Napisao: THEO LJUBIĆ
Iako Ustavom Republike Hrvatske određuje mandatara za sastavljanje nove Vlade, predsjednik je Republike Stjepan Mesić odluku o formiranju Vlade na neki način prepustio HSLS-u i HSS-u. Iako HDZ ima relativnu većinu i trebao bi dobiti mandat za sastavljanje Vlade, Stjepan Mesić je odlučio da će mandatar biti onaj tko mu donese dokaz o većini u parlamentu, odnosno 77 potpisa. Tako je predsjednik Mesić ostavio manevarski prostor za sastavljanje Vlade SDP-u, koji za HDZ-om zaostaje za pet mandata, ne računajući glasove dijaspore.
I dok mnogi politički analitičari u Republici Hrvatskoj drže da bi dr. Ivo Sanader trebao prvi dobiti pravo na sastavljanje Vlade, predsjednik Republike Hrvatske se i dalje tvrdoglavo drži rečenoga, unatoč činjenici da se tim njegovim odugovlačenjem destabilizira malo pomalo cijela država.
ŠTO OSMERKA TRAŽI I PODRŽAVA?
Kako stvari sada stoje, najneizvjesnije izbore u povijesti Hrvatske odlučit će stranke centra i manjine. Jasno, ovog puta je najpoželjnija "udavača" HSS-ovac Joža (Josip) Friščić, za kojeg zagrebačke kuloarske priče pričaju kako se u izbornoj noći nije bavio s 0,00 promila, već je "spavao u bačvi". Najgore je bilo kad je s vina Chardonay prešao na Tudum, kako u Prigorju nazivaju vino spravljeno od necijepljene loze- pričaju mi kolege novinari koji su boravili među "seljacima" i "liberalima" u izbornoj noći. Uz HSS, dobra "udavača" je i HSLS, točnije, njena predsjednica Đurđa Adlešić za koju neki zlobnici tvrde "da se uopće i nije skroz oporavila od kancerogene bolesti glave", pa se postavlja pitanje zašto se baš predsjednik države Stjepan Mesić odlučio na takvu varijantu po kojoj ključeve banskih dvora drže oboljela Adlešićka i alkoholu skloni Frišćić.
No, pogledajmo što aktualna "osmerka" (HNS, HSS, HDSSB, IDS, HSLS, HSP, HSU i SDSS) za potporu novoj Vladi Republike Hrvatske traže:
Hrvatska narodna stranka/Liberalni demokrati (HNS) podržava program SDP-a, a sitnice s kojima se ne slažu planiraju riješiti razgovorima. HNS i SDP podržavaju program oporezivanja tajkuna, ali se potpuno ne slažu s porezom na kapitalnu dobit koju je odavno najavio sve manje popularan u redovima mladih SDP-ovaca njihov kandidat za premijera Ljubo Jurčić. S druge strane, od samog početka je HNS-ovac Radimir Čačić tažio mjesto predsjednika Vlade (čega se sinoć, 27.11. pred TV kamerama odrekao), no zadovoljilo bi ga i mjesto potpredsjednika. Vesna Pusić u kampanji je pucala na poziciju ministrice vanjskih poslova.
Hrvatska seljačka stranka (HSS) nije se željela izjasniti hoće li podržati HDZ ili SDP, iako ih iz Europske pučke stranke podsjećaju da im je podržavanje HDZ-a bio i jedan od uvjeta primanja među europske Pučane. Uvjet Friščićeve stranke je prihvaćanje njihova programa, što podrazumijeva čak šest milijardi kuna na godinu za poljoprivredu, proglašenje ZERP-a 2008. godine, referendum za NATO i minimalno 1500,oo kuna mirovine umirovljenicima svaki mjesec. Uporno tvrde kako im uvjet nije ministarsko mjesto nego programi od kojih neće odstupiti. Tijekom same kampanje je šef HSS-a Josip Friščić izjavljivao kako želi biti ministar poljoprivrede, no danas tvrdi kako mu to nije važno, dok Friščićevi sumještani iz Koprivničkog Ivaneca svom Joži poručuju: "Samo da se Joži pamet ne zmeša" (valjda u alkoholu).
