Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/bookaleta

Marketing

Ja, prosvjetitelj :-)

Malo me sram što prenosim tekst o sebi, no čini mi se boljim prenijeti kako je to netko drugi vidio, nego da ja sam prepričavam događaj kojem sam bio glavni akter. Eto, ovako je Glas Istre izvijestio o mom nedavnom predavanju u Bujama:

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

PREDAVANJE NOVINARA I PUBLICISTA DAVORA ŠIŠOVIĆA O ISTARSKIM MITOLOŠKIM ZANIMLJIVOSTIMA

Tajanstvena i fantastična Istra

Vrsni poznavatelj života i djela Julesa Vernea zamjerio je arheolozima i institucijama koje se, kako je rekao, nedovoljno bave valorizacijom vrijednih arheoloških nalaza • Lokaliteti Picugi i Mordele u porečkom zaleđu nedovoljno su istraženi, a naročito malo arheološki i povijesno vrednovani

BUJE - Silna volja, upornost i znatiželja doveli su našeg novinara, publicistu i istraživača povijesnog i duhovnog naslijeđa Istre Davora Šišovića do zanimljivih teza, mnogih otkrića i povijesnih činjenica koje želi predstaviti široj javnosti, ne samo istarskoj, ukazujući ujedno kako su mnogi povijesni lokaliteti neopravdano zapostavljeni. O tome je Davor Šišović govorio u Bujama, iznoseći novije rezultate svojih istraživanja, uspoređivanja povijesnih i drugih zapisa, stvarajući vrlo zanimljivu sliku istarske davne prošlosti, o kojoj se, tko zna zbog čega, malo zna. Vrsni poznavatelj života i djela Julesa Vernea zamjerio je zbog toga našim arheolozima i institucijama koje se, kako je rekao, nedovoljno bave valorizacijom vrijednih arheoloških nalaza, koja potvrđuju da je u nekim dijelovima Istre život bio prisutan mnogo ranije nego u službeno priznatim lokalitetima. Naveo je primjer lokaliteta Picugi i Mordele u porečkom zaleđu, koji su nedovoljno istraženi, a naročito malo arheološki i povijesno vrednovani.

- Najstariji arheološki nalazi pronađeni na Mordelama sežu čak četiri tisuće godina u prošlost i upoznaju nas s još neimenovanim gospodarima Istre, koji su tu bili prije Histra, dok su Picugi, s baštinom čija je starost identificirana na tri tisuće godina, svjedočanstvo o mnogim pojavnim, materijalnim, pa i društvenim i duhovnim aspektima kulture Histra u Istri. Na Picugima se već godinama ništa ne istražuje. Tako veliki broj grobova i tako veliki broj izvanrednih nalaza, u svakom bi normalnom društvu bio izazov generacijama znanstvenika i potencijalom za desetljeća istraživanja, da ne govorimo o velikim marketinškim mogućnostima kojima bi se istraživanja mogla »pokriti«, s obzirom na bliskost jednog od najjačih turističkih središta. No, kad sam pitao zašto se na Picugima ne kopa, dobio sam odgovor da za takvo što nismo dovoljno jaki, prije svega financijski, a da uostalom »stotinu godina prije ili kasnije za arheologiju ništa ne znači«, prenio je Šišović nezainteresiranost mnogih odgovornih za ta pitanja.

Potkrepljujući fotografijama nalazišta i nalaza Šišović je iznio i druge zanimljivosti vezane za nedovoljno istražene dijelove Istre, ne samo s arheološkog, već i kulturno-povijesnog stanovišta.
- Kao da nemamo vremena skrenuti pažnju s bazilika i drugih sličnih objekata na nove tajanstvenije, atraktivnije i nepoznatije, ali vrijedne dijelove Istre, dodao je Šišović. Nepotrebno je zapostavljena i jama Šandalja kod Valture koja je gotovo uništena obližnjim kamenolomom.
Bilo je tijekom predavanja riječi i o drugim nepoznatim, tajanstvenim i nedovoljno istraženim pretpostavkama i tezama, čime je Šišović stvorio jedinstven mitološki vodič kroz Istru. Nije se moglo bez Julesa Vernea i njegove veze s Istrom, tezama o podrijetlu Carlotte Grisi i mnogočemu drugome. Radi se o opsežnom istraživačkom opusu neumornog Davora Šišovića, o kojemu godinama priča na SF konvencijama u svijetu, piše i u novinama, i na svom blogu, s ciljem da se detaljnije i podrobnije javnosti prikaže tajnovita Istra kakvu danas ne poznaju ni njeni žitelji, pa i mnogi koji se smatraju dobro »potkovanima« na tome polju. Šteta je što ovom zanimljivom predavanju, unatoč poziva i obavijesti, nije prisustvovalo više posjetitelja. Predavanje Šišovića o Mitološkom vodiču kroz Istru organiziralo je u povodu Mjeseca hrvatske knjige bujsko Pučko otvoreno učilište.
L. JELAVIĆ

(Kolega novinar nije odslušao predavanje do kraja, otišao je negdje na polovici, pa je vjerojatno propustio još štogod čime se ovaj tekst mogao "zasoliti", no nezamjeram, mi novinari poslovično nikad nemamo dovoljno vremena. Najvažnije mi je da je publika bila zadovoljna.)


Post je objavljen 14.10.2007. u 20:26 sati.