Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/karakterclub

Marketing

In the zone with 101dalmatinka

Da ne ispadne da baš samo pišemo o jednoj dijeti, pokažimo da postoje i druge metode kojima su se dometnuli doktori i entuzijasti, sve u svrhu zdravog života. Kako postoje različiti modeli hlača tako postoje i različiti modeli psiha i tijelesa i organizama i svima njima odgovara drugačiji pristup tom mjenjanju životnih navika. poanta jest na kraju svega - povratiti zdravlje u svoj život. ovaj put malo ću o dijeti koja je već dugo poznata u svijetu pod nazivom - zona.

Zona je program modulacije hormona, koji uz pomoć hrane uspostavlja ravnotežu šećera u krvi, te omogućava redukciju kalorija bez gladovanja, umora i osjećaja uskraćenosti.

Zona dijetu razvio je i popularizirao dr. Barry Sears. Dijeta se zasniva na vezi između hormona inzulina i supstanci nazvanih eikozanoidi. Eikozanoidi su supstance slične hormonima koje kontroliraju mnoge vitalne fiziološke funkcije, uključujuči one kardiovaskularnog sustava, imunološkog sustava i živčanog sustava. Dr. Sears vjeruje da su neki eikozanodi dobrih, a neki loših. Veza između inzulina i ovih supstanci očituje se prilikom podizanja razine inzulina u krvi, tada dolazi do stvaranja loših eikozanoida. Dr. Sears smatra da se prehranom u zoni postiže se ravnoteža hormona inzulina i glukagona, te "dobrih" i "loših" eikosanoida.

Elementi zone su:

1. Omjer kalorija iz ugljikohidrata, proteina i masnoća 40%:30%:30%.
2. Promjena u izboru masnoća
3. Tjelesna aktivnost
4. Omega-3 esencijalne masne kiseline.

Usporedba piramide zdrave hrane i zone: Omjer kalorija iz ugljikohidrata, proteina i masnoća

Image Hosted by ImageShack.us Image Hosted by ImageShack.us

Prehrana po zoni se preporuča ljudima ''jabukolikim'' ljudima ( masno tkivo se nakuplja oko struka pa se optički stvara oblik jabuke ).

Jednostavan test koji se preporuča kako bi otkrili jeli ova dijeta za vas :

Napravite jednostavan test: pojedite tanjur tjestenine!

Ako nakon 3 sata niste ni gladni niti pospani, spadate u 25% genetskih sretnika koji na povećani unos ugljikohidrata ne reagiraju hiperinzulinemijom. Ako ste uz to savršenog zdravlja i izgleda, možete se i dalje hraniti i živjeti kao do sada.

Ako ste nakon 3 sata gladni i pospani, te ako je kod Vas omjer triglicerida i HDL-a veći od 2, zatim ako u obitelji imate kroničnih bolesnika (dijabetes, koronarna bolest, alergije, karcinom, osteoporoza, reumatizam, autoimune bolesti), a Vaše tijelo ima oblik jabuke (masno tkivo se nakuplja oko pojasa), životom u zoni značajno ćete smanjiti rizik obolijevanja od kroničnih bolesti, trajno izgubiti suvišnu masnu masu, povećati mentalne i fizičke sposobnosti, živjet ćete dulje, a u starosti ćete biti vitalniji.

Zona dijeta je vrlo popularna među onima koji žele smanjiti svoju tjelesnu masu. Iako dijeta nije bogata kalorijama, sadrži dovoljno masti te se stvara osjećaj sitosti. Isto tako, normaliziranje razine inzulina umanjuje osjećaj gladi, omogućujući tako lakše provođenje dijete. Mnogi sportaši hrane se prema Zoni vjerujući da ona poboljšava sastav tijela i omogućuje bolje sportski izvedbe. Zona dijeta popularna je i među oboljelima od dijabetesa tip II, jer vjeruju da pomaže u normalizaciji razine šećera u krvi.

Za i protiv...

Pristalice Zona dijete tvrde da ovakav način prehrane poboljšava energetsku razinu, mentalnu svježinu, fizičku izdržljivost te potiče gubitak suvišne tjelesne mase. Dr. Sears je radio s mnogm sportašima, a njihov uspijeh smatra rezultatom svoje dijete.

