Lijevo: ilustracija uz poglavlje našeg izbornog programa o gospodarenju vodom.
Predali smo kandidacijske liste dan prije roka. Kandidate smo istakli u šest izbornih jedinica. Popis svih naših kandidata možete vidjeti ovdje Danas poslijepodne očekuje se da Državna izborna komisija objavi sve prihvaćene kandidacijske liste, pa ćemo znati i tko su nam suparnici. Sutra službenpo počinje predizborna kampanja.
U međuvremenu, jedno kratko objašnjenje o tome kako se zeleni smještaju u spektru političke ponude. Više puta spomenuo sam u svojim tekstovima da su zeleni ne samo "stranka", nego i jedna "politička opcija". .Spominjem taj pojam npr. u članku Glas koji date "maloj" stranci neće propasti. "Politička opcija" označava grupaciju, koja ima jasan idejni profil, koja izražava neki svjetonazor, sustav vrednota, ideologiju, kako su oni profilirani u praksi parlamentarne demokracije. Političkih opcija ima naravno mnogo manje, nego što ima stranaka (osobito kod nas). One su na europskom i svjetskom nivou uključene u stranačke zajednice, kao što je Europska zelena stranka, u kojoj odnedavno Zelena lista ima status promatrača. Mi, dakle, zastupamo zelenu političku opciju u Hrvatskoj. Samo nekoliko drugih hrvatskih stranaka izborilo se za takav status.
Gledajući tipove stranaka i međunarodne stranačke zajednice, postoji šest osnovnih idejnih političkih opcija. (Osim toga, postoje slučajevi stranaka posebnog interesa kao što je kod nas HSU, regionalnih koje mogu biti različitih usmjerenja itd.)
Nacionalističke. Tu opciju u Hrvatskj pokriva privenstveno HSP, a brojne male "pravaške" i slične stranke s malo izgleda nastoje zauzeti dio tog prostora.
Konzervativne. Tu poziciju (i u Europskoj pučkoj stranci) zauzeo je HDZ,, a dio prostora zauzimaju HSLS, HSS i DC.
Liberalne. Kod nas je tu poziciju zauzeo HNS, usprkos drugačijem imenu. Ostao je bez konkurencije kada su dvije liberalne stranke nestale sa scene, a HSLS je faktički konzervativna sranka.
Socijalističke. Tu poziciju, bez konkurencije, zauzeo je SDP. Iako riječ "socijalizam" izbjegavaju, članica su Socijalističke internacionale.
Zelene. Postoje u gotovo svim europskim zemljama. U njih dvadesetak su etablirane, stalno u parlamentu. Bile su ili su sada u koalicijskim vladama u sedam država.
Lijeve, "postkomunističke". U Hrvatskoj je tu postojala konkurencija marginalnih stranaka. Na ovim izborima, dvije najajače, Ljevica Hrvatske i SRP, nastupaju zajedno. U Europskm parlamentu, ta je grupa organizirana kao Ujedinjena europska ljevica.
Svega šest grupacija, šest "opcija" postoji. U Hrvatskoj, posljednje dvije su tek u začecima. Zelena lista, koja je u ove tri godine od osnivanja (isprva, strateški, kao regionalna stranka, Zeleni za Zagreb) prešla značajan razvojni put, danas predstavlja jednu europsku i svjetsku političku opciju u Hrvatskoj. Postoje ljudi koji tu opciju podržavaju, i taj će se broj sigurno povećati kada većina postaje svjesna, da ona zaista postoji u "spektru političke ponude". To nam daje sigurnost, da kao stranka imamo budućnost. Sada smo na početku i nismo opterećeni trenutnim uspjehom. Ako uđemo u Sabor, odlično! Ako ne, nastavljao rad na rastu stranke i pripremama za sljedeće lokalne izbore, zatim za izbore za Europski parlament i za Sabor 2011.
Post je objavljen 02.11.2007. u 06:45 sati.