Glavaševom HDSSB-u blizak je program SDP-a iako se ne slažu baš oko svega. Način da to riješe vide u zajedničkom razgovoru o tim temama. Važan im je ospodarski program i prosperitet za građane Osijeka, a šest vijećničkih mjesta SDP-a donijelo bi im stvaranje vlasti u gradu. U slučaju koaliranja, Glavašev HDSSB tražit će svakako gradonačelničko mjesto u Osijeku. Tvrde kako su se dosad dva puta opekli, jer su ga vodili pogrešni ljudi. Istovremeno, kako saznajem, u Osijeku od političkih struktura nitko s nikim ne priča na relaciji HDSSB, HSP, HDZ. Proračun za SLavoniju i Baranju, omogućivanje Branimiru Glavašu da se brani sa slobode i preispitivanje suradnje s Haškim Tribunalom tri su preduvjeta koja će HDSSB postaviti SDP-u, ako "Zorannemampojma" Milanović, čelnik SDP-a, poželi podršku Glavaševe stranke za stvaranje parlamentarne većine. Te tri stavke pregovora apostrofirao je predsjednik HDSSB-a Vladimir Šišljagić, ponovivši još jednom da s HDZ-om uopće neće biti nikakvih razgovora. Sa SDP-om, kaže, još nisu službeno razgovarali, iako su imali neke susrete.
IDS je po programu uvijek bio bliži SDP-u nego HDZ-u, tako da oni non-stop naglašavaju kako SDP može računati na njihovu potporu, dok se još uvijek nisu izjasnili oko mjesta i funkcija na koje pucaju.
Liberali Đurđe Adlešić iz HSLS-a pregovarat će i s HDZ-om i SDP-om te vidjeti koja od ovih stranaka u potpunosti podržava njihov program, koji se temelji na decentralizaciji, mirovinama od najmanje 1500 kuna i radnom zakonodavstvu. To su ujedno i prioriteti. Izričito odbijaju razgovarati o stranačkim foteljama. Međutim, u doba HDZ-ove Vlade imali su nekoliko mjesta pomoćnika ministara, a HSLS-ovci su vodili i neke od vodećih kompanija (primjerice Hrvoje Vojković kompaniju Croatia osiguranje).
Veliki gubitnik ovih parlamentarnih izbora, Hrvatska stranka prava s Antom Đapićem je trdicionalno orijentirana na desno, no prilično je nejasno koga bi mogli podržati u sastavljanju nove Vlade. Tijekom kampanje nisu isticali na koje pozicije u vlasti ciljaju, a jednako diskretni su i dalje. Vjerojatno su još uvijek šokirani lošim rezultatima.
Drugi, uz HSP, veliki gubitnik ovih izbora je i Hrvatska stranka umirovljenika čiji čelnik Jordan na putu podnošenja ostavke na mjesto predsjednika stranke, koalirat će s onom strankom koja podrži njihov program, i to u cjelosti, bez odstupanja. To se, prije svega, odnosi na mirovinska pitanja i rast mirovina, no tu je i gospodarski program zbog kojega su tražili i ministarsko mjesto. Budući da su osvojili tek mandat, ističu kako je deplasirano tražiti i uopće govoriti o pozicijama u Vladi. Ipak, ako budu dio vladajuće većine, svoje ljude vide na mjestima državnih tajnika ili pomoćnika ministara.
Osim rješavanja manjinskih problema - od stanarskih prava do razvoja povratničkih sredina, važna im je borba protiv korupcije, pitanje smanjenja vanjskog duga i ekonomski razvoj zemlje, kažu u SDSSU Milorada Pupovca. S tri mandata sigurno će tražiti mjesto u Vladi, no o kojoj je mnistarskoj fotelji riječ, nisu željeli komentirati. Ako budu u Vladi, vjeruju da će ostali manjinci imati svoja mjesta na poziciji državnih tajnika ili pomoćnika ministara.
