Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/deprimiran

Marketing

Zagor

Popularan lik iz stripova talijanskog tandema Nolita/Ferri godinama vec plijeni moju paznju kao i paznju mnogih citatelja na ovim nasim prostorima Alpe-Dunav-Jadran-Tetovo, da ne spominjem mrsko ime ex-Banana drzave. Iako je strip nedvojbeno umjetnicko djelo, osvrnuo bih se na fenomen prihvacenosti u krugu siroke publike kako prije cetrdesetak godina tako i danas. Gledajuci klasne odnose, glavni lik nesumnjivo je komunist. Ne, ne, svejedno mi je drag, samo pokusavam stvari nazvati pravim imenom, sto je ponekad i nezgodno, a u narodu je jos poznato kao sintagma 'reci istinu'.
Osim sto nosi crvenu majicu, ima jos cimbenika kojima se legitimira. Profesori su mu (klasni) neprijatelji, jer njih nije briga za malog covjeka nego za znanost odnosno vlastitu vaznost i znacaj. Plemici razni, engleski, spanjolski ili bilo koji drugi, uvijek su prikazani negativno, kako bezobzirno dolaze na Divlji zapad zabavljati se ubijajuci bizone ( ili Indijance, sto ne razlikuju bas previse ) i opet im je prioritet samo vlastita zabava. Od svih neprijatelja koje je imao uvjerljivo ga je najvise izbacio iz takta samosvjestan mladic eruditski obrazovan i ujedno fizicki veoma spretan, koji je civiliziran ali se dosadjuje pa trazi samo zabavu i tako dolazi narusiti idilicni mir Darkwoodske sume. Kad se spomenu neka knjizevna ili druga umjetnicka djela, ili pak daleke egzoticne zemlje (na primjer Madjarska) Zagor iskreno priznaje da za to nije nikad niti cuo. I tako, ima jos elemenata.
No Zagor kao lik ima velikih moralnih kvaliteta. Podmece svoja ledja za pravdu i spreman je vlastiti zivot zrtvovati da spasi drugog covjeka, bez razlike radi li se o postenom covjeku ili kriminalcu, bijelcu, Indijancu ili crncu. Sa damama je pristojni, ugladjeni gospodin, koji ce na primjer spavati vani u sumi da bi svoju kucu prepustio gostima. Ljudski zivot mu je svetinja, nikada ne ubija bespotrebno, i uvijek ce sve uciniti da spasi sto vise ljudi odnosno da sluzi sto vecem broju ljudi. Uziva veliki ugled kod svojih prijatelja te respekt i strahopostovanje svojih neprijatelja. Vjeruje u covjeka, osobito njegovu transformaciju, i nikada nece zauvijek otpisati prijestupnika nego ce mu pruziti drugu priliku.
I sad da se covjek zapita - utopija ili ideal? Zar je moguce da stvari ipak nisu crno bijele, i da ni Vrag nije tako crn (crven) kao sto izgleda? Zar je moguce da se ispod prividne jednostavnosti skriva kompleksan splet drustvenih odnosa, u vremenskoj trilogiji svakog djela: vrijeme stvaranja, vrijeme radnje i vrijeme citanja? Ili je to sve propaganda koja spada u ropotarnicu povijesti? Odvagnite sami pa prosudite.


Post je objavljen 11.09.2007. u 12:49 sati.