Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/movieclub

Marketing

FILMOVI ZAKINUTI ZA OSCARA:ISKUPLJENJE U SHAWSHANKU



Evo da nastavim sa rubrikom koju sam zapoceo na proslom blogu...
Zadnji film koji sam naveo bili su DOBRI MOMCI iz 1990.Godinu dana kasnije Oscar odlazi u prave ruke i to filmu KAD JAGANJCI UTIHNU,jednom od najboljih trilera uopće.1992. na pozornicu se po nagradu prvi puta uputio legendarni Clint Eastwood koji se za,u 2 posta niže preporučene NEPOMIRLJIVE,okitio s 4 Oscara.SCHINDLEROVA LISTA neosporno je bila najbolji film u konkurenciji 1993. godine i to je potvrdila sa 7 kipića.
Iduća godina,1994., što se pobjednika tiće,nije sporna,ali se svakako može raspravljati o tome koji je zapravo bio najbolji film u konkurenciji.
Te godine u konkurenciji za glavnu nagradu našli su se humoristična drama Roberta Zemeckisa FORREST GUMP s 13 nominacija,zatim perfektna zatvorska drama ISKUPLJENJE U SHAWSHANKU sa 6 nominacija manje.6 nominacija je imao Tarantinov PAKLENI ŠUND,4 drama Roberta Redforda KVIZ,a 2 britanska komedija 4 VJENČANJA I SPROVOD.
Pobjedio je dakako u skladu s očekivanjima FORREST GUMP okitivši se sa 6 kipića.PAKLENI ŠUND osvojio je onaj za originalni scenarij i više nego zasluženo.ISKUPLJENJE,KVIZ i 4 VJENJČANJA ostali su praznih ruku.Dakle FORREST je bio apsolutni pobjednik.



E sad...Ja mislim da je ISKUPLJENJE U SHAWSHANKU Franka Darabonta,snimljen prema romanu Stephena Kinga zakinut ne samo za Oscara za najbolji film,nego čak nije bio ni nominiran za režiju što je golema greška Akademije jer se radi o jednom od najbolje režiranih filmova ikada.Međutim,moram priznati da ovdje nemam uvjerljive argumente.FORREST GUMP odličan je filmski uradak i vjerojatno jedan od najboljih filmova 90ih i bilo bi neistinito reći da Oscara nije zaslužio.
Ipak,bez obzira da li ste pogledali bilo koji od ta 2 filma (SHAWSHANK,FORREST) ili niste,pogledajte FORRESTA GUMPA, a onda pogledajte ISKUPLJENJE U SHAWSHANKU.

Post je objavljen 11.10.2007. u 23:06 sati.