PREDSJEDNIK MESIĆ NESMOTRENO USPOREĐUJE SRPSKE RADIKALE SA SANADEROVIM HDZ-om !
Nastup dr. Ive Sanadera na novinskoj konferenciji u ponedjeljak navečer (26. ovog mjeseca) u sjedištu HDZ-a je različito protumačen. Dok mnogi drže kako je to bio samo odgovor na izjave iz SDP-a, u konkurentskom su taboru neki SDP-ovci Sanaderove riječi doživjeli kao da je prijetio demonstracijama. Ivo je Sanader naime govorio o telefonskim pozivima građana, te je poručio biračima da se ne uznemiruju. Aludirajući na SDP, politički analitičar Davor Gjenero je izjavio: - Pokušaj izigravanja izbornih rezultata može se i na taj način braniti, ali to samo govori koliko ta situacija može biti opasna.Prema mišljenu dr. Anđelka Milardovića, Sanader je već time što se je prvi oglasio, osigurao premoć u javnom mnijenju. - Sanader je istupio hrabro, bio je pun samopouzdanja - kaže Milardović, objašnjavajući da je u situaciji kad je važno "tko će prvi potegnuti", Sanaderovu poslovičnu samosvijest pojačala i glasovna i mandatska nadmoć, koja je nakon središnjeg TV Dnevnika postala očita, objašnjava Milardović.
- On je dominirao situacijom, a mora se priznati da je Sanader vrstan govornik, odriješita nastupa, poznat po svojoj sigurnosti. Davor Gjenero zamijetio je još jednu razliku. - Najvažniji element Sanaderova govora, koji nije dovoljno uočen, bila je promjena retorike: on je proglasio "mirnodopsku" komunikaciju, naglasio je da je zaboravio na sve predizborne uvrede koje su mu na jedno uho ušle, a na drugo izašle, za razliku od Milanovića, koji je nastavio govoriti kao da su izbori tek pred nama i kao da još ništa nije završeno - ističe Gjenero.
- Sanader je nastupio trijumfalno, dok je Milanović bio oprezni optimist. Sanader je proglasio pobjedu, a Milanović izbjegao priznati poraz - pojednostavnio je stvari dr. Damir Grubiša i time ustvari pojasnio kako je za razliku od "Zorananemampojma" Milanovića, dr. Ivo Sanader imperativniji od Milanovića u svemu, pa i u nastupu.
I dok dr. Ivi Sanaderu stižu čestitke iz EU i svijeta na izbornoj pobjedi, predsjednik RH Stjepan Mesić danas totalno neoprezno izjavljuje kako relativna većina ne znači da on mora dati mandat Ivi Sanaderu. Tom izjavom je ustvari dokazao kako je on kao predsjednik Republike Hrvatske pod nesmiljenim pritiscima čelnice HNS-a (čiji je i Mesić "zamrznuti" član) Vesne Pusić, koja otvoreno podržava SDP u formiranju Vlade, a sebe samouvjereno vidi na mjestu ministrice za vanjske poslove.
