Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/plavi74

Marketing

Plastična ambalaža



Mene iskreno nešto buni sa plastičnom ambalažom. Da, otkada je donijeta uredba da se za svaku plastičnu ambalažu dobiva po 50 lipa u trgovini, grad je ipak malo čišći. No to mene ne smeta, dapače, ima onih kojima je svaka kuna potrebna, a ima i onih koji su od toga napravili posao. No i opet to nije tema članka. Naime da li ste se ikada zapitali, a gdje završe te plastične boce? Koliko ja znam industrija koja bi se mogla baviti preradom otpadnog plastičnog materijala i nije jaka, dapače propala je. A svakodnevno se hvali brojkama, koje prelaze iznose u tonama skupljenog plastičnog otpada. Nitko me neće uvjeriti da se te silne boce prerađuju u nešto korisno jer ih nema tko preraditi. Sa druge strane, ne grade se nove spalionice smeća jer smo mi i dalje dovoljno primitivan narod, pa radije trpamo brdo smeća i gušimo se u njegovu smradu nego li od smeća pravimo gorivi plin koji može grijati naša domaćinstva kada je to potrebno. Na par mjesta sam vidio divlje deponije uredno komprimiranih plastičnih boca, pa sumnjam da ta "zelena rabota" i nije tako uredna i čista kakvom se želi prikazati.
Plastika ima samo jednu manu: ona je predobar materijal. Ne raspada se, kemijski je otporna, higijenski je i čist materijal. Jeftina je kao ambalaža i jako lagana, što je bitno onima koji izrađuju proizvod jer ambalaža samo poskupljuje svaku fazu proizvodnje. Većina ambalaže je jednokratna: boce od Cole, razne plastične kutijice, sve je svrhu izgubilo nakon prvog korištenja. Boce i kutijice bacamo jer nemamo gdje sa njima.
Ako ih idete spaliti, javlja se onečišćenje zraka, same se raspasti neće, tako da ni deponiranje nije rješenje. Prešanjem smanjujemo volumen ali to je jedino što smo dobili. Čini se da je prerada ipak najbolje rješenje, no tu je mnoštvo detalja i svi oni koji se bave tom granom znaju da je prerada plastike malo isplativa jer takva plastika nikada nema mehanička i druga svojstva kao polazišni plastični materijal. Prije su se od takve plastike pravili čepovi za boce, đonovi cipela ili crijeva za vodu. Pravile su se i vrećice za smeće i velike vreće za umjetno gnojivo. No što dalje? A plastike svaki dan sve više i više zaliven


Post je objavljen 24.06.2007. u 21:38 sati.