Danas je 8. mart, ili 8. ožujak, kako već hoćete - Međunarodni dan žena. Unatoč frktanjima dežurnih Hrvatina, ne - ovaj post nije izraz zakašnjele jugonostalgije. Proslava 8. marta nije umrla sa sletovima i štafetama mladosti, baš kao što joj glave nisu došli ni sindikati, škole i vrtići - u doba socijalizma bastioni profanacije jedne važne godišnjice, koji su po direktivi od nje odustali početkom devedesetih.
Ovaj praznik nije izgubio na značenju niti nastojanjima vlasti da otupe njegovu oštricu uvođenjem američkih ersatz - praznika poput Valentinova ili kršćanski obojenog Majčinog dana - mnogi će revni hadezeovac s užasom ustanoviti da 8. marta od 1975. aktivno obilježava i Organizacija Ujedinjenih Naroda, tematski ga vezujući uz akcije poboljšavanja položaja žena.
Dok je tako prošlogodišnja obljetnica bila usmjerena povećanju političkog utjecaja žena širom svijeta, Ujedinjeni Narodi su ovogodišnju proslavu Međunarodnog dana žena posvetili borbi protiv nasilja nad ženama svih dobi i zalaganju za kažnjavanje počinitelja takvog nasilja - što još nije praksa u prevelikom dijelu država. Ogroman broj žena svake je godine žrtva obiteljskog i drugog nasilja, seksualnog iživljavanja sve do sakaćenja, prisiljavanja na prostituciju, neznanje i obespravljenost. Ni jedna druga ljudska društvena skupina, statistički gledano, nije toliko fizički, materijalno i politički ugrožena, a u svemu je posebna ironija što se radi o nasilju manjine nad većinom.
Ne treba se pretjerano zanositi navodnom civiliziranošću našeg društva - svaku takvu iluziju možemo odmah raspršiti pozivanjem na načelo demokratske zastupljenosti - ukoliko naime nacionalnim manjinama priznajemo pravo da budu zastupljene u tijelima vlasti u postotku koji odgovara njihovoj brojnosti u državi, zar je manje normalno tražiti da u svim zastupničkim i drugim predstavničkim tijelima, upravnim odborima, sudovima u Hrvatskoj, među vršiocima svih funkcija, pa i crkvenih (uključujući i svećenstvo), žene čine barem polovinu sastava (a u stvarnosti negdje oko 51%, koliko ih u normalnoj populaciji ima). Kad iskreno odgovorite na pitanje da li vas ovaj zahtjev iznenađuje ili revoltira, ali i koliko bi vaših susjeda i srodnika njime bilo istinski šokirano, znat ćete i koliko je naše društvo civilizirano i demokratično.
A sada, kliknite na donji link, pročitajte ili pogledajte obraćanje Generalnog sekretara UN i obavijestite se o ovogodišnjim aktivnostima OUN u borbi protiv nasilja i neznanja. Razmislite što vi možete učiniti u vlastitoj okolini.
Svima vama koji ste toga dostojni, kojeg god spola bili, čestitam Međunarodni dan žena.
Post je objavljen 08.03.2007. u 00:27 sati.