Predsjednik Mesić sutra započinje konzultacije sa strankama oko sastavljanja nove Vlade. Još je jednom danas ponovio dakle, kako će mandat dati onomu tko mu donese čvrsta uvjerenja i pismene dokaze o parlamentarnoj većini. Ponovio je da mandat ne mora dati Ivi Sanaderu, iako je mnogima jasno da Mesić Sanaderu, da može, najradije nikada ni nebi dao mandat za sastavljanje Vlade. Upitan od strane novinara - ZAŠTO, barem iz pristojnosti, neda mandat relativnom pobjedniku ovih izbora, Mesić je glupo i površno odgovorio da to ništa ne znači, jer su i u Srbiji Radikali bili najjača stranka, a svejedno nisu sastavili Vladu niti dobili mandat. - U Ustavu postoji odredba da se mandat povjerava onome tko osigura većinu, a to je 77 zastupnika, - rekao je Mesić (USTAV RH u Članku 97. u svezi formiranja Vlasti kaže da Predsjednik Republike povjerava mandat za sastavljanje Vlade osobi koja, na temelju raspodjele zastupničkih mjesta u Hrvatskom saboru i obavljenih konzultacija, uživa povjerenje većine svih zastupnika) dodavši da u drugim zemljama postoje i drukčija rješenja. "U Srbiji Radikali uvijek pobjeđuju, ali nikad nisu sastavljali Vladu", rekao je Mesić i dodao da se na njega vrše pritisci, i "iz novina i prepoznatljivih centara da se proglasi pobjednik". Naravno, nije htio napomenuti da se na njega najviše vrši pritisak iz njegove stranke HNS/Liberalni demokrati i to od strane dr. Vesne Pusić, od strane SDP-a, a isto tako pritisk na njega iz sjene i vrši i Savka Dabčević-Kučar, te Mesić uporno prešućuje ono što ionako svi znaju: u predizbornoj kampanji je Stipe Mesić otvoreno podržavao SDP i HNS. Predsjednik Mesić je isto tako izjavio, ali nakon dr. Sanadera, kako je premijeru Sanaderu čestitao kao relativnom pobjedniku.
Predsjednici HDZ-a, HSS-a i HSLS-a, dr. Ivo Sanader, Josip Friščić i Đurđa Adlešić sastali su se danas i dogovorili da će nakon konzultacija s predsjednikom RH, Stjepanom Mesićem, razgovarati o koalicijskom sporazumu. Po riječima glasnogovornika HDZ-a Ratka Mačeka, predsjednici stranaka su se sastali danas, analizirali rezultate izbora i dogovorili kako će sačekati konzultacije s predsjednikom Republike i njegovo davanje mandata za sastavljanje Vlade. Zaključili su da su stranke nakon toga spremne za razgovore o koalicijskom sporazumu.
RAZLIČITA TUMAČENJA
Novoizabrani zastupnik romske i još jedanaest nacionalnih manjina, Nazif Memedi potpisao je, uz potporu Mreže romskih udruga, sporazum s predsjednikom HDZ-a Ivom Sanaderom, kojim Sanadera podupire kao mandatara za sastavljanje nove Vlade. Sanader je, nakon potpisivanja sporazuma u stranačkoj središnjici, Memediju čestitao kao prvom zastupniku Romu, a potpisani sporazum ocijenio je logičnim nastavkom politike HDZ-ove Vlade spram nacionalnih manjina. Naglasio je da Memedi nije iznosio nikakve financijske zahtjeve u apsolutnom iznosu, nego da je Vladi čestitao i zahvalio na činjenici da je značajno povećala iznose za Rome, iako u Saboru nije bilo Roma zastupnika.
Sanader je kazao i da je njegova Vlada ispoštovala sve što je HDZ dogovorio s manjinama, te je izrazio žaljenje zbog odluke bošnjačkog zastupnika Šemse Tankovića. Informacije radi, Šemso Tanković je zbog zahtjeva koji je u neskladu s ustavom Republike Hrvatske, odlučio podržati SDP i njegova lidera "Zorananemampojma" Milanovića. Novinari su upitali Memedija što će napraviti ako novu Vladu uspije okupiti SDP, a on im je odgovorio: - Sinoć smo raspravljali do dva ujutro i odlučili - ako izgubimo, gubimo zajedno, ako pobijedimo, pobjeđujemo zajedno.
