Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/dragonrage

Marketing

Preview: Die hard 4.0: Live Free or Die Hard

Die hard 4.0: Live Free or Die Hard

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Slike

Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Tagline: Yippee Ki Yay Mo - John 6:27

Trailer

Redatelj: Len Wiseman
Scenarij: Mark Bomback
Žanr: Akcija, Avantura, Triler
Godina: 2007.
Država: SAD
Glume: Bruce Willis, Justin Long, Maggie Q, Timothy Olyphant, Mary Elizabeth Winstead, Cliff Curtis, Kevin Smith, Jonathan Sadowski, Željko Ivanek...itd.

Radnja: Detektiv John McClane još uvijek ima obiteljskih problema. Naime, muku mući sa svojom neposlušnom kćerkom Lucy, koja često bježi od kuće. No, umjesto da se pozabavi tim problemom, McClane dobiva zapovijed od svojih nadređenih da pokupi policiji poznatog hakera kojeg sumnjiče za nedavni upada u sistem FBI-a. McClane odlazi na adresu gdje navodno stanuje taj haker, Matt Farrell te ga uhiti. No u tom trenutku na tu adresu dolazi i pet dobro naoružanih ljudi te napadnu McClanea i Farrella. Njih dvojica se uspijevao oduprijeti njihovom napadu i pobjeći, te McClane dovede Farrella u sjedište FBI-a. U među vremenu dođe do pada sistema koji rukovodi prometom u Washingtonu, zbog čega nastane opći prometni kolaps. A ubrzo nakon toga dođe i do pada burze. FBI tada odluči premjestiti Farrella u bolje zaštićeno područje, no teroristi saznaju za to, te dočekaju auto u zasjedi. McClane koji se vozio odmah iza njihovog vozila za transport to zamijeti, te uspijeva nekako izvući Farrella iz toig okršaja. Njih dvojica tada shvaćaju da će Teroristi vjerojatno napasti sve veće Američke ustanove i ugasiti ih preko Interneta. Odluče se zajedno poduzeti nešto i spriječiti da do toga dođe, te tako poremetiti planove Thomasa Gabriela, čovjeka koji stoji iza cijele situacije. A u sve to nekako bude uvučena i McClaneova kćerka Lucy, te će McClane biti primoran spasiti nju, Ameriku i ostatak svijeta.

