Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/maniac

Marketing

PRIČA O PANKU UROŠA ĐURIĆA U ZREX-u

uros djuric

ZRENJANIN, 15. maja - Beogradski umetnik Uros Djuric, kriticar standarda nametnutih iz akademske sfere ili medija, predstavice se od 21. maja u Savremenoj galeriji Zrenjanin delima iz sopstvene arhive - pricom o panku ispricanom na nacin svedoka i ucesnika.

Prema navodima Stevana Vukovica, Djuric izlozbom “Slike na izlozbi” ukazuje na “potencijale koji su postojali za razvijanje neelitistickog, horizontalno ustrojenog i nehegemonog kulturnog podrucja na lokalnom nivou”.

Djuric je studirao istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu i slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, a diplomirao je i magistrirao na slikarskom odseku FLU.

Pokretac je Autonomistickog pokreta sa Stevanom Markusem (1989), sa kojim je potpisao i Manifest Autonomizma (1994). Jedan je od osnivaca Nezavisne umetnicke asocijacije “Remont”.

Koristeci razlicite medije (slikarstvo, fotografiju, instalacije i performans), Djuric preispituje polozaj umetnika u razlicitim sistemima umetnosti (galerije, muzeji, trziste...).Transformise razlicite istorijske i savremene nacine rada u umetnosti kroz sopstveni idiomatski izraz, redefinisuci njihovo znacenje.

Radovi su mu izlagani u Beckoj secesiji (Secession Wien), Muzeju moderne umetnosti u Sent Etjenu, Kunsthale Fridericianum u Kaselu, Kunsthale u Becu, kao i u nizu drugih renomiranih prostora (Julia Friedman gallery, Cikago, Espace Auteuil Pariz, galerie Grac, Galerija savremene umetnosti u celju, Musee Ariana Zeneva, MUMOK Stiftung Ludwig Wien, Centre Cultural Tecla Sala Barselona, Muzej savremene umetnosti u Beogradu...).

Saradjivao je sa mnogobrojnim priznatim umetnicima i kustosima (Gerald Matt, Stevan Vukovic, Lorand Hegyi, Thomas Mießgang, Rene Block, Gabrielle Mackert, Harald Szeemann, Iara Boubnova, Marina Grzinic, Edi Muka, Zoran Eric, Margarethe Makovec, Anton Lederer, Lucezar Boyadjiev, Branislav Dimitrijevic, Eva Ursprung, Ivan Mecl, Elke Krystufek, Marko Lulic, Nedko Solakov, Branislava Andelkovic, Tiziana Casapietra, Roberto Constantino, Darka Radosavljevic, Victoria Combalia, Lubomira Slusna, Jelena Vesic, Karolina Ziebinska, Raymonda Moudova, Dejan Sretenovic, Lidija Merenik, Jasmina Cubrilo, Marc J. Hawker, Jesa Denegri...).

Radovi su mu u kolekcijama: Sammlung Essl u Klosterneburgu, Julia Friedman galeriji u Cikagu, MUMOK Stiftung Ludwig u Becu, Galerie 1900-2000 Pariz, Galeriji Marino Cettina u Umagu, ATA Centru za savremenu umetnost u Sofiji, MSU u Beogradu, Behemot galeriji u Pragu…

Izlozba ce biti otvorena do 2. juna


Post je objavljen 15.05.2007. u 21:56 sati.