Lactalis je uzburkao domaće vode, ali i nanovo potaknuo raspravu o stanju i perspektivama našeg mljekarstva
Prodaja Dukata francuskom Lactalisu dovela je u prvi plan domaću mliječnu industriju, koju na putu Hrvatske u EU čeka i uvođenje kvota, te zahtjevna prilagodba EU standardima to se tiče kvalitete i količine predanog mlijeka. Ministar poljoprivrede, šumarstva vodnoga gospodarstva Petar Čobanković kaže da je napravljen veliki iskoraku proizvodnji mlijeka u Hrvatskoj, jer je samo lani povećana proizvodnja i otkup mlijeka 21 posto ili za 100.000litara. »U proizvodnji mlijeka imamo 20.000 grla više, a ne treba zaboraviti da se na mlijeko ne plaća PDV«, kaže ministar. Dodaje da je kroz operativni program govedarstva proizvodnja mlijeka održe na kao jedna od strateških odrednica razvoja domaće poljoprivrede. Sve to rezultiralo je gradnjom ili proširenjem 531 farme u protekle tri godine.
Prema ministrovim riječima, u 2006. godini na ime poticaja za 32.840 tržišnih proizvođača mlijeka u Hrvatskoj isplaćeno je oko 857 milijuna kuna. No, primjetan je drastičan
Pad tržišnih proizvođača mlijeka, odnos no onih koji mlijeko daju u otkup. Mlijeko ekstra kvalitete, sukladno EU zahtjevima, prodavalo je 34 posto proizvođača mlijeka, a sada je taj broj blizu 60 posto mlijeka ekstra kvalitete. Naime, još 2004. godine, prema podacima Hrvatskog stočarskog centra (HSC),tržišnih proizvođača mlijeka bilo je više od 42.000, a 2005. njih 38.041.
UHSC ističu da su od organiziranog otkupa mlijeka odustala staračka domaćinstva koja najčešće imaju dvije do tri krave. Inače, ukupan broj proizvođača mlijeka u Hrvatsko lani se kretao oko 632.000. S manjim brojem tržišnih proizvođača mlijeka, napominju u HSC u, osjetno se povećala kvaliteta predanog mlijeka. U brojkama, 2003. godine mlijeko ekstra kvalitete, sukladno EU zahtjevima, prodavalo je 34 posto proizvođača mlijeka, a sada je taj broj blizu 60 posto. No, to ne znači da čak 40 posto mlijeka u javnoj potrošnji ne valja. Ono samo ne udovoljava EU zahtjevima što se tiče broja bakterija i somatskih stanica. Pokušaj Dukata da prije nekoliko godina smanji otkupnu cijenu mlijeka, koja se kreće od 1,20 kuna do 2,50 kune po litri, ovisno o kvaliteti, izazvao je prosvjed seljaka. Isto tako, lani je osječka mljekara Meggle u Slavoniji obustavila otkup mlijeka od stotinjak proizvođača koji nisu imali odgovarajuću kvalitetu, odnosno u mlijeku je bilo 'previše vode'. Dukat drži 51posto otkupa mlijeka i ima 40 posto tržišnog udjela u prodaji mlijeka i mliječnih proizvoda u Hrvatskoj, a u svom sastavu ima i bjelovarsku Sirelu i Mljekaru Zadar..
No, dok Dukat tresu vlasnički problemi, Vindija najavljuje da je pred završetkom velikih ulaganja u novu tvornicu za preradu mlijeka u Varaždinu kojom će udvostručiti kapacitete. Proizvodnju povećati na 1,2 milijuna litara.
Ostaje otvoreno pitanje kako će se domaće mljekare nositi s jednim od dva najveća svjetska proizvođača mlijeka. Lactalis godišnje ostvaruje prihode veće od devet mlijardi eura, a svoje proizvode prodaje pod 27 robnih marki od tržišta SAD a do Kazahstana. Proizvođači mlijeka mogu profitirati kad na jednom području ima više otkupljivača, kao to su osim velikih Dukata, Vindije ili Megglea, Ledo, KIM, splitski Mils ...
Predsjednik uprave nizozemske tvrtke Veepro Holland Jan Venneman kaže da »hrvatski proizvođači mlijeka doulaska u EU moraju više uložiti u proizvod nju kako bi spremni dočeka li dolazak na europsko tržite«. Dodao je da Hrvatska treba iskoristiti ovih nekoliko godina za primjenu Programa razvoja govedarske proizvodnje. Dakle, treba povećati godišnju proizvodnju mlijeka sa 780.000 na 1,2 milijuna litara, povećati veličinu farmi, poboljšati njihovu opremljenost te uspostaviti uvjete za nabavu kvalitetnih junica. Hrvatska se u pregovori ma s EU om, kaže Venneman, najprije mora izboriti za kvotu na nacionalnoj razini te za kvotu za svaku po jedinu mliječnu farmu. Hrvatskoj će se, kaže, kao referentna godina za određivanje proizvodnih kvota vjerojatno uzeti 2004.,2005. ili čak 2006. Otkupna cijena mlijeka u Hrvatskoj je među najvišim u Europi, pa se ulaskom u EU, a možda i prije, može očekivati njezino smanjenje. Kao razlog visoke cijene navodi uvoz te potpore i poticaje, ali ističe da će ulaskom u EU cijena padati i na to hrvatski proizvođači moraju biti spremni. Samo nekolicina ima više od 100 krava Poručio im je da investicije ostvare dok je cijena
mlijeka još na visokoj razini. Osim toga, proizvođači moraju povećati svoja stada, jer samo nekolicina proizvođača ima više od 100 krava, i smanjiti troškove proizvodnje mlijeka. Hrvatska još uvijek ima nedovoljnu proizvodnju mlijeka, a posebno sira i drugih mliječnih proizvoda, koja ne zadovoljava domaće potrebe. Izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda, nakon nekoliko godina napretka, lani je također bilo manji u odnosu na 2005. godinu. Samo sira lani je uvezeno u vrijednosti 40,8 milijuna dolara, a izvezeno za 5,3 milijuna dolara.