Većina nutricionista upozorava da prehrani bogatoj proteinima, siromašnoj ugljikohidratima nedostaju nutrijenti ključni za zdravlje, uključujući biljna vlakna, vitamin C, folnu kiselinu i nekoliko minerala. Isto tako, visok unos mesa i mesnih proizvoda može kod nekih osoba povećati rizik od bolesti srca zbog povećnog unosa kolesterola i zasićenih masti. Zbog visokog udjela proteina, ova dijeta se nikako ne peporuča bubrežnim bolesnicima. Kritičari Zona dijete priznaju da ljudi koji slijede ovu dijetu doista gube na tjelesnoj masi. Međutim, oni naglašavaju da je dijeta vrlo siromašna kalorijama, u prosjeku osoba unese 800-1200 kcal dnevno, te upozoravaju da striktna i zbunjujuća priroda ove dijete uvelike otežava njeno provođenje. Rezultat je gotovo nemoguće dugotrajno održavanje prikladne tjelesne mase (postignute dijetom). Bilo koja dijeta koja sadrži jako malo kalorija, bez obzira na omjer proteina, masti i ugljikohidrata rezultirat će smanjenjem tjelesne mase, ističu kritičari.

Zona predlaže 5 dnevnih obroka. Upravo onako kako su nas učili u školi. ( bar su mene tako učili ).

Primjer jednog dana u zoni :

Doručak : palačinke od sira, jagode i zeleni čaj s mlijekom

Ručak : juha od kocke, domaće polpete, kelj ''preko teće'', salata od rajčica s lukom i breskva

međuobrok : uskrsna torta i kava bez kofeina s mlijekom

Večera : Liptauer, šunka, rajčica i paprika, raženi kruh, maline i voda

kasni večernji međuobrok : sir škripavac i čaša crnog vina

Napisane su dvije knjige o prehrani u zoni prilagođene našem podneblju i specifičnoj hrani koju mi ovdje imamo.

Zaposleni u zoni
i
Hrvatska kuharica u zoni koje obje možete nabaviti u Algoritmovim knjižarama kao i one na stranim jezicima u slučaju da netko voli kopati po specijaliziranim dućanima sa egzotičnom hranom ( me, me, me - any excuse to look at food :) )

voćni izbor za danas su...citrusi

Image Hosted by ImageShack.us

Limeta izgleda poput malog, nedozrelog limuna. Miris joj je sličan limunu, ali ipak različit. Baš ta razlika čini je toliko posebnom. Plod je pun soka koji se različito koristi - od krema do koktela. Često se mali nezreli limuni prodaju pod limete.

Mandarina je ustvari nadimak za malu naranču koja je 1805.g. prvi put došla iz Kine u Englesku. U mandarine se često ubrajaju i ostale male naranče kojima se lako skida kora. To su satsuma iz Japana i klementina koja je alžirskog porijekla, hibrid između mandarine i gorke naranče iz Seville (uzgojio ju je Pere Clement, 1902. godine). Bez obzira što su kiselkastije i manje mirišljave od mandarine, prilično su se proširile i po našim tržnicama.

Tangerina, nazvana po marokanskom gradu Tangeru, najvjerojatnije je uzgojena u SAD-u krajem 19. stoljeća. A tu je i tangelo, križanac mandarine i grapefruita.

Grapefruit je rođen u 18. stoljeću u Novom Svijetu, križanjem naranče i daleko najvećeg citrusa, pomela. Gorkast je i teško se guli, ali je pun soka.

Kumquat izgleda poput male naranče. Donedavno su ga svrstavali u citruse. Nema koru kao ostali citrusi i, za razliku od drugih, može se jesti cijeli. Prije par godina počeo se pojavljivati i u našim trgovinama.

Calamansi je nastao od mandarine i kumquata. Mali citrus važan za filipinsku kuhinju.

Kao recept za današnji dan nema puno frke njami uzmite po jedinu svog voća koje možete naći i nasjeckajte po volji. zalijte sokom od naranče i limuna i uživajte u osvježavajućem osjećaju peckanja limunskih kiselina. to čisti znate smijeh


vaša dobro odmorena 101dalmatinka



Post je objavljen 25.03.2007. u 08:00 sati.