Unatoč i zabrinutosti dijela građana ove zemlje, ali i nekih europskih lidera o trenutačnoj političkoj situaciji u Hrvatskoj, unatoč činjenici da je dr. Ivo Sanader i HDZ na parlamentarnim izborima osvojio 66 mandata, predsjednik Mesić i dalje ostaje tvrdoglavo dosljedan onome što je najavio u izbornoj noći, pa se u pozadini formalnih kontakata između njega i HDZ-a vode žustre rasprave o tome tko bi trebao sastaviti Vladu. Ustavni stručnjaci ovih dana citiraju Članak 97. Ustava koji sam gore u cjelosti naveo, a koji kaže da mandat ide onome "TKO UŽIVA POVJERENJE VEĆINE SVIH ZASTUPNIKA", ali pritom i dodaju da je situacija kristalno jasna obzirom na to da HDZ ima deset zastupničkih mjesta više od SDP-a. Situacija koja je na pretprošlim i prošlim izborima bila posve jasna i koju nijedna strana nije u ta dva izborna ciklusa problematizirala, ovaj se put na različitim stranama različito tumači, pa su neke od rasprava čak išle u tom smjeru da bi Stjepan Mesić pri proglašavanju mandatara trebao presuditi čija bi Vlada bila kvalitetnija i stabilnija. Vanjski promatrači, Europska Unija i svijet u cjelini, jasno, uopće nemaju takvih dvojbi. Mnogi od njih zbunjeni su razvojem situacije po kojoj Stjepan Mesić, u tajnosti pritiskan od Vesne Pusić iz HNS-a, te od SDP-ovaca, bespotrebno komplicira stvar u Hrvatskoj, nakon uredno provedenih parlamentarnih izbora po kojojima su apsolutni pobjednici HDZ-ovci s najviše osvojenih mandata, te na tazličitim adresama traže objašnjenja. EU i Svijet polaze od pravila da Vladu prvo pokuša sastaviti onaj tko je dobio najviše mandata u parlamentu, a to je dr. Ivo Sanader koji od nedjelje 25. ovog mjeseca svakodnevno dobiva čestitke na izbornoj pobjedi, čestitke kojima se pridružio, nakon njemačke kancelarke Angele Merkel, estonskog, letonskog i slovenskog premijera, danas i nizozemski premijer Jan Peter Balkenende. Svi premijeri i države Europske pučke stranke već su prije dva dana čestitali HDZ-u i dr. Ivi Sanaderu na izbornoj pobjedi.
Kako priopćava HDZ, Balkenende je Sanaderu čestitao na "velikoj pobjdi HDZ-a", a Sanader ga je u istom telefonskom razgovoru informirao o početku pregovaračkog procesa s mogućim koalicijskim partnerima. Sanader je o tim čestitkama izvjestio i Mesića, čime je na neki način predsjedniku države naglasio kako za inozemstvo uopće nije sporno tko treba biti mandatar i sastaviti Vladu.
I dok mnogi, kako saznajem od nekih visokopozicioniranih SDP-ovaca, koji s razlogom žele ostati anonimni, SDP-ovci otvoreno priželjkuju da Ljubo Jurčić odustane od premijerskog mjesta, a neki analitičari smatraju kako nije daleko dan kad će Ljubo Jurčić i sam odstupiti, jer mu je, navodno jasno da je HDZ pobjednik ovih izbora i da to priznaje, predsjednik SDP-a "Zorannemampojma" Milanović, naravno, to nije htio komentirati. Međutim, znakovita je bila današnja konferencija za tisak SDP-a na kojoj je "Zorannemampojma" Milanović izjavio: - Nema razloga za prizivanje ulice i za nervozu. Procedura izbora novog mandatara za sastavljanje Vlade u svijetu zna potrajati mjesecima.
Ipak, lider SDP-a nikako da javno prizna kako taj isti svijet uopće ne dvoji u činjenicu da u Republici Hrvatskoj mandatar Vlade već postoji i da je poznat u noći 25. ovog mjeseca nakon provedenih izbora. Njemu, Vesni Pusić i Stjepanu Mesiću očito ništa ne znači činjenica kako su mnogi EU državnici, ali i veleposlanstva akreditirana u Zagrebu poprilično zbunjena razvojem političke situacije u Hrvatskoj, po kojoj mnoge braniteljske udruge proizašle iz Domovinskog rata, te mnogi navijači iz BBB-a, Torcide i drugih, već najavljuju možebitne demonstracije, dakle političke situacije u kojoj predsjednik Stjepan Mesić bespotrebno, ali namjerno odugovlači s davanjem mandata pobjedniku na izborima - dr. Ivi Sanaderu.
Post je objavljen 28.11.2007. u 16:28 sati.