Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/aag

Marketing

PlayStation 3

PS3 je do sada najmoćniji sistem koji je izašao ove godine. Vrlo složen sistem koji nuudi veliki užitak u igranju na novoj generaciji konzola, kombinacijom Cell processora i grafičkog RSX procesora dobijamo velike perfomanse te dosta realnije igre od kojih se to i očekuje. PlayStation 3 će moći pokretati veliki izbor starih igara koje su bili veliki hitovi na PSone I PS2!
- PS3 ima ugrađen Giga-bitni LAN što mu daje velike prednosti što se tiče umreženog igranja te igranja na internetu, ima ugrađen Tvrdi Disk (HDD) tj. Poseban prostor na kojem možete snimati igre, filmove, pijesme pa i pojedine programe. Spajanjem na internet će biti moguće downloadati igre te spremati na HDD potom ih bez problemna pokrenuti i uživati, također će se moći spojiti na internet putem Gigabit-nog lana I uživati u mrežnome igranju!

PS3 je opremljen raznim izlazima za TV ekrane različitih veličina I perfomansi. PS3 podržava obični izlaz NTSC/PAL za standardne TV-ekrane, pa sve do High Definition (HD) ekrana velikih rezolucija (1080i / 1080p) ravnih ekrana koje nude veliki doživljaj pri igranju te gledanju filmova. PS3 se odlično uklapa u vaš dnevni boravak jer je njegova razina buke koju proizvodi jednaka razini buke koju ima današnji PSTwo ili mali PS2, što znači da se jedva čuje što PS3 daje prednosti u kućanstvu I igranju bez ometanja.

Sistem:
PS3 je sedma generacija Sony-eve ere konzola u PlayStation seriji. PS3 nije sam među nex-gen konzolama što ga čini konkurencijom nad Microsoftovom Xbox 360 konzolom I Nintedovom Wii konzolom. Ovo je izravan dvoboj nex-gen konzola koja će preuzeti tržište. Nintendova konzola Wii je odmah na početku uzela maha u prodaji zbog nisake cijene, dok je Microsoftova konzola imala vremena skoro godinu dana da se proširi na tržišto što joj je dalo prednosti u borbi između njih troje. PS3 možda ima jači sistem među njima ali je I skuplji što ne donosi radost baš neku među igračima koji znaju cjenit kvalitetu I vrijednost prave konzole, te da se izdvoji par tisuća kuna na konzolu poput PlayStation 3.

PlayStation 3 u europu dolazi 23.3.2007 godine, pri čemu bi u Hrvatsku trebao doći na dan launcha kako doznajemo. Prvi launch mu je bio u Jpanau 11.9.2205 te tjedan dana kasnije u Americi 17.9.2006 od tada pa do danas PS3 je prodan u nešto više od milijun I pol primjeraka što ne čini malu brojku.

PS3 konfiguracija i cijena:
SONY-eva strategija je bila da na tržište izbaci 2 različite konfiguracije PS3 konzole:
Prva konfiguracija odnosno model s 20 GB HDD, bez podrške za bežičnu komunikaciju Wi-Fi, bez podrške za HDMI izlaz velike rezolucije, te čitača memorijskih kartica. Hard Disk je također moguće nadogradsit većim, te Wi-FI je moguće ugraditi spajanjem s adapterom te čitače memoriskih kartica, dok HDMA izlaz nije moguće nadograditi!

Drugi model koji je SONY izbacio na tržište je model od 60GB HDD, koji sadrži sve izlaze tako HDMI, te Wi-FI bežičnu komunikaciju I čitač memoriskih kartica. To jeste Premium konzola znači sve podržava.

Cijena PS3 konzole u Hrvatskoj:

U Japanu na dan launcha cijena PS3 sistema najjačeg modela od 60GB bila je Ą71.800 jena dodavši porez u Americi bi to iznosilo Ą75,390 ili US 675$.
U Hrvatskoj se nadamo realnoj cjeni koja bi trebala iznositi oko 4800kn za najjači model 60GB! (što je približno cjeni 680e).

Sucelje i operativni sustav (OS):
PS3 koristi sučelje Cross Media Bar (XMB) koja je već korištena na PlayStation Portable prijenosnoj konzoli PSP I PSX konzoli. Verzija je demonstrirana na E3 2006 godine koja uključuje ulaz za više različitih korisnika, te program za pregledavanje slika, slušanja glazbe, te reprodukcije filmova s Hard Diska, te kompatabilnost s Bluetooth tipkovnicom I bežičnim mišem, potpuni internet preglednik (koja je razvila opera posebo za PS3) friends menu i nešto poput msn-a). U više navrata sony je predstavio isto tako “Marketplace” gdje bi igrači mogli skidati najnovije naslove, djeliti muziku, video I imati svoj profil.
Potvrđeno je a I već testirano da PS3 kao OS može korisiti Linux Yellow Dog posebna verzija OS samo za PS3, koji bi se treba prvo predinstalirati na PS3 na Hard Disk. SONY se nada da će ovim potezom proširiti mogućnosti PS3, posebno ga učiniti što više korisnijem u vašem domu, bio to kućni server ili samo obična konzola koja ima sve mogućnosti kao sve jedan jači PC kompjuter.


