Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/grijanje

Marketing

Topljenje snijega

Jeste li umorni od lopatanja snijega i zamrznutih prilaza?
Grijaći kabeli postavljeni u podlogu osiguravaju vam kolne prilaze, stubišta i ulazne predprostore bez nakupina snijega i leda tijekom cijele zime. Također možete izbjeći rizik ozljeda uzrokovanih zamrznutim prilazima vašoj kući.

Grijaći kabeli mogu se ugraditi direktno u vrući asfalt ili beton te ispod betonskih ili kamenih opločnika.

Vama je na izbor hoćete li grijače postaviti ispod većih površina ili samo tamo gdje ih najviše trebate; ispod kolotraga automobila, stubišta ili ulaznih prostora.

Grijaćim kabelima za otapanje snijega lako je upravljati korištenjem termostata posebno dizajniranih za tu namjenu. Ti termostati osiguravaju da se grijači uključuju samo kad je istovremeno mokra grijana površina i kad je temperatura poda ispod namještene a isključuju se kad jedan od tih dvaju uvjeta prestanu.
Na taj način grijači za topljenje snijega troše daleko manje električne energije nego što većina ljudi misli.












Grijanje kolnika i pristupnih rampi
Kod svih vanjskih instalacija podnih grijanja potreban je poseban oprez prilikom prekrivanja grijačih kabela.

Ne bacajte kamene ploče po grijaćim kabelima.

Ukoliko se grijači prekrivaju vrućim asfaltom isti ne smije imati temperaturu preko 160°C. Nakon pravilnog polaganja grijača potrebno je grijače prvo ručno prekriti tankim slojem asfalta a tek nakon toga položiti deblji sloj i nabiti ga.

Ukoliko se grijači postavljaju u beton važno je da je podloga stabilna i da je beton kompaktan.

Grijanje stubišta
Grijaći kabeli u stubišta polažu se uzduž stuba tako da leže samo na horizontalnim površinama. Kabeli se prekrivaju 30-50mm debelim slojem betona ili kamenim pločama uronjenim u mort.

Grijaće kabele potrebno je postaviti na jednak razmak te izbjegavati gušće polaganje grijača kako ne bi došlo do nejednake temperature kabela i grijane površine i do pregrijavanja ili, u najgorem slučaju, pregaranja grijača. Otpor izolacije grijača potrebno je izmjeriti prije i odmah nakon prekrivanja. Korisno je znati da je otpor izolacije grijača nešto slabiji kod visokih temperatura kao kod, na primjer, polaganja grijača u vrući asfalt.













Zaštita od smrzavanja

Grijaći kabeli savršeni za zaštitu od smrzavanja cijevi i ostalih osjetlijivih dijelova građevina izloženih niskim temperaturama te za sprečavanje većih šteta uzrokovanih smrzavanjem. Primjerice puknuće cijevi zbog smrzavanja može uzrokovati velike štete uzrokovane prodorom vode u građevinu.

Drugi česti problem su začepljeni kišni odvodi koji onda uzrokuju padanje snijega i leda sa krovova. To može ugroziti ljude i životinje te učiniti okolinu nesigurnom. U gradskim područjima obveza je vlasnika nekretnine ili stanara zgrade osigurati da se ljude na pločniku i cestama ne izloži opasnosti.

Postavljanje grijaćih kabela u kišne odvode uspješno sprečava padanje leda i snijega sa krova, jeftino i sigurno.

Treći slučaj kad je zaštita od smrzavanja nužna je kod hladnjača. Hladnoća iz hladnjača može prouzročiti smrzavanje podzemne vode te pucanje temelja hladnjača koje je teško i skupo sanirati. Takvi problemi lako i sigurno mogu se izbjeći instaliranjem grijaćih kabela u pod hladnjača.

Grijanje zemlje je također područje gdje se koriste grijaći kabeli, na primjer kod grijanja nogometnih terena da ne dođe do smrzavanja zemlje.


Post je objavljen 31.07.2007. u 18:52 sati.