Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/wicked111

Marketing

Vampiri (od svagdje po nešto)

-Vampir je legendarna ili mitološka osoba ili životinja, koja živi o ljudskoj ili životinjskoj krvi, a također posjeduje čarobne i nadnaravne moći. Skoro sve kulture i civilizacije posjeduju nekakav mit o krvopijnim stvorenjima ili vampirima. U prirodi postoje životinje i organizmi koji žive na tekućinama drugih životinja, od kojih je jedna i krv, te se termin vampirizam ili krvopijstvo u zoologiji koristi za naprimjer:pijavice, komarce i šišmiše. U popularnoj kulturi termin vampirizam ili krvopijstvo koristi se kao pogrdan naziv za amoralno i bezgranično iskorištavanje pojedinaca ili društva. Isto tako vampristvo, vampirizam, povampirenje su termini koji se koristi kao termin za demoniziranje pojedinaca ili skupina jer se vampiri prema nekim narodnim vjerovanjima smatraju demonima i oličenjem zla, jednaki Sotoni.


...
-Iako većina svjetske populacije živi u uvjerenju da svi vampiri potjeću iz Transilvanije (poput starog jarca grofa Vlada Tepeša - Drakule), da svi nose crne Gucci kapute i naočale poput onih iz loših Hollywoodskih filmova, istina je ustvari sasvim drugačija. Legende o krilatim beštijama stare su koliko i ljudski rod i u raznim oblicima postoje u folkloru gotovo svakog naroda na kugli zemaljskoj. Pa uključujući i nas i naše susjede "hudiče peklenske" Slovence. Predstavljamo one najzanimljivije. Krenimo redom:

INCUBUS / SUCCUBUS
Bez dvojbe ovaj dvojac najpoznatiji je vampirski par na svijetu. Incubus posjećuje žene noću, vodi ljubav sa njima i muči ih kroz snove. Pije im krv i crpi snagu a najzanimljivije- može predstavljati očinsku figuru siročadi te se brinuti za njih dok ne odrastu.
Ženski oblik Incubusa je Sucubus. Ona naravno posjećuje muškarce u snovima i tjera ih na seksualni odnos. U svojoj požudi Sucubus može iscrpiti žrtvu do smrti (sam čin ispijanja krvi se nigdje ne spominje) Legende o ove dvije vrste vampira pojavljuju se u srednjem vijeku ali nije precizirano iz koje zemlje dolaze. Pravi kozmopoliti.

BRUXSA
Bruxa nam dolazi iz Portugala. Ova vampirica je za dana prekrasna djeva dok noću preuzima oblik ptice i napušta svoj dom kako bi se hranila. Zanimljivo je da su joj glavne mete iscrpljeni i izgubljeni putnici i turisti. Posebno ako znamo koliko je danas Portugal popularno turističko odredište..

DEARG- DUE
Dreag- Due je krvopija iz Irske a ime mu u prijevodu znači "onaj koji ispija krv". Zaustaviti ga može gomilanje kamenja na njegovom grobu a poznavajući Irce vjerojatno su nazvali koktel po njemu.

KOZLAK
Kozlak je vampir iz Dalmacije (vampiri u Hrvatskoj?) ali izvor ne navodi kada počinju legende o njemu. Također, malo se zna o njegovom obliku, žrtvama i sl. Možda je razlog tomu njegova lijenost.

LEANHAUM- SHEE
Ova mlada dama je Irska vila koja koristi svoju zapanjujuću ljepotu da namami muškarce u svoje odaje i onda ih začara i zarobi. Životna energija žrtve lagano nestaje kroz iscrpno vođenje ljubavi sa njom. Definitivno najveća fufa među vampirima.

LOBISHOMEN
Lobishomen je porijeklom iz Brazila. Napada uglavnom žene ali ih ne ubija već im samo ispija manje količine krvi. Nakon napada, tvrdi izvor, žrtve su sklone nimfomaniji. Kako ga ubiti i uopće zašto, nije poznato.

NOSFERATU
Slavni Nosferatu. Vanbračna djeca koja umru u djetinjstvu sigurno će se vratiti kao Nosferatu. Nakon što ustanu iz groba, počinje njihov put uništenja a usput se upuštaju i u orgijanje sa mrtvima, poluživima i živima. Nosfreatu navodno najviše prezire tek vjenčane parove i osvećuje im se tako što mladoženju nakon napada ostavlja impotentnog a mladu neplodnom.

PIJAVICA
Slovenski vampir!!! Stvoren je da bi osvećivao sve nepravde koje su mu se dogodile kao običnom smrtniku. Osobe čiji su roditelji počinili incest obavezno se nakon smrti vraćaju kao Pijavice i onda se hrane rodbinom i rođacima.

STREGONI BENEFICI
Stregoni je talijanski vampir koji je začudo na strani dobra i postoji da bi uništavao zle vampire. Kao i svi Talijani, ima zalizanu kosu i dobre cipele. Da, i ima debelu mamu koja kuha dobre špagete.

...
-Prvi opipljivi dokazi o postojanju tog mita pronađeni su u Kini, a datiraju iz 6. stoljeća prije naše ere. Azteci i Eskimi također su vjerovali u postojanje živih mrtvaca, ali legende o vampirima proizašle su iz europske kulture.

