Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/znkmladostzdralovi

Marketing

70.godina ženskog nosometa

Glavni Grad Hrvatske, kako god čudno zvučalo ponosi se veoma bogatom tradicijom ženskog nogometa. Naime, žene su na ovim prostorima davne 1937, među prvima na 'starom kontinentu.Jedina živuća članica tadašnje prve postave bila je 'baka Blankica'.Samo 15 godina imala je Blankica Žiger kada je 1937. godine zaigrala prvu utakmicu ženskog nogometnog kluba Dinamo-Maksimir. U goste je došao NK Brno iz Češke, a najbolja igračica na svojim je leđima nosila broj devet. Naše su nogometašice svladale Čehinje sa 1-0, kada je Blanka svojom igrom još jednom dokazala zašto je miljenica medija i publike.


Sedamdeset godina kasnije na igralištu SRC-a Svetice Blankica je kao jedina živuća igračica iz prve momčadi kluba izvela početni udarac s centra na jučerašnjoj utakmici Dinamo-Maksimira i slovenskog Pomurja.


Dinamo je ponovno pobijedio, ovaj put 4-2. Međunarodni prijateljski ogled igrao se u povodu 70. obljetnice kluba, a danas 85-godišnja umirovljenica kaže da se nogomet nekad igrao iz zabave, a ne kao danas - zbog novca.


- Sve je danas drukčije. Nogomet je mnogo popularniji sport nego što je tada bio, a igra je mnogo grublja. U to se vrijeme svaka utakmica igrala zbog prijateljstva, zabave i druženja. Bila sam napadač i zabijala sam mnogo golova - rekla je Blankica.Ljubav prema najvažnijoj sporednoj stvari na svijetu počela se razvijati još od najranijeg djetinjstva. Odrastajući na Zavrtnici, u društvu prijatelja i prijateljica, dane je kratila udarajući loptu.

- Nakon što sam završila školu počela sam s napornim treninzima. Trenirala bih nekoliko puta tjedno, a sve sam podredila nogometu.Nažalost, to je trajalo samo godinu dana jer je uskoro započeo rat - prisjeća se Blankica koja još strastveno navija za Dinamo.


Aktivno prati i nastupe naših reprezentativaca, a najdraže joj je, kako kaže, igranje u širinu.


- Krilni igrači i napadači su danas zapostavljeni i nemaju takav značaj kakav smatram da bi trebali imati - rekla je Blankica koja je za kraj poručila svim mladim sportašicama da ne puše cigarete, da mnogo treniraju te da uživaju u nogometu.









Post je objavljen 04.11.2007. u 17:32 sati.