U Gradskoj vijećnici održana je tribina u organizaciji Povjerenstva za borbu protiv ovisnosti Grada Rijeke i udruge Terra pod nazivom «Ovisnost o alkoholu i drogama: kako spriječiti i kako liječiti..
Predavanje je održao Robert Torre, dr. Medicine, specijalist psihijatar, zaposlen na Odjelu za ovisnosti Klinike za psihijatriju Kliničke bolnice «Sestre milosrdnice» u Zagrebu.
Rekao je da do kasnih osamdesetih u Hrvatskoj nije bilo ilegalnih droga, dok krajem osamdesetih dolazi do eksponecijalnog porasta droga i njihove zlouporabe. To se objašnjava prelaskom s socijalizma na kapitalizam, budući da je do istog fenomena došlo i u drugim istočnoeuropskim državama. Situacija se popravlja 1995. godine, kada se porast zaustavlja iz razloga što su institucije naučile svoj posao.
Stoga je Hrvatska po broju ovisnika ispod prosjeka zapadno europskih zemalja, a narko milje nije premrežen s vlašću kao na zapadu.
Također je nestala prvotna fascinacija mladih s drogama i mistifikacijama koje su ih okruživale.
Ipak, istaknuo je da su danas droge sastavni dio odrastanja urbane mladeži u Hrvatskoj, ali da se prema tom problemu nikako ne treba postaviti moralizatorski, već stručno. Naime, velik je problem što je Hrvatska konzervativno i tradicijsko društvo, pa se droge ne diferenciraju, odnosno drži ih se svima jednako štetnima i lošima, što nije istina, pogotovo u očima mladih.
Tako da se jako malen broj heroinskih ovisnika regrutira iz krugova pušaća marihuane. Naime, čak 95% konzumenata marihuane nikada ne proba heroin.
Ovisnici o heroinu najčešće postaju tzv. politoksikomani, koji smatraju da su sve droge dobre samo ako se ne ufiksavaju, pa preko šmrkanja heroina postepeno postaju ovisnici o njemu i počinju se fiksati.
Grad s najviše narkomana je Pula, dok narkoscena postoji u malim gradovima samo na obali, posebice u Istarskoj županiji.
Ponovno je naglasio da je velik problem prevencije nediferenciranje droga kod vladinog povjerenstva za suzbijanje ovisnosti, gdje vladajući koriste takav tradicionalistički pogled na droge kako bi prikupili simpatije javnosti, a ne riješili problem ovisnosti.
Smatra da je najbolja prevencija metadonska terapija, ali ona nažalost još u Hrvatskoj ne funkcionira savim dobro jer je loš sustav distribucije metadona i velik dio završava na ulici.
Ipak to je najbolji sustav prevencije iz razloga što se tako ovisnika uvodi u zdravstveni sustav, nakon čega slijedi apstinencija. Stoga smatra da prijedlog Ruže Tomašić da se uvede droga test za upis u srednju školu, jer se time osoba obilježava i uklanja, a time se ništa ne rješava, ali ulogu saborske zastupnice smatra pozitivnom jer njezino djelovanje senzibilizira javnost na problem zlouporabe droge.
Na kraju je podržao Nizozemski model gdje se već u osnovnim školama djeci objašnjavaju posljedice svake droge posebno na stručan, a ne moralizatorski način.
Post je objavljen 24.05.2007. u 14:58 sati.