Babilonska mitologija zaslužna je za legendu o ženskom demonu Lilit, u židovskoj mitologiji kasnije poznatom pod imenom Lilith.

Lilith je bila prva žena namijenjena Adamu, ali bijesna zbog njegove seksualne superiornosti okrenula se mračnoj strani i postala kraljicom zlih duhova i demona te je sisala krv trudnicama i tek rođenoj djeci.

Egipatska božica Sekmet navodno bi bila zadovoljna tek nakon što bi popila alkoholno piće s malo ljudske krvi, dok se u tekstovima na sanskrtu vampiri prepoznaju u Vetalama, bićima koja nastanjuju leševe.

Povijesni vampiri

U 15. stoljeću javile su se dvije stvarne osobe koje su zbog svojih sudbina začinjenih legendama i usmenom predajom prozvane povijesnim vampirima.
Vlad Tepeš- kolci su mu bili omiljeno sredstvo mučenja

Najeksponiraniji tiranin 15. stoljeća svakako je bio legendarni vlaški knez Vlad koji je upamćen po stravičnom nadimku Tepeš, što znači nabijač na kolac.

Svoje neprijatelje i neistomišljenike Vlad je kažnjavao krajnje sadistički, ostavljajući ih, prema drevnom običaju, da polako iskrvare nabodeni na drvene kolčeve, zabijene uspravno u zemlju. Na taj način život je skončalo između šezdeset i sto tisuća ljudi.

Zapadna Europa također je imala svojeg krvnika, umirovljenog časnika kojeg se zbog okrutnosti, kanibalizma, sadizma i seksualnih perverzija smatralo osnivačem sotonizma.

Gilles de Rais, heroj Stogodišnjeg rata i pripadnik vojske Ivane Orleanske, postao je povijesni vampir na kome je zasnovana priča o Modrobradom.

De Rais se posvetio alkemiji nadajući se da će tajnu kamena mudraca (supstanca za koju se vjerovalo da metal može pretvoriti u zlato) otkriti u krvi, a u njegovim je sadističkim eksperimentima stradalo oko tristotinjak dječaka.

18. stoljeće – zlatno doba vampirizma

U vrijeme najveće pošasti kuge 1710. godine u Istočnoj Pruskoj austrijske vlasti započele su bizarnu istragu koja je uključivala otvaranje lijesova kako bi se uhvatili vampiri koji su smatrani uzrokom fatalne bolesti.

Dva su smrtna slučaja potaknula mnoge kontroverzne rasprave i disertacije koje su desetljećima uzbunjivale čitavu Europu. Prvi od njih bio je slučaj Petra Blagojevića koji je nakon smrti u 62. godini u nekoliko navrata navraćao u kuću svog sina te od njega tražio hranu.
Suvremena vizija drakule

Kada je on to odbio, sljedeći je dan pronađen mrtav. Blagojević je kasnije navraćao i u kuće svojih susjeda čiji su životi okončani uz neobjašnjiv gubitak krvi. Tada se po prvi put upotrijebila riječ vampir koja na njemačkom glasi Vanpir.

Drugi fatalan slučaj pojavio se u srpskom selu Medveđa. Arnold Paole umro je koseći sijeno i to nekoliko godina nakon što su ga navodno napali vampiri. Ubrzo poslije njegove smrti lokalno je stanovništvo počelo masovno umirati, što je protumačeno kao njegovo osvetničko djelo.

Dom Augustine Calmet, poznati francuski teolog, sakupio je tadašnje mnogobrojne izvještaje o postojanju vampira, među kojima su se nalazili i oni kritički, poput Voltaireovog, ali i oni u kojima su demonolozi zastupali postojanje vampira, u zaključku prilično nejasno i nesigurno potvrdivši da postoje.

Tek je kraljica Marija Terezija zabranila daljnje otvaranje grobova i uništavanje tijela. Njezin zaključak je bio da vampiri ne postoje, a to je označilo kraj vampirske epidemije u Europi.

Vječni život vampira u pop kulturi

Najpoznatiji literarni prikaz vampira sigurno je viktorijanski roman 'Drakula' Brama Stokera. Pripreman gotovo osam godina, roman je upravo zbog svoje epistolarne forme (roman u pismima) dobio na autentičnosti koja mu je donijela popularnost širom svijeta, čemu je doprinio i istoimeni film snimljen 1979. godine.

Na temu vampira snimljeno je stotinjak filmova. Neki su celuloidni vampiri imali smisla za humor kao u čuvenom filmu Romana Polanskog 'Bal vampira' (The Fearless Vampire Killers), neki su bili lijepi poput onih u 'Intervjuu s vampirom', mnogi su zbog svoje neoriginalnosti ostali zaboravljeni, no kao jedni od najboljih vampira u povijesti Hollywooda i do danas su ostali upamćeni Christopher Lee, David Peel i Klaus Kinski.

Legende o krvožednim bićima noći se nastavljaju, interes za njih ne jenjava, a inspiracija koju pružaju osigurava im sigurno mjesto u djelima popularne umjetnosti.

Post je objavljen 22.04.2007. u 00:12 sati.