Očekivanja: Sad već davne 1988. godine, scenaristi Jeb Stuart (tada debitant, ali kasnije poznat još po filmovima "Lock Up", "Another 48 Hrs.", "The Fugitive" te još nekim) i Steven E. de Souza, poznati scenarist koji je tada već imao iza sebe nekoliko hit filmova kao što su "48 Hrs.", "Commando" i "The Running Man", napisali su zajedničkim snagama scenarij za akcijski triler zvučnog naslova "Die Hard", inspiriran romanom Rodericka Thorpa, "Nothing Lasts Forever". Bila je to sasvim jednostavna pričica o detektivu iz New Yorka, John McClaneu koji za Božić dolazi u L.A. kako bi se pomirio sa svojom ženom koja radi u jednoj firmi smještenoj u neboderu Nakatomi Plaza. No, umjesto da se suoči sa ženom i obiteljskim problemima koje valja izgladiti, McClane biva primoran suočiti se sam samcat, još k tome bos i u potkušulji sa skupinom terorista predvođenih Hansom Gruberom koji upadnu na Božićnu zabavu, te uzmu za taoce sve zaposlenike, između ostaloga i McClaneovu ženu. Iako danas gledajući ta radnja i ne zvuči baš originalno, tada je bila, te je spajala izvrstan vrckavi crni humor, dramu i žestoku akciju, a sam film je kasnije polučio bezbroj imitatora, što boljih, što lošijih ("Under Siege", "Passenger 57", "Speed", "Sudden Death" itd.). No tada se pojavio problem. A to je bilo pitanje koji bi glumac bio sposoban da odigra glavnog junaka, čangrizavog policajca Johna McClanea koji je spreman u sekundi skočiti iz smiješne scene u akcijsku ili dramsku i obratno. Tako su u obzir prvo došli, Arnold Schwarzenegger (drama mu je kao i gluma strani pojam), Sylvester Stallone (možda, ali nema taj čangrizavi nerv), Richard Gere (izgleda previše smireno i bez imalo karizme), pa čak i Burt Reynolds (definitivno prestar), te tek onda tada relativno nepoznati Bruce Willis, za kojeg se producent Joel Silver zainteresirao nakon što ga je vidio u humoristično dramskoj seriji "Moonlighting" gdje se ovaj ludirao sve u šesnaest.
Film je pod redateljskom palicom John McTiernana, koji je već tada iza sebe imao uspješnog "Predatora", postao veliki hit i označio početak malo drugačijih, pametnijih akcijskih filmova, sa humanijim junakom od krvi i mesa, koji priča malo ali zato radi mnogo. A i ono malo što priča obično budu zabavni one-lineri, kao što je recimo legendarna rečenica iz "Die hard" serijala "Yipee-ki-yay motherfucker", koja je s vremenom postala dio pop kulture (čak se nalazi na 96. mjestu ovogodišnje Premierove liste 100 najboljih filmskih citata svih vremena). Bruce Willis je pak gotov preko noći postao (akcijska) zvijezda, te se kao sarkastični John McClane još dva puta suočavao sa teroristima nakon Nakatomi Plaze. Prvo u "Die Hard 2: Die Harder" iz 1990., gdje je na Dulles aerodromu u Washingtonu (ponovno na Božić) spriječio otmicu narko bossa od strane njegovih sljedbenika pod nešto slabijom, ali ipak sigurnom redateljskom palicom Renny Harlina, te u izvrsnom "Die Hard: With a Vengeance" iz 1995., ponovno u režiji John McTiernana, gdje je uz pomoć Samuela L. Jacksona, jurcao kroz cijeli New York kako bi spriječio bombaške napade i pljačku nacionalne rezerve zlata od strane Gruberovog brata Simona i njegove ekipe.
Pa iako je Bruce Willis nebrojeno puta izjavio da se više neće vračati toj ulozi i tom serijalu, te da je općenito svršeno sa njegovim akcijskim ulogama i filmovima gdje on spašava cijeli svijet ili u najmanju ruku samo Ameriku, promijenio je mišljenje. Te se sada čak 12 godina nakon svoje posljednje "Die hard" avanture, Willis, odnosno policajac koji se uvijek nađe na krivom mjestu u krivo vrijeme, Johna McClane, se ponovno vraća kako bi se obračunao sa skupinom internet terorista koji pomoću kompjutera i Interneta planiraju napasti infrastrukturu Sjedinjenih Država, te načiniti opći kaos u Americi i ostatku