Online (pristup internetu putem PS3):
Microsoftova konzola Xbox 360 prva je počela s povezivanjem konzola u jednu mrežu putem interneta, uspješnog Xbox Live Network mreže, SONY je napravio sličan korak napravivši sertvis “PlayStation Network Platform” te je SONY potvredio da će taj servis biti besplatan za korištenje te će se na njemu moći igrati Multiplayer igre. Developeri igara su se složili da servis bude besplatan, pogotovo za MMO igre.

Hardware:

Central Processing Unit (CPU):
3.2 GHz Cell processor 1 PowerPC-based “Power Processing Element” I sedam jezgri takta 3.2 GHz “Synergestic Processing Elements (SPEs). PPE iznosi 512 L2 cachea I jedan VMX (AltiVec) vector jedinicu. Svaka od jezgri SPEs je RISC širina iznosi 128-bita 128 SIMD GPRs. Svaka jezgra koristi L1 cache kojiu iznosi 256 KB, nazvana “Local Store”.

Grafički Processor (RSX)
Greafički Procesor koji sačinjava moćni RSX “Reality Sythesizer” razvijena u NVIDI-I I SONY-u.
Sastavljen je odNVIDI-e G71 arhitekture, poznata pod kodnim imenom NV47
Takt procesora iznosi 550 MHz
128-bit DDR memorija
211.2 GFLOPS (384 FLOPS po taktu)
1.8 TFLOPS
136 shader operacija po taktu
74.8 milijuna shader operacija u sek. (100 milijuna s procesorom)
24.2D teksture po taktu
1.1 milijun vertikala po taktu
128-bit pixel preciznost osigurava prikaze velikih rezolucija HD, velikih prikaza
Potpuni HD izlaz koji iznosi max. 1080p.

Memorija:
Ukupno memorije 512 MB, djeljene memorije
-256 MB Rambus XDR DRAM koja radi na taktu od 3.2GHz.
-256 MB GDDR3 VRAM memorije takta 700MHz.

Ukupna Snaga PS3:
-204.8 GB/s iznosi Cell Element Interconnect Bus
-Cell FlexlO Bus: iznosi 35 GB/s izvan jezgre I 25GB/s u jezgri
-25.6 GB/s za Main Ram XDR DRAM: 64 bits x 3.2 GHz/ 8 bita po 1 baytu
22.4 GB/s za GDDR3 VRAM: 128-bita x 700 MHz x 2 kružna ulaza po taktu / 8 bita po baytu
-RSX iznosi 20 GB/s (piše) te čita 15 GB/s
-SB iznosi 2.5 GB/s pisane I 2.5 GB/s čitanje

Video:
Podržava rezolucije: 480i, 480p, 720p, 1080i, 1080p.
-Više AV izlaza
Composite
S-Video
HDMI izlaz(koji podržava model od 60 GB)

Zvuk:
S-PDIF optički izlaz za digitalni zvuk
Dolby TrueHD 5.1 minimum
DTS-HD
LPCM (funkcija DSP je u potpunosti pod kontrolom Cell processora)

Kapacitet:
Blue-Ray Disk PlayStation 3 BD-ROM, BD- VIDEO, BD-R, BD-RE, 2x(9.0 MB/sek)
DVD PlayStation 2 DVD-ROM, DVD-VIDEO, DVD-ROM, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW 8x (11 MB/s)
CD: PlayStation CD-ROM, PlayStation 2 CD-ROM, CD-DA, CD-DA(ROM), CD-R, CD-RW, 24x (3,5 MB/s)
SACD: SACD Hibridni (CD layer) SACD HD. 2x
Hard Disk: Instaliran 20 GB / 60 GB ovisi o paketu 2.5”, moguće je mjenajati hard disk samo 2.5”
Flash memorija (podržava je paket samo od 60 GB, ali je moguće nadograditi I na model od 20 GB)
MemoryStick
CompactFlash
SD/MMC


Komunikacija:
Jedan Gigabitni Ethernet Port
USB 2.0 (4x)
Bluetooth 2.0
Wi-Fi (60GB model samo podržava)
IEEE 802.11b/g

Perfomanse PS3:
Na E3 konferenciji prošle godine SONY je predstavio Cell-ove perfomanse procesora, te ih je usporedio s ostalim procesorima PC. U njihovoj izjavi da PS3 postiže perfomanse oko 2 TFLOPS-a.


Regijsko Kodiranje (Region Encoding):
Tijekom Q&A konferencije u 2006 god. Na konferenciji za developere, Sony Computer Entertainment Worldwide studio čiji je predsjednik Phil Harrison potvrdio da će igre na PS3 biti region-free, što znači neće biti kodirane za svaku posebnu regiju.
Dok je priča za filmove sasvim druga, filmovi koji će se nalaziti na Blue-Ray mediju biti će kodirani različito od DVD-region koda.

Post je objavljen 16.05.2007. u 22:26 sati.