Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/cvjetakmali

Marketing

Lopoč (lat. Nymphaea)

Latinsko ime dolazi od grčke riječi nymphe što znači nimfa pa se već i iz imena može zaključiti da se radi o ljepoti i dugovječnosti.
Lopoči su trajnice koje rastu u stajaćoj ili sporo tekućoj vodi. Imaju velike listove i lijepe izražajne cvjetove koji plivaju na vodi.
Sveukupno postoji oko pedesetak vrsta lopoča, a među njima ima raznih boja i veličina cvjetova i listova.
U našim krajevima najčešće nalazimo Nymphaea alba - bijeli lopoč i neke njegove varietete koji su lagani za uzgajanje.

Lopoč možete uzgojiti i u velikoj posudi. Doduše mora biti barem metar u promjeru i najmanje 60 cm duboka no ako nemate jezerce i na ovaj način se možete veseliti ovoj prekrasnoj biljci.
Bačvu morate staviti na sunčano mjesto.
Za sadnju vam je potrebna sadna mješavina koja treba biti u omjeru 1 dio ilovače, 1 dio komposta i 1 dio krupnog pijeska. Na dno posude koja može biti od plastike, drva ili lima stavite sloj od desetak centimetara sadne mješavine, položite podanak lopoča, prekrijte ga s još 5-7 cm sadne mješavine i na to dodajte još sloj od 2-3 cm šljunka. Nakon toga napunite bačvu vodom. Vodu koja će isparavati morate redovito nadolijevati, jer ako je mali razmak između korijena i površine vode, stvara se puno listova, a time ne dopire svijetlo pa ne može napraviti cvijet.
Lopoč cvate od sredine proljeća do početka jeseni. U kasnu jesen odrežite listove, bacite vodu, prekrijte dno s tresetom i sklonite bačvu u podrum, garažu ili na neko drugo zaštićeno mjesto.
Kad se uzgaja u jezercu potrebno je samo odrezati listove no ne treba vaditi podanak.
Razmnožava se diobom podanka u proljeće no tek nakon treće godine, kad podanak ojača.

Zanimljivo je da će lopoč otvoriti svoj cvijet samo kad je dan sunčan, a ako ga se ubere, zatvori se i više ne otvara svoje latice...

Post je objavljen 10.03.2007. u 21:14 sati.