svijeta. Mnogi su tom viješću bili prilično razočarani, jer čemu dirati nešto što je odlično samo da bi se zaradilo još malo para. A bilo je tu i riječi o Willisovim godinama (radi se inače o 52 godine), te o tome da je prestar za još jedan "Die Hard" film, i kako će ovaj nastavak biti isključivo američko propagandni film, pun patetike i patriotizma, pun referenci na 9/11, i sve u svemu - loš. A ništa bolje nije bila prihvaćena ni vijest kako u redateljskoj stolici neće sjediti ponovno John McTiernan, već Len Wiseman, redatelj solidne i atraktivne akcijske horror zabave "Underworld" i "Underworld: Evolution". No, bilo je i onih koji su pak bili oduševljeni time što će imati priliku još jednom vidjeti Willisa u akciji, i to "Die hard" akciji, posebice nakon niza neuspjeha i osrednjih filmova ("Bandits", "The Whole Ten Yards", "Hostage" itd.), te mnogi s nestrpljenjem iščekuju da vide još jedna nastavak "Die harda". Ali činjenica je da se taj četvrti nastavak najavljuje već godinama, i da ga Willis isto tako godinama odbija, pa je samo bilo pitanje kada će napokon popustiti pritisku producenata. Još tamo 1998. godine je bilo riječi o četvrtom filmu, a kao jedan od njegovih partnera na velikom ekranu se tada spominjao i Ben Affleck s kojim je te godine Willis surađivao na filmu "Armageddon". No presudna godina za Willisovo pristajanje na još jednu "Die hard" pustolovinu je bila 2003., kada je trebao snimiti ratnu dramu "Tears of the Sun", što je originalno bio podnaslov scenarija za mogući četvrti izdanak "Die hard" serijala. Willis je tada rekao producentima da će pristati na još jedna "Die hard" film ukoliko mu dopuste da on taj naslov ("Tears of the Sun") iskoristiti u ovom filmu. Producenti su naravno pristali, i sada četiri godine kasnije pred nama se nalazi gotov proizvod, "Die hard 4.0: Live Free or Die Hard".
Scenarij ovog četvrtog izdanka te popularne i unosne akcijske franšize koja je u cijelom svijetu utržila čak 740 milijuna $ potpisuje Mark Bomback, koji iza sebe ima tek dva naslova, od kojih je jedan ne baš najbolje prihvaćeni "Godsend" sa Robertom De Nirom u glavnoj ulozi. No mjesta za strah nema, jer mu je u stvaranju priče još pomogao i David Marconi, inače scenarist izvrsnog akcijskog trilera iz 1998. godine, "Enemy of the State" koji je napisao prvu verziju scenarija. A povrh svega toga valja spomenuti kako se cijeli scenarij zapravo zasniva na članku Johna Carlina, "A Farewell to Arms" objavljenom u časopisu Wired još 1997. godine. Sa pred produkcijom filma se započelo još 2005. godine, dok je samo snimanje započelo u Rujnu 2006. godine na lokacijama u Baltimoreu i Marylandu, a kasnije je nastavljeno na lokacijama u New Yerseyu, Washingtonu te L.A.-u. Budžet filma iznosi 110 mil.$, što ovaj nastavak čini najskupljim u odnosu na prethodnike. "Die hard" je naime koštao svega 28 mil.$, "Die Hard 2: Die Harder" 70 Mil.$, a "Die Hard: With a Vengeance" 90 Mil.$. No, dok kod ovog filma budget i nije nešto što bi nas trebalo začuditi ili iznenaditi, kao recimo kod "Spider-mana 3" ili "Pirates Of The Caribbean: At Worlds End", naslov bi mogao. Naime, tijekom produkcije producenti su toliko bezrazložno komplicirali oko samog naslova filma, da je film promijenio i nekoliko naslova, odnosno podnaslova. Prvotni naslov je bio već spomenuti "Die Hard: Tears of the Sun", da bi kasnije bio promijenjen u kraći i jednostavniji "Die Hard 4". No ubrzo nakon toga, naslov je ponovno promijenjen u "Die Hard: Reset", ali producenti (a tko drugi) očito ni time nisu bili zadovoljni pa je film preimenovan u "Die Hard 4: Die Hardest". No kako je to bilo previše slično naslovu drugog nastavka ("Die Hard 2: Die Harder") i očito nije djelovalo originalno, odlučili su se napokon za finalnu verziju, "Live Free or Die Hard". Doduše, to je finalna naslov filma samo u Americi, dok će se izvan Amerike zvati "Die Hard 4.0", a negdje (ako npr. kod nas) i "Die Hard 4.0: Live Free or Die Hard". Najzanimljiviji je svakako Francuski, "Die Hard 4.0: Return to Hell" (!?). Inače za sve one koje zanima, naslov "Live Free or Die Hard" je potekao od izjave Generala Johna Starka, "Live Free or Die", a koju je kasnije država New Hampshire preuzela kao svoj moto (!?). No dosta više o naslovu i komplikacijama oko istog.
