Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/jja

Marketing

Kozmetika petkom

SAMPONI:



Vecina sampona sadrzi iste sastojke, prvenstveno vodu, surfaktante - SURFace ACTive AgeNTS,
objasnjenje ili tenside , emulgatore (za teksturu), plus naravno "sminku", tj. ono na sto se najcesce i zapalite pri kupnji tipa banane, kiwi, vitamini, ruze. Osim toga i razlicite kolicine regenerirajucih sastojaka poput pantenola, kolagena, proteina i silikona ili amino kiselina. Kod sampona koji sadrze silikone pazite se tkz. bild-up-a tj. ostataka njegujucih sastojaka koji se s vremenom zalijepe za vlas i cine ju tako sve tezom i bezivotnijom, sindrom prenjegovanosti. Cesto pogresno shvacen kao sindrom "kosa mi se navikla na taj sampon". Takve sampone je najbolje rotirati s nekim bez silikona, a ako imate masnu kosu ostavite silikon po strani. Ako patite od peruti ili iritiranog vlasista, izbejgavajte:
- sodium lauryl sulfate (sodium dodecyl sulfate, u nekoj literaturi) i TEA lauryl sulfate.

Ne zamijeniti sa sodium laureth sulfatom, ovaj je naime blazi.

Sodium laureth sulfate ili sodium lauryl (ether) sulfate si slicni ali ne i isti sastojci - SLS i SLES. Jeftini i zato ih posvuda ima. Vecini ljudi nece biti nista od toga, ali ako se vec reakcija pojavi, ovo je potencijalni sumnjivac.

Jednako tako, blaze vrste tensida su i ammonium lauryl kao i laureth sulfate. Moj stav o "prirodnim" sastojcima poznajete. Nije sve sto je prirodno, dobro za vasu kozu. Mentol, limun, pepermint i etericna ulja osobno ne bih nikad vise stavljala na lice. Nisam alergicna ni na sto od tog, to su opcepoznati iritanti i kao takvi ne idu na finu kozu lica. Niti cete ih naci u apotekarskim linijama.

Kako sampon mirisi je iskljucivo emotivna komponenta. Ne govori nista o kvaliteti istog. Zapravo idealan sampon nema mirisa i time automatski jedan iritirajuci sastojak manje. Razliciti samponi se medjusobno vrlo malo razlikuju, recimo sampon za bojanu kosu od one za suhu ili dehidriranu. Iako ce vas po svoj prilici reklame uspjesno uvjeriti upravo u suprotno. U vecini svih tih sampona nalazi se sljedece:

1. neka vrsta tensida + nesto za pjenu. Neki peru kosu sampunom (probala i sama, sifra - LUSH) to ne cini nista dobrog vasoj kosi. Sapuni su alkalni, idealan pH je izmedju 4.5-7. Osim sto ce sapun isusiti vase tjeme preko svake mjere, sastojci koji cine sapun krutim se tesko ispiru s kose, pa ju cine krutom i ostrom. Da bi sampon dobro radio svoj posao ne mora se pjeniti, pjenu tensidima dodaju radi "efekta". Jako masna kosa ili ona sa puno stajling-proizvoda nece se puno pjeniti pri pranju, jer ti sastojci "pojedu" pjenu ali cete vec kod drugog samponiranja (jako cesto nepotrebno, proizvodjac vas samo navede da potrosite cim vise njegovog proizvoda) vidjeti vise pjene, znak da je kosa cistija. U ovoj grupi cete na etiketi najcesce naci sljedece sastojke:
sodium laureth sulfate, cocamidopropylbetaine, sodium lauryl, sodium cocoglyceryl, te za pjenu: cocamide MEA, lauramide MEA, lauric DEA itd. I sve te sastojke cete naci i u "prirodnim" samponima. I to nije nista lose.

Posebno blagim tensidima uz gore spomenuti ammonium smatraju se i disodium monoleamide, te sastojak ljupkog imena cocamphocarboxyglycinate-propionate. Mana tih blagih sastojaka je da jako prljavu kosu nece dobro oprati.

Potpunu listu dobrih, losih i zlih u nekom od sljedecih tekstova. Pa onda sa tim salabahterom u shopping i u zivciranje prodavacica.
Internetom kruze neki od urbanih mitova da SLS izazivaju rak. To nije tocno. Mogu izazvati iritirano vlasiste ali ne i rak.

2. tkz. "quads" tj. cetverostruke amonijak poveznice - da bi kosa bila meka i podatna; guar hydroxypropyltrimonium chloride i neki drugi kloridi (dicetyldimonium, behentrimonium itd.).

3.ovlazivace/vodovezivne elemente kao glycerin, sorbitol, propylene glycol itd.

4.regenerirajuce sastojke - tipa kolagen, proteion, silikon, koji suprotno nekim tvrdnjama, ne ulaze duboko u strukturu kose, no zalijepe se za kutiklu i tako ju stite do sljedeceg pranja

5. biljne sastojke - sa protuupalnim, antibakterijskim i antioksidirajucim svojstvima, od cega je u samponu malo koristi: sampon je tu da se TEMELJITO ISPERE, zar ne?

