KUDA PLOVI OVAJ BROD
"Gospodarski rast Europe danas nije veci od 2 posto, stopa nezaposlenosti bila je 4-5 posto, sada je 10 posto. Od suficita presla je na deficit, svatko je svakome duzan. Europa vise ne proizvodi finalne proizvode, nerazvijeni ce imati masovnu proizvodnju, naprimjer Kina i drugi. Strani kapital vise izvlaci iz svake zemlje nego sto daje, to je stara istina. Nositelji vlasti su pod utjecajem gospodarstvenih mocnika susjednim nam zemalja. Mi smo u vlasti stranog kapitala koji se razigrao, a vlast mu je sve to omogucila i zakonima. Kapitalu je cilj samo profit, briga njega za obicna covjeka". - dr. Branimir Lokin, ekonomist.
"Zasto se vise ne cuje glas intelektualaca? Jer tako strani kapital hoce, sigurnije im je da javnost prica o dogodovstinama nego o politickim ili cak egzistencijalnim pitanjima. Nasi
novinari samo traze afere." - dr. Stjepan Baloban, Katolicki bogoslovni fakultet.
"... doslo je vrijeme za individualizaciju zlocina pocinjenih u gospodarstvu." - Nenad Vidosevic, predsjednik HGK-a. Nije korektno rekao, znaci li to da ce i pred sudovima odgovarati, imenom i prezimenom, pljackasi iz pretvorbe koji do sada nisu ni pobrojeni, a kamoli kaznjeni, uz oduzimanje nezasluzenog bogatstva?
" Hrvatska 13 godina uporno vodi istu ekonomsku politiku bez obzira na njezine rezultate.
Pravi cilj ekonomske politike morao bi biti rast proizvodnje, zaposlenosti i standarda, a ne
punjenje proracuna, servisiranje duga i odrzavanje stabilnosti tecaja kune. - dr.sc. Gordan Druzic. Uvodnicar Druzic nije konkretizirao nabrojene promjene, jer to trazi suceljavanje s istinom da imamo malo izvoznih sposobnih proizvodjaca i roba, a jos manje je Hrvatska na zalost, privlacna stranim ulagacima kapitala, tehnologije, znanja. (*)
"... 133 tisuce gradjana starijih od 65 godina nema nikakvu mirovinu. Sto se korisnika mirovina tice, u najtezem polozaju je 18 tisuca umirovljenika koji su mirovine zasluzili u nekoj od republika bivse Jugoslavije. Njihove mirovine u prosjeku iznose oko 330 kuna.
Oko 350 tisuca "novih umirovljenika" mjesecno prima oko 1.400 kuna, a cak trecina od
ukupnog broja umirovljenika (1,1 milijun) prima mirovinu nizu od 1.600 kuna. (**)
NACIJA U BANKROTU / osvrt / - pise Aneli Dragojevic
Gotovo 40 posto ukupnih kredita koje su banke odobrile u Hrvatskoj na HNB-ovoj je "crnoj listi". Naplata "steka", nacija grca u zaduzenosti, tvrtke se bore s nelikvidnoscu, a gradjani otezu s placanjem rata. Prebacuju se iz banke u banku samo da bi pokrpali stare obveze po kreditima, rate kreditnih kartica placaju minusima, a minuse odrzavaju u "zelenom" dizuci nove gotovinske kredite. Strane banke koje vladaju hrvatskim financijama zaradjuju na kamatama visim nego u njihovim maticnim zemljama, poticu potrosnju, povecavaju deficit platne bilance i inodug. Gradjani kredite dizu i kako bi ulagali u dionice, nadajuci se visokim
prinosima koji ce ih izvuci iz duznickog gliba. Medjutim, podsjecaju sudionici opatijske financijske konferencije, domace trziste je plitko, a kapital dolazi zbog visokih kamata i precijenjenog tecaja, cega u Hrvatskoj ne manjka. Na najmanji znak krize taj ce se "vruci novac" povuci kao sto je i dosao, ostaviti hrvatske financijske kanale suhe, a kucne budjete poharane dugovima. Trebaju li se strani bankari bojati?
Osim visokih prinosa na kapital i jake kune, hrvatsko trziste nudi jos jednu prednost. Hrvati su, naime, bogati nekretninama, i u najgorem ce slucaju banke zaposjesti jos i tu vrstu imovine, te svoje klijente ostaviti bez krova nad glavom. U kontekstu globalnih financijskih tokova sve se jasnije nazire kako je nase trziste iskoristeno i kuda ide. Naime, i medjunarodni tokovi novca sve manje korenspodiraju s realnim, ocekivanja ulagaca su sve veca, a financijske krize redovita su pojava. Hrvatsko financijsko trziste kompletno je predano, banke su prodane, financijske hobotnice su se razmahale, a jos se samo ceka gubitak monetarne suverenosti da u porpunosti pocnemo "uzivati" u globalnim tokovima.(***)
Mesic se zalozio za porez na bogatstvo
Na proslavi 1.svibnja u Maksimiru sindikati zatrazili reformu mirovinskog sustava.
Predsjednik Mesic zauzeo se za oporezivanje kapitalne dobiti koje je predlozio SDP-ov kandidat za premijera Ljubo Jurisic.
Oni koji su u tajkunskoj privatizaciji opljackali hrvatsko bogatstvo i u skupu su 200 bogatih,
koji se i dalje sire na racun onih koji su sve siromasniji, dio tog kapitala mogu vratiti oporezivanjem kapitalne dobiti i velikih nasljedstva... (****)
Ne smijemo zaboraviti istinu o uzasima Jasenovca - Stjepan Mesic. Predsjednik republike
na obljetnici proboja logorasa iz jasenovca upozorio na pokusaje nametanja lazi o povjesti.
MESIC: Hrvatska se nije do kraja vratila istini.
Nesto nije u redu s drustvom u kojem se i sad pojavljuju parole poput "Smrt Srbima", u kojem se na isticanje nacistickih obiljezja - suti, istaknuo je u svom govoru Predsjednik Stjepan Mesic.
Antisemitizam na ulicama. Rabin Kotel da Don prije molitve je slikovito predocio incident koji se prije nekoliko dana dogodio na ulicama Zagreba. Dok je s djecom isao na molitvu, iz lokalne birtije istrcao je muskarac i digao ruke na nacisticki pozdrav i viknuo "Shalom".(****)
Istrazivanje: HDZ i dalje najjaca stranka.
Iako vecina gradjana ne misli da zemlja ide u dobrom smijeru, a vise od 60 posto ne odobrava poteze Vlade Ive Sanadera, HDZ je i dalje pojedinacno najjaca stranka. (****)
Potrebno je priznati sve nase zablude i suociti se sa njima. Do kada i kamo plovi ovaj brod,
pitam se?
(*) - Zivot s mirivinom, mjesecnik umirovljenika, Zagreb, prosinac 2006, godina II, broj 18
(Hrvatska moze bolje, Cetvrta tribina u Europskom domu u Zagrebu, Nenad Unukic)
(**) - Dio teksta iz novog lista pod "novosti", od 08..05.2007. godine. http://www.novilist.hr/
(***) - Tekst iz Novog Lista, Petak, 20. travnja 2007. godine, pod novosti, osvrt, Nacija u bankrotu, http://www.novilist.hr/
(****) - METRO E X P R E S, srijeda 2. svibnja 2007.
(*****) - Novi List od 2. svibnja 2007. godine pod "novosti", http://www.novilist.hr/
Post je objavljen 09.05.2007. u 08:04 sati.