Snimanje je prema riječima samog Willisa bilo iznimno teško, jer kao što je rekao u jednom interviewu, više nije u cvijetu mladosti kao što je bio kada je snimao prvi film, pa mu je bilo teže odrađivati zahtjevne akcijske prizore, ali ipak ih je sam odradio, jer uživa u tome. No to ga je umalo koštalo i oka. Naime u siječnju ove godine, tijekom snimanja jedne od mnogobrojnih akcijskih scena, Willis je zadobio poveću posjekotinu iznad desnog oka, nakon što ga je jedan od kaskadera sasvim slučajno udario u glavu. Svjedoci kažu da bi Willis bio ostao bez oka da se ipak nije djelomično uspio izmaknuti. No stari lisac je ozljedu opisao kao "no big deal", te se već sljedećeg dana pojavio na snimanju, kao da se ništa nije dogodilo, iako navodno sa povećim ožiljkom iznad desnog oka. No nije Willis jedini koji se ozlijedio na snimanju ovog filma. Nastradao je i Willisov stunt double, Larry Rippenkroeger, i to mnogo ozbiljnije nego i sam Willis. Naime pao je sa visine od 7 metara na beton, te slomio kosti na licu i obje šake. Snimanje je tada privremeno bilo prekinuto, a Willis je i nekoliko puta posjetio Rippenkroegera u bolnici, te osigurao hotelsku sobu u blizini bolnice za njegove roditelje, kako bi mogli biti blizu svog sina.
Kako u ovom nastavku veliku ulogu u razvoju priče ima McClaneova kćer Lucy, koja je u prethodnim nastavcima bila još dijete, a sada bi trebala imati nekih 20 i nešto godina, bilo je potrebno pronaći pogodnu glumicu za tu ulogu. Tako su se kao moguće kandidatkinje svojevremeno spominjale Jessica Simpson, Wafah Dufour, Britney Spears, Paris Hilton te Taylor Fry, koja je igrala Lucy McClane u originalnom filmu iz 88-e kao dijete. A neko vrijeme je u opticaju čak bila i Willisova stvarna kćerka, Rumer, koja je rođena iste godine kada je snimljen i prvi "Die hard" film, te je već glumila sa ocem u filmovima "The Whole Nine Yards" i "Hostage". Hvala Bogu na kraju je ulogu ipak dobila manje poznata Mary Elizabeth Winstead, viđena u filmovima "Final Destination 3", "Grindhouse: Death Proof", "Bobby" i još nekim. Jedno vrijeme se govorilo o tome da će se i McClaneov sin pojaviti u filmu, a kao jedan od glavnih kadidata za tu ulogu je slovio Justin Timberlake, koji je oduševio Willisa svojom izvedbom u filmu "Alpha Dog", gdje su zajedno nastupali. No, taj lika na kraju ipak nikada nije postao dijelom radnje, pa je tako i Timberlake otpao. A kad već spominjemo glumačku ekipu, valja spomenuti kako se uz Willisa i Mary u filmu još pojavljuju i Timothy Olyphant poznat iz popularne western serije "Deadwood", kao glavni negativac Thomas Gabriel (neko vrijeme se je na toj poziciji spominjao Scott Speedman), zatim Justin Long ( "Jeepers Creepers", "Waiting..." itd.), kao mladi haker Matt Farrell, koji pomaže McClaneu u borbi protiv internet terorista, i Maggie Q, preljepa Hongkongoška glumica viđena u "Naked Weapon" te "Mission: Impossible III" kao Mai Lihn, suradnica glavnog negativca i bad ass razbijačica koja u nekoliko navrata pošteno razbije McClanea. A pored njih, tu su još Cliff Curtis, Željko Ivanek te Kevin Smith, koji je napravio i jedan kratki interview sa Willisom povodom ovoga filma koji možete pogledati OVDJE.
