Nezaposleni hrvatski branitelj iz Vinkovaca Ljubomir Sumrak Sile dosjetio se kako će prikratiti vrijeme, kojega ima napretek, ali i malo poboljšati kućni budžet.
Zahvaljujući lijepim sjećanjima iz djetinjstva, jer, kako kaže, još se sjeća posebnog mirisa suhih jabuka u jesen kad ih je baka spremala u košare, Sile je, zajedno sa suprugom Bosiljkom, u kućnoj radionosti napravio tzv. kalotine. To je, naime, u Slavoniji naziv za tako pripremljeno voće, najčešće jabuke.
“Želio sam napraviti neki suvenir koji će podsjećati na Slavoniju nekada, a mislim da su kalotine, koje se u našem kraju još vrlo rijetko mogu naći, pravi izbor”, priča nam Sile o nastanku ovog suvenira koji pomalo podsjeća na slične iz Dalmacije (ali tamo je, dakako, riječ o sušenim smokvama, bademima i sličnom). Sumrak je ovaj suvenir, koji je osmislio prošle godine, nazvao “Kalotine”, a zapravo je riječ, kako kaže, o umanjenoj replici tradicijske šokačke košare na dnu koje je rukom rađeni šlingani miljeić, na koji su, pak, stavljene kalotine, odnosno sušene jabuke. Sile takav svoj proizvod potom zgodno upakira i obilježi zaštićenom markicom na kojoj se ističe i natpis „Iz vinkovačkoga kraja“.
“Inače, riječ 'kalotine' potječe od riječi 'kalanje', postupka koji je u Slavoniji nekada bio uobičajen u pripremi voća koje se jede zimi, kada nema svježega”, objašnjava nam Sile i opisuje sam postupak: “Voće, najčešće jabuke, prvo se izreže na ploške, kao priprema za sušenje, a zatim se narezano voće stavlja u krušnu peć i to nakon pečenja kruha, kada je temperatura u njoj još dovoljna visoka, ali ne toliko da bi voću naštetila”, kaže Sile i objašnjava kako su se tako osušene ploške nekada nizale na konac pa vješale na prozračno mjesto.
Drugi način, koji su Sumraci primijenili u izradi svog suvenira, čuvanje je osušenih jabuka u košarama ili drvenim posudama na suhom, hladnom i tamnome mjestu.
Ovaj suvenir ima uporabnu vrijednost pa neće, kao mnogi drugi koje donesete s putovanja, stajati na polici i kupiti prašinu, nego se voće iz košare može jesti suho, a može se pripremiti i kao kompot ili kao jedan od sastojaka čajne mješavine. Bračni par Sumrak svoj proizvod, za koji se nada da će mu omogućiti i otvaranje vlastitog obrta, plasira preko Poljoprivredne zadruge Andrijaševci, s kojom imaju ugovor.
Osim suvenira „Kalotine“ Sile proizvodi i pekmez od šipka, sušeni šipkov čaj, kao i slike od sušena cvijeća, i to izrađene ručno u kućnoj radinosti. Stoga mu je važna najava kojom će se kućna radinost i zakonski regulirati.
“Kako čujem, zakonski je prijedlog gotov i poslan je u Sabor”, kaže Ljubomir Sumrak i nada se da će mu taj zakon otvoriti mogućnost potpuna samozaposlenja, ali i da kao nezaposleni hrvatski branitelj konkurira i za potpore.