6. sastojke za volumen

7. vezivne sastojke tkz. podebljivace - cetyl alcohol, stearyl alchol, lanolin, palmicna kiselina itd. Naci cete u samponima i vitamine, usprkos cinjenici da oni izvana ne mogu nahraniti kosu. Pantenol i biotin pomazu povrsinski naneseni ali samo radi vlasite teksture.

8. konzervanse - tekucine se lako kvare, vlaga je odlicno tlo za bakterije, gljivice i mikrobe. Oprez prema proizvodima koji tvrde da ne koriste nikakve konzervanse.

pH storija kratica za power of hydrogen. Brojka odredjuje koliko je neki proizvod kiseo ili alkalan. Ako je proizvod previse alkalan (pH 8 ili vise) moze ostetiti kutiklu i korteks (ako ste zaboravili, prolistajte neke zadnje tekstove o kosi). Boje za kosu imaju pH od 8-14 i koliko one mogu ostetiti kosu znaju svi koji su se farbali onim davnim "komunistickim" proizvodima kad jos nije bilo sve sile njegujucih sastojaka i iz kojeg doba pamtimo viceve o spaljenim plavusama. Danasnje high-tech boje ostecuju manje ali ostecju i one. Ako je proizvod kiseo (pH 3 - 5.5) zagladiti ce kutiklu, kosa ce izgledati sjajnije, bolje ce reflektirati svjetlo itd. Vecina sampona ima pH izmedju 4.5 i 6, a voda je neutralnih 7 pH.

Sljedeci put o 2u1 proizvodima, za koga su dobri, za koga nisu, kakav smije a kakav ne smije biti djecji sampon, sto znaci "dubisnko cisteci" sampon, te sve o regeneratorima i maskama.


TO BUY (or not)

Bain de Terre, firma slicna Originsu jer se furaju na prirodnu furku. Kao i Aveda. Ima ih pored ostalog i na Amazonu, navodno ovi proizvodi sadrze tkz. bio-reniew complex za koji sami ne pisu sto bi to bilo i koje sastojke ukljucuje pa je na vama da im vjerujete ili ne. Za vise informacija www.zotos.com



Ujedno pozivam sve koji su isprobali spomenute marke da nam se jave sa svojim iskustvima. Od ove firme bih svakako izbjegla sprej od peperminta koji navodno sluzi za rijesavanje nekih problema s tjemenom. Kojih? Proizvod sam je problem. Sampon od lavande bih koristila samo zato jer ima zamjetno malo lavande u sebi.

Za one koji paze da kupuju samo proizvode sa tkz. bijele liste, sigurno su culi za BWC - Beauty Without Cruelty, cijene su vrlo pristupacne, proizvodi su solidni (ne i spektakularni):

http://www.bwcindia.org/home.htm



BIOSILK se vode teorijom da je svila jedna od najajcih prirodnih vlakana i da to ima neke veze sa ljudskom kosom, proizvodi sadrze svileni protein (nije isto sto i svila) i dobar je regenerirajuci sastojak.

, zanemarite UV zastitna svojstva, njih posaljete u odvod prije nego imaju sanse nesto zastiti. I sampon iz iste linije je dobar, kao i regenerator Sealer Plus. Iz svilene linije imaju i neke lagane serume, Silk Therapy Shine On (silikonske), odlicne za suhu kosu, daju fini sjaj. A za one koji bi zeljeli finu dugu, glatku kosu bez malih vlasi koje vode svoju politiku, mogli bi isprobati njihov Smoothing Balm (cijena oko 7 eura za 180 ml). Cuvajte se proizvoda iz ove linije koji sadrze konzervans Kathon CG, on nije dobar. Recimo djecja linija ove firme iako kaze "bez suza" sadrzi isti sastojak i itekako ce rasplakati vase najmilije.

Body Shop - i regenerator iz iste linije je dobar i cak malo jaci od njihovog regeneratora na bazi meda, oba su dobra.

NOT:

Bath and Body Works BIO, ovdje nije nista ni bio ni prirodno. Sadrzi puno sodium lauryl sulfate-a sto ce to u oh-so-natural liniji?
bathandbodyworks. Osim toga neki samponi su krcati pepermintom i eukaliptusom.



Body Shop ima bas kao i vecina ostalih firmi i dobre i lose proizvode, recimo linija ulja cajevca je vidjela svega samo ne tog ulja, cak i kolekcija za lice na istu temu ima jedne od najgorih proizvoda na trzistu od cajavca, bolje cete proci ako u DM-u kupite obicno cisto tea tree ulje i nakapate ga svoj tonik. I ovdje kao i inace pisem samo o stvarima koje sam isprobala, njihov sampon za masnu kosu sadrzi previse iritirajucih sastojaka no maslinov sampon mozete kupiti za 6 eura i 240 ml i dobar je.

Abecedno cemo polako pokriti sve linije, ako koju izostavim, slobodno me podsjetite ali tamo negdje, krajem ljeta. Sljedece su na redu: Bumble and Bumble (u vlasnistvu E. Laudera), Burt's Bees i svima poznati Clairol (Herbal Essences).


Post je objavljen 08.06.2007. u 09:46 sati.