BEJBIBUMERICE
31.07.2007.g.
Bumerice se udružuju!
Ako ste se rodili u razdoblju od desetak godina poslije II svjetskog rata, pripadate najbrojnijoj generaciji na planetu – Baby Boomerima. U zapadnim zemljama i najbogatijoj i najmoćnijoj! Procijenjuje se da u SAD bumeri drže između 60 i 70 posto nacionalnog bogatstva a u Velikoj Britaniji čak 80 posto!
Nakon noćnog promišljanja, slutim da bi ipak bilo dobro krenuti smjesta s prepiskom na blogu o tome tko su bumiz kod nas. Sinoć sam malo pogledala Wikipediju i našla članak o američkim bumizima (fonetski od "boomies", što je njihova kratica za Baby Boomere ). Ima i nešto podataka o britanskim bumizima koji se u određivanju godina rođenja te generacije i njihovoj brojnosti razlikuju od američkih. Pretpostavljam onda da su i naši brojevi različiti i prvo što bi trebalo je ispitati demografske podatke iz post-ratne Jugoslavije pa vidjeti što je sa Hrvatskom.
Amerikanci razlikuju dva vala: od 1946-1954 i od 1955 do 1964. Prve, koji bi prema meni bili pravi bumizi, obilježava duh spremnosti za eksperimentiranje, individualizam, slobodoumnost i sklonost poklanjanja pažnje društvenim pitanjima od općeg značaja. Druge, karakterizira nešto smanjeniji optimizam, nepovjerenje u vladu i sveopći cinizam. Pretpostavljam da to nismo nas tri?
Doprinos BB generacije američkom društvu procjenjuje se da su ekspanzija individualne slobode i građanskih prava. Bumeri su bili lideri u pokretu za građanska prava, ženska prava (pokretači feminističkih ideja u 70.im g. 20 st.), prava homoseksualaca i lezbijki, prava hendikepiranih, životinjskih prava i prava na privatnost. I lideri u ekološkim pokretima za zaštitu i očuvanje prirodnog okoliša.
U Britaniji je vrhunac rođenja BB generacije bila 1947 (tad ih se rodio najveći broj), a nekako pretpostavljam da bi to moglo biti tako i kod nas. Ima li netko volje otvoriti stranice državnog ureda za statistiku i potražiti demografiju pa vidjeti gdje smo?
Što se tiče hrvatskih stranica o BB otvorila mi se jedino srpska stranica (zanimljivo, zar ne?) s prevedenim tekstom nekog beogradskog novinara o problemima tog vala stanovništva i mogućnostima otvaranja biznisa koji bi pratili BB prijelaz u onostrano. U SAD napr. svake 53 sekunde umre jedan bumiz. Sada bumizi drže između 70 i 80% bogatstva u SAD i Britaniji a na vlasti će biti dominantni do 2021. godine. I Clinton i Bush su 1946. a Hilary 1947. godište. Condoliza je također bumerica.
Kod nas je situacija, naravno, potpuno obrnuta. Naši bejbibumeri većinom su potpuno osiromašili zahvaljujući pretvorbi i prisilnom umirovljenju pa se sada suočavaju s nezaposlenošću, niskim mirovinama i osjećajem da su gurnuti u stranu. Ovo naročito vrijedi za ženski dio ove generacije među kojima je najveći broj tzv. novih umirovljenica ili onih koje usprkos svim kvalifikacijama ne mogu naći posao jer su jednostavno davno prešle onu čarobnu granicu od 35 godina dokle je kod nas zapošljavanje još nekako moguće.
Tri hrvatske bumerice – Mandica Karas, Maja Laboš i Mirjana Gračan – potaknute osobnim situacijama i uvidom da su njihovi problemi slični problemima drugih bejbibumerica – odlučile su pokrenuti žensku građansku inicijativu „Bejbibumerice" kako bi potakle sve žene tih bumerskih generacija da se međusobno povežu radi razmjene ideja, informacija i usluga. „Bez obzira na svjetonazor, društveni status, obrazovanje, religijska i politička uvjerenja," ističe Mandica Karas, „bejbibumericama je zajedničko pitanje o svrsi njihova života, o tome što će raditi sljedećih 20 ili 30 godina, i kako će se pripremiti za starost koja im kuca na vrata."
