Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/bordericazauvijek

Marketing

here I'm again...

...evo...opet ja...hehehehe...znam da polako dosađujem s novim postovima ali potrudit ću se da, koliko je to mouće, dobivate postove što ćešće...možda i dobijete tu i tamo neki dok sam na moru...reć ću frendici da ga objavi...

...uglavnom, danas ću vam napisati nešto o snb-disciplinama...imat ćete i jednu sličicu...hehehehe...eto...uživajte čitajući...



Slalom

Stvar je ista kao i kod skijanja. Vozi se na tvrdoj stazi dugoj 120-180m pod nagibom od 10-15%, sa crvenim i plavim vratima razmaknutim nekih 8 – 15 m (mora ih biti minimalno 35). Dizajnirana je tako da natjecatelj ima mogućnost kombinirati veliku brzinu sa skladnim zavojima. Redosljed startanja se određuje po bodovima ili nasumičnim izvlačenjem. Voze se uvijek dvije vožnje na dvije različite staze, prvih 15 (kod žena) ili 25 (kod muških) idu u drugu vožnju. Na nekim internim natjecanjima može ići i veći broj natjecatelja u drugi krug, naravno ako za to ima vremena.


Giant slalom

Vozi se na stazi širokoj 40m, dugoj 200 – 400m pod nagibom od 10-15%, sa isto tako bojama označenim vratima koja su razmaknuta minimalno 10m. Voze se dvije vožnje, ali ne u istom danu. Druga vožnja može biti ponovljena na istoj stazi, ali prije toga se uređuje. Staza je postavljena tako da se kombiniraju dugi, srednji i kratki zavoji. Natjecatelj bira sam svoj put niz padinu, naravno ne smije se spustiti ravno.

Super G

Staza duga 350 – 550m, široka barem 30m i pod nagibom od 8 – 11%. Ima minimalno 28 okreta, a između vrata je razmak nekih 25m. Vozi se kombinacija dugih i srednjih zavoja, natjecatelj sam bira svoj put niz padinu. U principu skoro identično Giant slalomu, samo puno brže.

Paralelna natjecanja

To je simultana vožnja dva vozača jedan do drugog na dvije čim identičnije staze. Staze moraju imati isti broj vrata jednako postavljenih, nagib mora biti identičan, tvrdoča snijega također.
Paralel slalom – dužina staze 80-120m, nagib 10-15%, od 20 do 25 vrata na razmaku od 10-13m, a razmak između dvije staze je 6-10m
Paralell GS – dužina staze 120-200m, nagib 10-15%, sa minimalno 25 vrata postavljenih na razmaku od 25m, razmak između dvije staze je 7-12m

Halfpipe (polucijev)

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Nagib: 15°-19°
Dužina: 100-140m
Širina od ruba do ruba: 15-19m
Visina zida: 3-4,5m
Prijelaz: 3-5m
Ravnina dna: max 5m širine
Ulaz: ravan do 2m
Platforma: 1,5m
Okomica: ovisi o ostalim mjerama, preporučeno je 1m pri 85°

Kanal izrađen od snijega po određenim mjerama. Ovdje je prikazana skica, a ispod su navedene FIS uobičajene mjere po kojima se izrađuje. Halfpipe je najsloženija disciplina. Natjecatelji moraju trenirati barem dva dana prije samog natjecanja. Voze se kvalifikacije u dvije vožnje, a zatim i finali u dvije vožnje. Ima različitih vrsta natjecanja sa različitim načinima ocjenjivanja. Natjecanja su: Single Format, Heat Format, Double-up Format i Jam Session. Sve vrste natjecanja prate određene skupine sudaca, u nekima svi suci ocjenjuju opći dojam, a u nekima je svaki sudac određen za neki segment. Ako se ocjenjuje po segmentima, jedan sudac je određen za standard air, jedan za rotacije, jedan za amplitude i dva za sveukupni dojam. Standard air su svi manevri koji su izvedeni bez rotacija ili sa rotacijama manjim od 360°. Rotacije su svi segmenti koji uključuju vodoravne i okomite rotacije ili kombinacije istih izvedene od 360° na dalje. Amplituda tj. visina izvedenih manevara, gdje svakih 30 cm iznad ruba donosi jedan bod više. Sveukupni dojam uvijek ocjenjuju dva suca, sam naziv govori o ćemu se radi. Gleda se sve od samog starta, skladnost pokreta, doskok, završavanje nekog manevra i tako sve do kraja vožnje.

Snowboard cross

Staza je duga od 100-240m, široka minimalno 30m i pod nagibom od 15°do 18°. Sastoji se od vrata kao u giant slalomu, zavoja u obliku polumjeseca, duplih zavoja, višestrukih hupsera i velikog broja različitih skokova. Jedini skokovi koji nisu dozvoljeni na ovoj stazi su tzv. gap jumps, koji imaju rupu između vrha i doskoka. Natjecatelji imaju trening dan prije vožnje kako bi upoznali stazu. Na stazi su istovremeno 4 – 6 natjecatelja ovisno koliko ih sveukupno vozi. Sve funkcionira na principu ispadanja tj. prva trojica od šestero idu dalje.

Big Air

Jedna od najatraktivnijih disciplina. Obavezan je trening na samoj skakaonici dan prije natjecanja. Kvalifikacije se sastoje od dva kruga, a održavaju se isti dan kada i samo natjecanje. U prvom krugu kvalifikacija najboljih šest muških tj. četiri ženska natjecatelja idu u finale. U drugi krug izlaze preostali natjecatelji od kojih opet prvih šest muških tj. četiri ženska idu u finale. Dakle sad imamo 12 muških i 8 ženskih natjecatelja u finalu (zašto? Žena u ovom sportu ima manje!). Postoje dvije vrste finalnih natjecanja, u jednoj se od tri skoka gledaju dva najbolja, a u drugoj se od dva skoka gleda jedan i to onaj koji je natjecatelju donio više bodova. Princip ocjenjivanja skokova je sličan kao i u halfpipeu, suci ocjenjuju kontrolu trika, amplitudu i doskok.

Zaboravio sam napomenuti da za vrijeme natjecanja u Halfpipeu i Big airu svira vrlo glasna muzika po izboru natjecatelja!

FIS je propisao standarde po kojima bi se trebale izrađivati skakaonice za Big Air natjecanja.

Dolazni dio – nagib 22° (+/-2°); dužina 60m (+/-2m); širina min 8m, ravni dio prije skakaone (0°) min 5-10m
Skakaona – širina min 5m; visina 3-3,5m; nagib 25°-30°; dužina od vrha skoka do mjesta doskoka 10-12m
Mjesto doskoka – nagib 32° (+/-2°); širina min 22m; dužina 35m; prijelaz na ravninu 10m
Završni dio – širina 30m; dužina 35m; nagib 0°-3°


Slopestyle

Vrlo interesantna i dinamična disciplina koja obuhvaća vožnju kroz snowpark koji u jednom potezu ima postavljene različite objekte. Natjecatelji sami određuju koje trikove će izvoditi na kojim dijelovima parka. Ovisno o natjecanju mogu biti ograničeni nekim vremenskim periodom ili dok jednostavno ne dođu do kraja parka. Suci ih ocjenjuju slično kao i u Halfpipeu i Big airu.

preuzeto sa http://www.boarder-zone.net/

i eto, to je to...ja znam da je ovo sad bzvz...pisati očenite stvari koje možete nać na netu...al et, meni se sviđa kad ja to sve imam kod sebe na blogu...hehehehe...eto, uživajte...

Post je objavljen 30.06.2007. u 12:52 sati.