Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/biljoteka

Marketing

BOROVA ŠUMA, ŠEKSPIR I MUHAMED

Već u dva navrata šaljem čitaoce u borovu šumu.
Onaj koji nema naviku odlaska u borovu šumu neće poslušati pogotovo sad, zimi, kad mu je šuma najpotrebnija. Zato borova šuma može doći do vas.
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket
Već je Šekspir prije 4 vijeka pokrenuo šumu ka dvorcu, a kod nas puno duže živi poslovica „Kad neće Muhamed brijegu hoće brijeg Muhamedu“.
Sve su to dokazi da nas u našim toplim (nadajmo se) gnijezdima može posjetiti borova šuma.
Naravno, riječ je o eteričnom ulju bora koje je u stanju omogućiti ne samo doživljaj mirisa borove šume nego i njenu ljekovitost.
Ovim se otvara priča o aromatskom bilju
O eteričnom ulju.
O aroma terapiji kako se sad to zove.
Naši stari baš i nisu poznavali tu riječ ali ih to nije spriječavalo da na žeravicu bace malo korijena andusa, smrekovu bobu, grančice bora ili u kuću donesu niz mirišljavih biljnih stvorova zbog buha, stjenica, komaraca, moljaca, ali i zbog slavlja ili žalosti.
Umjesto riječi aroma terapija koristili su riječ „kaditi“. Kadi se i u crkvi, i u katoličkoj i u pravoslavnoj, tamjanom . Još uvijek su ostali na toj zastarjeloj riječi umjesto da se osavremene i napišu aromaterapizira. Meka i Medina su preplavljene miomirisima za kađenje, jedna od najljepših svjetskih građevina Aja Sofija okađena je ružinom vodicom – đulsijom, a indijski mirisni štapići se mogu kupiti ne samo za kađenje budističkih hramova nego po cijelom Zapadu za kađenje zapadnjaka.
Sve to čime se kadi, što miriši jedno ljepše od drugog, zahvaljujemo eteričnom ulju.
Nećete vjerovati, ali i sve ono što najviše smrdi opet zahvaljujemo eteričnom ulju. Miris, bolje reći smrad tvora, bube smrdljivi martin, smrad pokvarene hrane, smrad gnjojne rane i ....da vam više ne gadim život.
Eterično ulje je hlapiva tvorevina koju raznim postupcima ekstrakcije izvlačimo iz mirišljavih ili smradnih tvari, rijetko životinjskih, često biljnih, a skoro nikako iz mikroorganizama.
I još jedna zanimljivost. Iz svake mirisne biljke, a one se stručno zovu aromatske biljke, ne dobije se uvijek mirišljavo eterično ulje. Npr. eterično ulje kamilice ni blizu neće zadovoljiti naš nos koji pamti ugodan miris čaja od kamilice. Tako je i s kunicom i još s nekim travama.
S druge strane iznenađuje da solidan miris imaju npr. pupoljci breze.
Eterično ulje je pored svih smradova predivno mirisno čudo prirode.
Jedno od čuda je da u svoju sobu smjestimo borovu šumu. Radi se o više vrsta Pinusa, na latinskom. Kad ih je više vrsta onda su svi zajedno Pinus species, a pojedinačno crni bor Pinus nigra, bijeli bor Pinus silvestris itd, ali sve je bor. Osim jele – Abies alba L.
Ne trebaju nam Šekspirove kulise ni Muhamedovo brdo, dovoljno je nabaviti bočicu eteričnog ulja bora ili jele i ostaviti je da isparava.
Eterična ulja su izvrstan antiseptik, a eterična ulja četinara su dušu dala za astmatičare, plućne bolesnike svih vrsta, patnike sa sinusima, osobe sklone prehladama, gripi, upalama dišnih puteva itd.
Ispitivanja na jednoj Njemačkoj klinici pokazala su da su bolesnici u bolničkim sobama u kojima se primjenjivala aromaterapija dva puta brže ozdravljali od bolesnika iz „nekađenih“ soba, te da im je kod terapije trebalo duplo manje klasičnih lijekova.
Ne treba čekati da se razbolimo pa primjenjivati ove mirise.
I zdravi si možemo napraviti ovaj ugođaj kojim si podižemo moral, pozitivne vibracije duše i kvalitet života.
Zašto si ne priuštiti nešto dobro. Nagradimo svoju lijepu dušu.


Post je objavljen 22.11.2007. u 17:26 sati.