dobija svojstven šmek kada se desetak grama izdrobljenog sjemena namoči u litar vina ili rakije. Nakon što odstoji 7 dana piće se procijedi i koristi kao ukusan lijek u vrijeme prazničnih prežderavanja koja nam uskoro prijete.
A praznične ludorije možete upotpuniti smradom zelenih plodova.


Post je objavljen 15.12.2007. u 09:55 sati.