"Trebaju li Hrvatima knjižare?“ tema je tribine 'Književni petak', što se održava dugih 52 godine u Gradskoj knjižnici u Zagrebu s ciljem popularizacije književnosti ali i kao medijski prostor otvoren čitavom nizu sadržaja iz javnog a osobito kulturnog života Zagreba i Hrvatske.
Svjedoci smo nestajanja knjižara, nekad popularnih mjesta susreta ljubitelja knjiga, studenata, slučajnih prolaznika. Ovim se pitanjem bave veliki i mali nakladnici, autori i financijeri, ljudi od pera, čitatelji sve rjeđih priloga kulture u dnevnim tiskovinama. Sporazumom o jedinstvenoj cijeni knjige, što su ga potpisali ministri kulture, znanosti, obrazovanja i športa i gospodarstva te Zajednice nakladnika i knjižara želi se postići sniženje cijene knjige, povećanje njezine dostupnosti, decentralizacija distribucije te unapređenje tržišne mreže knjiga u Republici Hrvatskoj.
U kojoj mjeri Sporazum predstavlja pomake u obnovi knjižarske mreže, koliko strukovne udruge mogu utjecati na bolju poziciju knjižara u RH, što hrvatski autori misle o prostorima u kojima su nekada mogli osjetiti povratnu informaciju čitatelja svojih djela, trebaju li doista Hrvatima knjižare i kakve, samo su neka od pitanja na koja će na Književnom petku pokušati odgovoriti Nenad Bartolčić, Josip Bratulić, Marijan Kuduz, Alojz Majetić i Čedomir Višnjić.
Urednica i voditeljica je Dunja Seiter- Šverko.
U petak, 11. svibnja 2007. u Gradskoj knjižnici Zagreb, Starčevićev trg 6 s početkom u 19.30 sati.