Slučaj 280 radnika „Dalmatinke Nove“ iz Sinja jedan je od klasičnih primjera kako su zakoni ove zemlje skrojeni po principu uzmi siromašnima da bi dao bogatima. Kako prenosi T-Portal, radnici su još u lipnju ove godine podnijeli zahtjev za otvaranjem stečajnog postupka jer mjesecima nisu dobili plaću. Ovih dana stečajni sudac prihvatio je utvrđivanje solventnosti sudskim vještačenjem, a kako su radnici bili i inicijatori otvaranja stečajnog postupka, do danas moraju osigurati 40.000 kuna za vještačenje.
Stečajevi u ovoj zemlji i nače su poznati kao grabež u mutnome, a borba za mjesto stečajnog upravitelja je nemilosrdna i smatra se skoro pa kao glavni zgoditkom na lutriji, jer osim što stečajni upravitelj dobiva masnu naknadu za svoje upravljanje u stečaju, on odlučuje i o svim vrijednim nekretninama tvrtke u stečaju. Naravno oko svake takve tvrtke odmah se sjate razni mutni tipovi koji se nastoje dokopati vrijednih nekretnina po iznimno povoljnim cijenama, a da bi ste se i osigurali da će takva nekretnina dopasti u vaše ruke sve što je potrebno je stečajnom upravitelju osigurati njegov „izvanredni honorar“ za uspješnu prodaju.
S druge pak strane, ako ste radnik tvrtke koja je zrela za stečaj i želite se dokopati samo onoga što ste pošteno zaradili suočavate se za zidom besmislenih propisa i pravila, pa tako i propisom da inicijator stečaja mora osigurati i novac za vještačenje koje će utvrditi da li je tvrtka solventna ili ide stečajni postupak. Nitko se od svih tih saborskih zastupnika i članova Vlade nije sjetio da bi možda i radnici htjeli pokrenuti stečaj jer ne postoji drugi način da se dokopaju zarađenog i to iz vrlo jednostavnog razloga. Nije ih briga.
Post je objavljen 10.10.2007. u 09:19 sati.