Ovo je kratka informacija o tome što je umbilikalna krv, kako se prikuplja i čemu služi.
PRIKUPLJANJE I POHRANA KRVI IZ PUPKOVINE I TESTIRANJE UZORAKA KRVI MAJKE
1. Krvotvorne matične stanice u krvi iz pupkovine
Matične stanice se rutinski prikupljaju iz koštane srži, periferne krvi i krvi iz pupkovine. One se već godinama uspješno koriste za transplantaciju u liječenju raznih bolesti. Koštana srž je najčešći izvor alogenih (od druge osobe) matičnih stanica. U perifernoj krvi matične stanice se nalaze u većem broju tek nakon stimulacije koštane srži nekim lijekovima. Tek tada se mogu prikupiti u dovoljnom broju za transplantaciju. Prikupljanje koštane srži i matičnih stanica iz periferne krvi, za razliku od prikupljanja krvi iz pupkovine, su invazivne procedure koje mogu imati komplikacije.
Krv iz pupkovine preostaje u krvnim žilama posteljice i pupkovine nakon poroda djeteta. Ona se u pravilu nakon poroda baca iako sadrži velik broj stanica sličnih krvotvornim matičnim stanicama iz koštane srži. Iz ovih stanica mogu se razviti sve vrste krvnih stanica (eritrociti, leukociti, trombociti) i one nakon transplantacije obnavljaju funkciju koštane srži. Budući da mogu obnoviti koštanu srž, ove stanice se mogu transplantirati umjesto stanica koštane srži u liječenju hematoloških bolesti i teških poremećaja imunosnog sustava. Do danas je širom svijeta učinjeno preko 1 000 transplantacija krvi iz pupkovine, a rezultati su pokazali dobar oporavak krvotvornog sustava uz manju učestalost i težinu reakcije transplantata protiv primatelja u odnosu na transplantaciju koštane srži.
Prikupljanje krvi iz pupkovine nakon poroda, omogućuje prikupljanje transplantata koji će se koristiti u slučaju potrebe liječenja transplantacijom Vašeg oboljelog djeteta. Prikupljanje će se učiniti iako još nije moguće odrediti jesu li primatelj i davatelj podudarni u tkivnim antigenima (HLA antigeni). Hoće li transplantacija krvi iz pupkovine biti moguća ovisi o HLA podudarnosti davatelja i primatelja.
2. Prikupljanje krvi iz pupkovine
Krv iz pupkovine se prikuplja nakon nekompliciranog poroda (vaginalnim putem ili carskim rezom) neinvazivnim i jednostavnim postupkom koji ne šteti niti novorođenčetu ni majci. Postupak prikupljanja ne zahtijeva od liječnika i primalje promjenu uobičajnog postupka vođenja poroda.
Tijekom poroda se mogu, iako rijetko, javiti komplikacije zbog kojih će se odustati od prikupljanja krvi iz pupkovine. Vaše zdravlje i zdravlje Vašeg djeteta su liječniku koji vodi porod na prvom mjestu. Prikupljaje će se učiniti tek kada liječnik utvrdi da na taj način neće biti ugrožena sigurnost Vas i djeteta.
3. Obrada i zamrzavanje umbilikalne krvi
Prikupljenu umbilikalnu krv je potrebno obraditi prije pohranjivanja. Krv će biti obrađena i pohranjena u Zavodu za kliničku transfuziologiju KBC Zagreb. Nije moguće znati je li prikupljeni uzorak krvi pogodan za pohranu dok se ne učini obrada krvi i završe laboratorijski testovi. O rezultatima će biti obaviješten liječnik koji je tražio prikupljanje krvi iz pupkovine.
Tijekom prikupljanja i obrade krvi iz pupkovine može doći do neželjenih događaja koji mogu uzrokovati neuspjeh u prikupljanju ili neodgovarajuću kvalitetu pripravka. Neki od mogućih neželjenih događaja su navedeni (ne svi):
-krv iz pupkovine se može zgrušati još u posteljici prije početka prikupljanja ili tijekom procesa prikupljanja,
-volumen prikupljene krvi može biti nedostatan za pohranu(<50 mL)
-broj stanica može biti nedostatan za uspješnu transplantaciju.
Post je objavljen 19.03.2007. u 13:07 sati.