Mjesec me još odavno zbunjivao. Ne Mjesec kao nebesko tijelo, nego njegova prilično pompozna uloga u ljudskoj povijesti, vjerovanjima, mitologiji i običajima. I k tome, toliko je promjenjivo gledanje na Mjesec u pojedinim kulturama, kao da se ne radi o jednom te istom entitetu. Lunarni kalendar mi pogotovo nije jasan. OK, jasno mi je da Mjesečevi ciklusi svojom vremenskom konačnošću mogu omeđiti neki za ljude važan vremenski isječak, no kako se na njima može temeljiti mjerenje jedne godine, za koju postoje puno pouzdaniji orijentiri?
Pustimo to, htio sam ispričati dvije mudrosti o Mjesecu koje su mi, u relativno novije vrijeme, rasvijetlile neke stvari. Prva se tiče Uskrsa. Klizni datum Uskrsa je, vjerujem, i neke od vas zbunjivao, neko vrijeme sam čak mislio da se datum ovog blagdana određuje čisto proizvoljno, onako da lijepo paše u kalendar. Ali ne! Postoji formula za određivanje datuma Uskrsa, jednostavna formula (koju, iznenadio sam se, mnogo ljudi ne zna) koja glasi:
Uskrs uvijek pada na prvu nedjelju poslije prvog punog mjeseca poslije prvog dana proljeća.
Doista jednostavno, ne? Čak i u vrijeme kada današnji blagdani nisu bili obilježeni crvenim brojkama na kalendarima, ako su ti kalendari imali označene mjesečeve mijene, mogao se lako odrediti datum Uskrsa. Uskrs, dakle, uvijek pada u doba kada Mjesec - pada. I tako dolazimo do druge stvari koja me u vezi Mjeseca jako zbunjivala, a to je kada Mjesec pada i kada raste, odnosno što im to znači prva i zadnja četvrt, odnosno kako ja, laik, pogledom prema Mjesecu mogu znati u kakvom je on stanju? Znam što je pun mjesec ili uštap, znam što je mlad mjesec ili mlađak, ali ono između? Kad je Mjesec, onako kako ga mi sa Zemlje vidimo, nagrizen, jel' mu još malo fali da se napuni, ili je tek počelo njegovo pražnjenje? Jedan moj stariji sugrađanin prenio mi je također vrlo jednostavnu i vrlo maštovitu formulu za prepoznavanje mjesečevih mijena, toliko jednostavnu da se kad se jednom čuje više ne može zaboraviti. Pa kaže ovako:
Mjesec uvijek laže. Kada je u obliku slova C, što mi čitamo kao CRESCENDO, što znači da nam želi reći da se povećava, zapravo je suprotno, Mjesec se smanjuje, pada. A kad je u obliku slova D, što čitamo kao DECRESCENDO, želi nam reći da se smanjuje, ali Luna je lažljiva, ona tada raste. Dakle, uvijek čitaj suprotno od onog što ti mjesec kaže. Kad pokazuje CRESCENDO, onda se smanjuje, a kad pokazuje DECRESCENDO, onda se povećava.
Još uvijek mi nije jasno je li prva četvrt ona između mlađaka i uštapa, kad Mjesec raste, a zadnja četvrt ona kada mjesec pada, ali sada barem nedvojbeno znam kada se lažljiva Luna puni, a kada se prazni.