Nefertiti je bila žena faraona Amenophisa Akhenatena, te je vladala Egiptom nakon njegove smrti.
Doduše, neki izvori vele da je vladala i za faraonova života - i faraonom i Egiptom.
Bila mu je prva žena, uz još dvije. Na kratko ju je vrijeme istisnula Kiya, faraonova žena nižeg ranga, koja mu je rodila sina. No, Kiya je ubrzo umrla, vjeruje se od Nefertitine ruke, a sin nije poživio.
Nefertiti je faraonu rodila šest kćeri. Ankhesenamun, jedna od njezinih kćeri, postala je žena Tutankhamonova.
Akhenatenova je vlast slabila, Egipat je zapao u krizu, no Nefertiti je organizirala raskošnu svečanost u Amarni, te je u javnosti sjedila na prijestolu, ravnopravno s faraonom, što je do tada bilo nezapamćeno.
Nefertiti je kraljica zagonetki, kraljica magije, kraljica ljubavi, kraljica ljubomore, kraljica osvete.
Vjeruje se da je umrla u epidemiji kuge, ili od ruke Amonovih svećenika, no postoji vjerovanje da je i kugu i urotu preživjela te nastavila vladati pod muškim imenom - faraon Smenkahare.
Nefertiti znači “lijepa žena dolazi” ili "Savršena".
Dobro sačuvana Nefertitina mumija, pronađena u Dolini kraljeva, svjedoči da je odista bila savršena ljepotica. No, mumija je oštećena, netko tko ju je mrzio, smrskao joj je usta. Stoga, prema egipatskom vjerovanju, Nefertiti nije mogla ući u zagrobni život nego je ostala lutati između svijeta živih i svijeta mrtvih.
Prelijepa bista Nefertiti, rad skulptora Thutmesa, čuva se u Dahlem muzeju u Berlinu. Legenda govori da je skulptor bio strastveno zaljubljen u Nefertiti, no ona ga je odbila. Stoga on bistu namjerno nije dovršio, te joj nedostaje dio uha i retina jednoga oka.