Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/animalplanetdinospy

Marketing

Tarantule

U modernim kulturama, tarantule su često bile prikazivane kao odbojne i kao nešto čega se treba bojati. Tipično loše tumačenje i senzacionalizam su im priskrbili lošu reputaciju, koja ničim nije opravdana. Te životinje su obično potpuno bezopasne kada ih se tretira sa poštovanjem.U zadnje vrijeme ti veliki pauci zauzimaju sve više mjesta u "pet-shopovima", a broj dostupnih vrsta brzo raste.

Izraz "pauk ptičar", je loš naziv, koji se u Europi koristi za sve tarantule, dok se u SAD-u koristi za veće Južno Američke i Istočno Azijske tarantule. Za azijske tarantule se koristi naziv "earth tigers", dok se za afričke tarantule koristi naziv "baboon spiders".
Image Hosted by ImageShack.us
Free Image Hosting at www.ImageShack.us
Tarantule se dijele na vrste koje žive na tlu i one koje žive na drveću ("terrestrial" i "arboreal"). Podijeljene su i na tarantule "starog svijeta" (Afrika, Azija i Europa) i "novog svijeta" (Australija, Sj. i J. Amerika). Tarantule "novog svijeta" imaju na stražnjem dijelu tijela iritirajuće dlake ("urticating hairs"), dok tarantule "starog svijeta" nemaju iritirajuće dlake ali imaju jači otrov i "agresivnije" su. Pod terminom "agresivnije" smatra se veći obrambeni nagon vlastitog teritorija kod tarantule, bilo to u prirodi ili u terariju. Nijedna tarantula neće juriti za čovjekom po šumi ili sobi sa namjerom da ga ugrize.

Tarantula ima u različitim veličinama, od najmanjih koje imaju samo 5 cm, do velikih koje mogu doseći raspon nogu od čak 33 cm (tako je zabilježeno).
Veličina tarantule se mjeri kao raspon od vrha prve prednje noge na jednoj strani, do vrha zadnje stražnje noge na drugoj strani. Tarantule su "noćne životinje", pa će sve njihove aktivnosti započinjati u popodnevnim satima ili navečer.To što su noćne životinje ne znaći da se uopće ne kreću po danu, ali aktivnije su u vrijeme kad nisu obasjane direktnim svijetlom.

Tarantule su beskralježnjaci, što znači da imaju "vanjski kostur" (eng. "exoskeleton"), tj. koža im drži tijelo na okupu. Stoga što je ta koža tvrda, ona im onemogućava daljnji rast, pa je moraju promijeniti da bi mogle dalje rasti (treća slika). Kako često presvlače kožu ovisi o vrsti, starosti i uvjetima u kojima se tarantula nalazi. Tarantule jedu uglavnom insekte, manje glodavce, ptice, zmije i ostale sitne životinje. Hranu probavljaju "vani" (eng. "externally"), što znači da kada uhvate plijen, tarantule im ubrizgaju enzim kojim paraliziraju životinju a koji ih i "razgrađuje" i omekšava u lakše probavljivu "smjesu", tada tarantule pojedu probavljive sastojke a Tijelo tarantule je građeno od dva glavna dijela: "glave" ("Cephalothorax" ili "Prosoma") i zadnjeg dijela ("Abdomen" ili "Opisthosoma"). Na "glavu" ("Cephalothorax") su spojeni svi glavni udovi; noge, "ruke" (eng. "pedipalps"; prvi par udova koji koriste kao ruke), i kliješta ("chelicera"; očnjaci).
Četiri para očiju su smještena na gornjem dijelu glave. U "glavi" se nalazi mozak, koji nije previše razvijen (nakupina živćanih stanica). U zadnjem dijelu ("abdomenu") se nalazi želudac kojim tarantula "usisava" tekućinu u koju je pretvorena hrana uporabom "probavnog" enzima.. Tarantule, kao i svi paučnjaci, imaju 4 para nogu. Većina vrsta izgleda kao da ima 10 nogu, ali te prve dvije noge 'viška' su kraće od ostalih i služe kao ruke. Trantula ih koristi za traženje i primanje hrane, kopanje, ali isto tako i za hodanje. Svaka noga je podijeljena na nekoliko dijelova.
Razlika u spolovima (u većini vrsta) kod odraslih tarantula je dosta lako uočljiva. Muškim jedinkama na prvom paru nogu, prilikom zadnjeg presvlačenja (eng. "ultimate molt"), izrastu "kuke" koje im koriste za pridržavanje čeljusti ženke prilikom parenja, dok ženke nemaju takvih izraslina. Kod mlađih tarantula spol se može prepoznati po metodi koju opisuje Mark R Hart na dalje spomenutom sajtu:

"The Proper Technique for Sexing Living Theraphosid Spiders"

Image Hosted by ImageShack.us


Post je objavljen 07.09.2007. u 17:54 sati.