Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/gogame

Marketing

21. druženje go-sekcije O.Š. 'Eugena Kumičića' Velika Gorica – 12. 03. 2007.

Došlo je vrijeme kada od prvih stavljanja kamenčića na ploču postadosmo igrači s kyu-kategorijama. Već smo vješti u zarobljavanju kamenčića, ali sada se kreće s igrom na osvajanje prostora. Nešto je tu novo. Mnogima to nije jasno i zbunjujuć je prelaz taj. Lako je zarobljavati kamenčiće. Njih se vidi, a prostor je nekako zamišljen. Što je protivnikovo, a što moje? Granica nikakoih nema i treba ih stvarati. I kada se nešto zamisli, često protivnik igrom sve poništi. To kao da je borba u mislima. Nije lako i mnogima je to nekako nevidljivo. I dok traju partije u kojima su podosta motivirani pobjedama, dolazim i upozoravam, skrećem im pozornost, kazujem gdje su pogriješili.
Često pitam: 'Zašto si to stavio?'.
Čudno me gledaju i neznaju što reči. Često samo slegnu ramenima, a često tek samo kratko: 'Neznam.'
Ja njima na to: 'Tek tako? A bi li htio pobjediti?'
'Pa, da.'
'A što znači pobjediti? Kako se pobjeđuje?'
'Pa, moram imati više poena od njega.'
'A što su poeni?'
'Pa, zarobljenici i prostor.'
'Pogledaj sada, što si ti odigrao. Gdje su tu poeni? Jesi li ih povećao sebi ili njemu?'
I onda se obraćam svima: 'Djeco ovo nije igra slaganja kamenčića. Oni nam samo pomažu da bi vidjeli što radimo i mislimo. Ovo je igra u kojoj treba razmišljati. To je tako, ako želite pobjediti.'
I pored svega i dalje se nižu pogreške, ali po malo sve ih je manje. Povremeni trenuici ispravnog gledanja i razmišljanja sve su češći. Polako učimo!
Danas je prvi puta došao na go Bruno iz 3.d. Iz njegovog razreda su Marko i Tin i podosta njih koji danas nisu ovdje. Odlučio je Bruno probati igrati go. Igrao je ovaj puta atari-go do prvoga zarobljavanja, pa su s njime tako igrali. Njegovi protivnici su trebali zarobljavati više.
Igrali smo go na 13x13, a s Brunom se igrao atari-go na 9x9. Go se igrala po jedna partija, a atari-go po dvije. Pobjeda u gou na večoj ploči bodovana je sa dva boda. Komi u gou je bio 3,5 poena.
Pogledajmo današnji redoslijed nadmetanja učenika.

1. Tin Jandriš, 3.d razred, 23. kyu, 5+ 7+ 3- 6+ 4+ 8 bodova i sos 24
2. Matija Vlahović, 3.a razred, 24. kyu, 4- 6+ 5+ 3+ bez+ 8 bodova i sos 22
3. Erwin Donny Galešić, 3.a razred, 25. kyu, 6+ 4+ 1+ 2- 5- 6 bodova i sos 32
4. Marko Barišić, 3.d razred, 24. kyu, 2+ 3- 7+ bez+ 1- 6 bodova, sos 24, sosos 102 i sodos 10
5. Eddy Michaeč Galešić, 4.b razred, 24. kyu, 1- bez+ 2- 7+ 3+ 6 bodova, sos 24, sosos 102 i sodos 8
6. Ivo Nedić, 3.a razred, 24. kyu, 3- 2- bez+ 1- 7+ 4 boda i sos 24
7. Bruno Banfić, 3.d razred, 1. interna kategorija, bez+ 1- 4- 5- 6- 2 boda i sos 24
Novih kategorija ovaj puta nema.
Ovaj puta su na vrhu na kraju bili Tin i Matija sa po 8 bodova. Boljim sos-bodovima pobjednik je bio Tin. Matija je konačno osvojio diplomu.
Erwin je startao sa tri pobjede i sam je vodio na tablici nakon tri kola, ali tada gubi od Matije dobivenu poziciju. U poslijednjem kolu gubi od brata također dobivenu poziciju. Na kraju je bio treći sa najjačim sos-bodovima.
Sa istim bodovima kao i Erwin su Eddy i Marko, ali oni imaju i iste sos-bodove, pa i sosos-bodove i tek se na sodos-bodovima dijele i tako je Marko ispred Eddyja. Sodos-bodovi su zbroj bodova pobjeđenih protivnika.
Ivo je igrao s promjenjljivom motivacijom. MaIo ima volju, a malo ne. Ovisi o rezultatu. Malo se trudi, a malo ne i često u trenu upropasti što je stvarao.
Bruno se trudio, ali za prvi puta nije išlo. Dolaziti će on i dalje. Tako kaže. Objasnio sam mu da ovi dečki već dobro igraju i da ovi njegovi porazi ne znače ništa strašno i da će i on biti bolji u ovoj igri, ako nastavi s igranjem
Slijedeći ponedjeljak 19. ožujka smo opet ovdje.
Pripremio bl. Muradenu – Luzer

Post je objavljen 13.03.2007. u 09:47 sati.