Dana 6.11. (utorak) s počekom u 17.30 sati u velikoj Vijećnici rektorata Sveučilišta u Zagrebu održan je okrugli stol na temu organizacije sveučilišnog natjecanja. Tom prilikom je je naš tajnik iznio svoje viđenje studentskog veslanja. Prilikom iznošenja sljedećih problema došlo je do stanovitog neslaganja sa tajnikom SVKZ-a gosp. Joškom Kostelićem. Nadamo se kako će se navedena suprotna mišljenja usuglasiti kako bi rješili sve prisutne probleme i doveli do napretka studentskog veslanja, premda smatramo da je naše stajalište ispravno za što tražimo i podršku ostalih studentskih veslačkih ekipa.
PREDMET: osvrt na trenutno stanje u studentskom veslanju
Poštovani,
kao tajnik Studentskog veslačkog kluba RGN fakulteta (v.k. RGN) iznio bih probleme i trenutno vlastito viđenje situacije u studentskom veslanju na Sveučilištu u Zagrebu. Potrudio sam se izložiti što točnije činjenice do kojih sam uspio doći svojim velikim osobnim angažmanom. Prema meni problemi leže u činjenici da Zajednica Sveučilišnih veslačkih klubova vodi studentsko veslanje, a nije jasno pod kojim kriterijima i pravnim okvirom to čini.
Glavni problem:
Upravljanje studentskim veslanjem na Sveučilištu trenutno vrši Zajednica sveučilišnih klubova Grada Zagreba (SVKZ). Ona je registrirana kao građanska udruga i po mojim saznanjima nema relevantne registracije pri Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa (MZOŠ) niti kao sportska niti kao studentska organizacija. SVKZ se sastoji od tri kluba: Veslački klub „Ekonomist“ (djeluje pri Ekonomskom fakultetu), Udruge veslača Pravnog fakulteta - Octopus“ (U.V.P.F. OCTOPUS) i Veslačkog kluba Prehrambeno biotehnološkog fakulteta od kojih niti jedan nije registriran pri MZOŠ-u. SVKZ kao takva udruga ne može zakonski niti pravno voditi skrb o studentskom veslanju te je začuđujuće kako može raspolagati veslačkim osmercima (osmerci: Sorta i Laštovica) Sveučilišta u Zagrebu, te mi je nepoznato kako su stekli takav status.
Kao takvi nisu dio Sveučilišta u Zagrebu niti mi je poznato je li neko sveučilišno tijelo ovlastilo SVKZ i dalo mu upravljanje studentskim veslanjem. Studenti koji se bave veslanjem dio su Sveučilišta u Zagrebu, dok SVKZ nije pod jurisdikcijom Sveučilišta. Drugim riječima smatram da se ovdje radi o nelegalnom i protuzakonitom zastupanju studenata, organiziranju studentskih natjecanja pod imenom Sveučilišta u Zagrebu i neovlašteno uplitanje u pitanja od posebnog studentskog interesa. SVKZ sada u svojem djelovanju osim što upravlja sveučilišnim čamcima, djeluje kao posrednik između studentskih klubova i sekcija s jedne strane i veslačkih klubova članica Veslačkog saveza Zagreba (VSZ) s druge strane pri naplati korištenja prostorija i druge veslačke opreme, bira izbornu reprezentaciju Sveučilišta, organizira natjecanja pod imenom Sveučilišta. Trenutno SVKZ je pridruženi dio VSZ-a, te smatram da je mjesto bilo kojoj studentskoj sveučilišnoj organizaciji, a tako i veslačkoj da budu u sklopu matične sportske organizacije na Sveučilištu, a da sa svim drugim srodnim organizacijama imaju partnerske a ne podređene odnose.
Moguće rješenje:
Smatram da studentsko veslanje na Sveučilištu mora biti organizirano na način da se oformi Sveučilišni veslački savez Grada Zagreba koji bi činili svi studentski veslački klubovi (registrirani sada prema Zakonu o Športu NN 71/06 i Zakona o studentskom zboru i drugim studentskim organizacijama NN 71/06) koji bi imali pravo odlučivanja unutar takvog Saveza, te bi pravno bili odgovorni za njegov rad, dok bi sekcije imale savjetodavnu funkciju, a ne bi bile pravno odgovorne . Takav Savez bio bi dio Zagrebačkog sveučilišnog športskog saveza, pod jurisdikcijom Sveučilišta u Zagrebu i Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu.
Ostali problemi:
Navodimo probleme zbog kojih bi trebalo oduzeti SVKZ-u upravljanjem studentskim veslanjem:
1. Nejasan kriterij za izbor kandidata pri sastavljanju muške i ženske Sveučilišne reprezentacije.
2. Nejasan kriterij pri izboru trenera Sveučilišne reprezentacije
3. Nesuglasnost s pravilima Zagrebačkog Sveučilišnog športskog saveza zbog kojih se veslanje kao akademski sport ne boduje u ukupnom poretku sveučilišnih prvenstava.
4. Financijska netransparentnost.
5. Netransparentnost u svezi rada tijela SVKZ-a, neredovitih zasjedanja tijela, nedostupnosti promatranja rada radnih tijela prilikom donošenja bitnih odluka, loša koordinacija članova i loš sustav izvještavanja o radu tijela.
6. Program rada i provođenje regata koji favoriziraju velike i financijski jake klubove na uštrb manjih studentskih klubova.
Ja kao predstavnik v.k. RGN-a zahtjevan rješavanje ovih problema. Tražimo drugačiju organizaciju studentskog veslanja u skladu s zakonima, propisima Sveučilišta i drugim pravnim aktima.
Bilo bi dobro da Sveučilište u Zagrebu i Zagrebački Sveučilišni športski savez organizira okrugli stol na temu Veslanje na Sveučilištu, gdje bi prisustvovali svi voditelji ekipa u studentskom veslanju, studenti veslači i zainteresirane strane.
SRETNO!
Tajnik v.k. RGN-a
Dari Žuvela, apsolvent naftnog rudarstva
U Zagrebu 06.11.2007.
P. S. Molimo pismeno očitovanje slijedećih relevantnih institucija o navedenim problemima:
1. Sveučilište u Zagrebu
2. Studentski zbor Sveučilišta u Zagrebu
3. Zagrebački sveučilišni športski savez