Na žalost mnogih obožavatelja ovog serijala, ovo će biti prvi film koji će nositi predikat PG-13, dok su svi ostali zbog krvavog nasilja i neprimjernog jezika (psovke i ostalo) imali R. Na to su se (ponovno) producenti odlučili kako bi privuku što brojniju obiteljsku publiku u kina. Pa je tako psovanje svedeno na minimum, pušenja cigareta uopće nema, a legendarna Willisova uzrečica "yippe-ki-yay, motherfucker" je malo ublažena. Odnosno, u filmu će se čuti samo "yippe-ki-yay, mother...", dok će ovaj "sočniji" dio prekrivati pucanj iz pištolja. To ja ujedno uz fanove razljutilo i samog Willisa, koji se odmah obrušio na producente i cenzore, izjavivši da je licemjerno što se u filmu prolijeva krv u hektolitrima, ali se riječ "fuck" ne može izgovoriti više od dva puta. No, i Willis i fanovi bi trebali doći na svoje kada film izađe na DVD-u, jer bi se na DVD izdanju trebala pojaviti necenzurirana uncut verzija filma sa svim sočnim dijelovima. Ali unatoč tome što je filmu prilijepljen predikat PG-13, i što je on osobno ne zadovoljan time, Willis je jednom prilikom izjavio da je ovaj nastavak bolji čak i od samog originala. E sad, da li je to zaista istina ili se samo radi o marketinškom triku, vidjet ćemo uskoro, kada se film pojavi u domaćim kinima, a to bi trebalo biti 02.Kolovoza. Američka premjera je bila 27. Lipnja, a prve reakcije, kritike i ocjene govore u prilog Willisovoj izjavi kako je ovo najbolji film u franšizi, ili barem najbliži originalu po kvaliteti. Naime, kritičari su film proglasili izvrsnom ljetnom zabavnom, nastavkom koji bez problema konkurira originalu i koji će ispuniti sva očekivanja fanova i koji unatoč PG-13 predikatu ima više "mrcvarenja" nego u bilo koji R film. Na filmskom portalu rottentomatoes.com, kritičari iz raznoraznih filmskih časopisa i drugih srodnih portala su filmu dodijelili visokih 79%, a publika, točnije za sada čak njih 29,258 je na imdb-u filmu dodijelila visoku ocjenu 8/10. A koliko je sam Willis zadovoljan kvalitetom filma, govori i vijest kako je spreman nastupiti u još jednom "Die hard" filmu ukoliko na njemu budu ponovno radili redatelj Lin Wiseman i glumac Justin Long. Da li će do petog filma zaista im doći, pokazat će vrijeme.
Kao još jednu zanimljivost vezanu uz film valja svakako spomenuti pjesmu i video spot grupe Guyz Nite - "Die Hard", koja je zapravo svojevrsni glazbeni rezime istoimenog serijala, popraćen genijalno montiranim spotom za koji je korišten originalni filmski materijali iz svih prethodnih nastavaka. Spot se je prvo pojavio na You Tubeu, gdje je ubrzo postao popularan. Producenti su prvo poludjeli kada su saznali za to, te je ekipa iz Fox studija po hitnom postupku zabranila njegovo emitiranje. No, par mjeseci kasnije im je sinulo da je ta pjesma i spot zapravo izvrsna reklama za predstojeći nastavak, te su platili bandu da vrate spot natrag na You Tube, i u spot dodaju scene iz četvrtog filma. Grupa se u među vremenu proslavila, a spot će se najvjerojatnije naći i na DVD-u kao popratni materijal. A kad smo već kod muzika, valja spomenuti kako soundtrack ovog nastavka potpisuje Marco Beltrami ( "Hellboy", "I, Robot" itd.). On je tako zamijenio sad već na žalost pokojnog Michaela Kamena, koji je isti posao obavio na prethodna tri filma.


Sve u svemu, kako se za sada čini, "Live Free or Die Hard" bi veoma lako mogao biti najkvalitetniji blckbuster ovoga ljeta što se kvalitete tiče, iako mu ni trenutačna zarada nije nimalo loša. Naime u prvom vikendu je uspio zaraditi solidnih 48 mil.$, a sveukupna svjetska zarada mu za sada već prelazi impresivnih 200 mil$, što ga čini drugim najuspješnijim "Die hard" filmom u.
"yippe-ki-yay, motherfuckers"!!

By Dragonrage

Galerija fotografija:

Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us
Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Post je objavljen 13.07.2007. u 14:47 sati.