Obožavam ovu vladavinu nepravde i nasilja nad nemoćnima. Imam i ja svojih pet minuta:
Iznenađenje – u Jadranu živi 25 vrsta plosnatica.
U nevjerojatnoj utrci kojoj je cilj preživljavanje, nemam baš uvijek dovoljno vremena za sebe i neke svoje potrebe. Ako mi se kojim slučajem posreći malo slobodnog vremena, onda ga najradije provodim uz neku knjigu ili gledanje putopisnih i prirodno znanstvenih serija. Tako sam za zadnjeg lošeg vremena slučajnim odabirom posegnuo za bogato ilustriranom knjigom o ribama, školjkama i rakovima Jadrana. Zamislite mog iznenađenja: «Najukusnije meso 25 vrsta plosnatica koje žive u Jadranskome moru …»
Dvadeset pet vrsta? Do tog momenta bio sam uvjeren kako ih nema više od tri, četiri vrste, koliko ih uostalom i lovim.
Ostavimo moje iznenađenje po strani. Ovim postom želio sam ukazati na jednu vrlo bitnu karakteristiku svih plosnatica, a koja ih svrstava u sam vrh živežnih namirnica. Voda čini 86% kemijskog sastava ovih riba pa je meso vrlo sočno i lako probavljivo i ima najmanji postotak masti: samo 0,53%. Meso plosnatica ima visoki postotak bjelančevina – oko 84-88%, a jetra plosnatica ima ljekovita svojstva i obiluje vitaminima A i D pa je pri čišćenju ovih vrsta riba, nikako ne bacajte.
Zaokružimo priču navođenjem nekoliko najpoznatijih plosnatica: list – svima poznata i najtraženija vrsta na jelovniku; rumbač kvrgaš – zbog svog romboidnog izgleda uobičajeni naziv mu je rombo; iverak; zlatopjeg; pokrivac; listić bijalac… Ostale vrste nemaju veliku komercijalnu vrijednost i rijetko se love pa ih ne navodim. Napominjem da su navedena imena preuzeta iz literature i da su u svakom kraju našeg priobalja drugačija.
Sve naše vrste plosnatica spadaju u kategoriju tzv. malih riba – prosječni primjerci su: list – oko tridesetak centimetara dužine i do tri kilograma težine; romb – do metra dužine i do desetak kilograma težine. Ostale vrste znatno su manje.
Nije na odmet znati da primjerci uhvaćeni u sjevernim morima dosežu do dva metra dužine i do sto kilograma težine.
Važna napomena:
molim drage čitatelje da mi ne postavljaju nikakva pitanja o načinima pripreme i konzumiranja navedenih riba. Priznajem da nemam pojma o pripremanju ribe, kao i uostalom uopšte o pripremanju hrane (osim o pripremanju jaja na sve do sada poznate i nepoznate načine)...
Post je objavljen 27.05.2007. u 15:09 sati.