Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/bogslusadnb

Marketing

Religija starog Egipta (dio 1.)

Kad pomislimo na drevni Egipat obično nam odmah padne na pamet njegova mističnost i izvanredne građevine kao što su piramide. Zamišljamo njegov sustav „državnosti“ koji se temelji na robovlasničkom društvu, predivne palače u kojima je sve okićeno zlatom, zamišljamo faraona kao enigmatičnog vođu kraljevstva kako sjedi na svom uzvišenom i nedodirljivom tronu. Sve to ipak znamo sa televizije. Što mi uistinu znamo o toj drevnoj civilizaciji? Televizija je takva da nam daje samo one informacije koje su obrađene na subjektivan način i selektivno, dakle nikad nije govor o sveukupnosti te civilizacije nego se uvijek govori o samom jednom dijelu, npr. samo o piramidama ili samo o društvenom uređenju. Taj se Egipat ipak ne može tako razdijelivati. Razlog je taj da je cijeli društveni život Egipćanina bio prožet religioznim činima. Sve što su radili, radili su u sastavu svoje religije. Piramide su, može se reći, bile vrhunac tog religioznog osjećaja kod Egipćana.
Zašto su piramide uopće građene? Tu se postavljaju mnoge teorije. Jedni govore da je riječ o grobnicama, drugi pak kažu da su piramide služile kao akumulacijski „strojevi“ kozmičke energije, treći opet kažu da su to obične građevine koje bi samo naglasile veličinu te civilizacije (sjetimo se antičke Grčke i Rima). Danas je ipak uvrijeđeno mišljenje da su piramide bile grobnice. Velike su bile za ljude velikog značaja, kao što s faraoni, a male su bile za ljude manjih pozicija, kao što su upravitelji ili veliki svećenici. U velikim piramidama kao što su one u Gizehu nisu samo bile tipične grobnice, one su služile kao neka vrst današnjeg trezora. U njih su se spremala velika blaga, koja su bila jako dorbo čuvana. Tu je riječ o raznim mehanizmima koji su bili napravljeni u samim utrobama piramida kojima je bio cilj očuvanje blaga (o tome znamo iz filmova Indiane Jonesa). Razne podprostorije, kanali i tuneli... Sve je to bilo potrebno jer su Egipćani vjerovali da se čovjek budi poslije smrti u istom tijelu (stoga i balzamiranje i mumificiranje, da se tijelo što bolje očuva). Brigalo ih je da se vladar ne bi probudio i uvidio da nema svega svog blaga koje je stekao tijekom zemaljskog života.
Kako je zapravo izgledala njihova religija, i koje su joj glavne značajke?
Za sada ću samo reći nešto o ulozi koju je imao faraon. Slika božanstva koju su imali Egipćani bila je politeistička, no ipak je uvijek bila u pozadini, u sjeni, bila ideja o monoteizmu, koju će, kao jednini vladar koji se usudio na to djelo, sprovesti Amenophis IV. Echnaton, na kojeg ću se posebno osvrnuti. Ideja je to bila o vječnom jednom i jedinom Suncu iz kojeg sve izlazi. Prilično je koplicirano opisati kako su nastala sva ta božanstva jer se tumačenje religije zapravo razlikovalo od grada do grada, tako imamo posebnu sliku nastanka božanstva u Memphisu recimo. Faraon se smatrao sinom bogova. On je ta poveznica između bogova i ljudi, jedini zapravo veliki i pravi svećenik u kraljevstvu. Mnogi znaju tu sliku usporediti sa Isusom Kristom, koji je također čovjek i bog, čovjek sa dvije naravi, božanskom i ljudskom. Ipak je ulog Krista sasvim drugačija nego faraonova, faraon nema ulogu otkupljenja grijeha kao Krist, on je samo posrednik molitava svog naroda koje su oni uputili bogovima. Tu milost izričito ovisi o volji bogova, i o tome da li je dobro ili loše posredovao faraon. On je jedan jedini, odraz vječnog svjetla, bog na zemlji, kao što su to smatrali rimski carevi...čovjek bi rekao da su ljudi napradovali što se toga tiče ali... Tu je uvijek u pozadini priča o moći, tj. o nadmoći. Znamo da je jedna od glavnih optužnica protiv kršćana u počecima Crkve bila i ta da se ne klanjaju caru kao jedinom bogu. Kršćani su odbijali da se klanjaju toj bezvezariji jer je njihov bog samo jedan i jedini, bog Jahve, bog Isusa Krista, Sina Božjega.Svi znamo što je tada uslijedilo, stoljeća krvavih progona i ubijanja sve do 4. stoljeća kad kršćanstvo nije priznato kao jedna od religija carstva (313. Milanski reskript).

Next: mistika Egipta, životna snaga Ka, božica Maat i ikonografija.


Post je objavljen 11.10.2007. u 11:09 sati.