Između drugih projekata i programa namijenjenih bejbibumericama, Mirjana Gračan, zelena aktivistica, predlaže da se bumerice angažiraju na podizanju eko-sela u kojima bi se živjelo u nekoj vrsti zadruge, slično obiteljskim zadrugama koje su cvale na našim teritorijima sve do II svjetskog rata o čemu postoje brojne znanstvene studije iz tog vremena.
Suvremeni povratak prirodi i jednostavnom životu, omogućio bi bumericama da zlatno treće doba prožive dostojanstveno, radno i zdravo, oslanjajući se na vlastite snage i resurse.
„Bejbibumerice" pozivaju sve zainteresirane žene, bilo da su bumerska generacija ili imaju majku ili baku koja je bumerica, da se jave na email mirjana.gracan@zg.t-com.hr; irida@online.hr; ili majalabos@gmail.com radi uspostavljanja kontakta i razmjene ideja o tome kako dalje. Ova je inicijativa doslovce otvorena svima koje smatraju da svojom pozitivnom energijom i stavom mogu pridonijeti svom osobnom boljitku a s time i boljitku svojih obitelji i zajednice u kojoj žive.
Ne zanima li vas suradnja, možda ćete htjeti znati što su BB generacije doprinjele na globalnom, civilizacijskom planu. Prvo, promivirale su i izborile se za individualne slobode. Bumeri su bili lideri u pokretu za građanska prava, ženska prava, prava spolnih manjina, prava hendikepiranih, životinjskih prava i prava na privatnost. Odlikuju ih sljedeće karakterne osobine: sklonost eksperimentiranju, individualizam, slobodoumnost i društvena pravičnost.
BEJBIBUMERICE su građanska inicijativa za promicanje razmjene ideja, informacija i usluga zbog dobrobiti osobite generacije rođene između 1946. i 1964. godine poznate pod engleskim nazivom „babyboomers“.
JEDNOSTAVNI ŽIVOT
Volontiranje, trampa, usluge, informacije, dežurni telefon
Priprema za starost
Očistite svoje ormare i sredite svoj život
Međusobna podrška – generacijska solidarnost
Open door – u Apali centru
Umreživanje a ne hijerarhija
Mi se brinemo za svoje!
Jedini kriterij je generacijski kriterij.
Uzdaj se u se i u svoje kljuse!
Oslanjanje na vlastite snage
Još uvijek smo subjeki s kojima treba računati. I naši se glasovi broje!
Gurnute u stranu
Maknuti se iz začaranog kruga
Nema članarina
Zajedno smo jače
Samopomoć, samopouzdanje, podrška, uzajamna pomoć
PROAKTIVNO A NE REAKTIVNO!
Vi trebate nas, a mi trebamo vas!
Inicijativa iznikla iz naših osobnih potreba i razumijevanja da nismo same (usamljene u tim potrebama)
POTREBE SU ZAJEDNIČKI NAZIVNIK OVE INICIJATIVE!
Anketa
1. Znate li tko je bejbibumerica?
2. Jeste li spremne za volontiranje i razmjenu ideja, informacija i usluga?
3. Da li u nevolji tražite pomoć od institucija ili se obraćate nekom drugom?
4. Znate li što je to trampa?
5. Što ćete napraviti ako se na vas vrši pritisak da napustite svoju imovinu i odete u dom, kome ćete se obratiti?
6. Možete li zamisliti suživot grupe žena koje su istodobna skupina (BB) i sličnih problema?
7. Kako zamišljate takav život?
8. Sve vaše ideje su dobrodošle i bit će razmotrene.
Doprinesite i vi da ova inicijativa zaživi i osnaži!
Post je objavljen 31.07.2007. u 10:14 sati.