Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/svid

Marketing

SUČELJAVANJE OBERSNELA I CHARLYJA (SVID RADIO NUDI LULU MIRA?)-petak u 12.30h na 98.4 MHz

KONTAKT TELEFON NA KOJI MOŽETE POSTAVLJATI PITANJA: 212 043

Proteklih je dana u Rijeci potekla zanimljiva rasprava o radnome vremenu jednoga od kultnih mjesta riječke alternativne scene- Palachu. Izvještavali smo vas o aktualnostima vezanima za tu temu i sutra ćemo pokušati riješiti dilemu kategorizacije Palacha i njegovoga radnoga vremena.
S nama će biti gradonačelnik Vojko Obersnel i voditelj kluba Palach Damir Čargonja- Charly koji će vam pokušati ponuditi razrješnje aktualnoga riječkoga problema.
Voditelj kluba Palach Damir Čargonja je 16. siječnja poslao dopis gradskom Poglavarstvu kojim traži produženje radnoga vremena. Tada ga je nazvala gđa. Ivanka Persić iz Odjela za kulturu i rekla da se o radnom vremenu Palacha neće posebno raspravljati, budući da po novom državnom Zakonu o radnom vremenu ugostiteljskih objekata Palach može raditi do 6 ujutro. Ta vijest je bila objavljena u medijima i na prošlotjednoj sjednici gradskog Poglavarstva održanoj u utorak 13. veljače 2007. godine. Zakon o radnom vremenu ugostiteljskih objekata na državnoj razini propisuje radno vrijeme ugostiteljskih objekata pa tako hoteli mogu raditi od 0 do 24 sata, restauranti i barovi od 6 do 24 sata, a discobarovi kakav je i Palach, discoklubovi, noćni barovi i noćni klubovi mogu raditi od 21 do 6 sati.
Gradonačelnik Obersnel tom državnom Zakonu zamjera to što ne vodi računa o regionalnim specifičnostima, već cijeloj državi nameće isto radno vrijeme. Osim toga neprihvatljivo je da se lokalnoj samoupravi daje rok od dva mjeseca da se uskladi sa Zakonom, a Ministarstvu se daje rok od šest mjeseci da donese pravilnik koji regulira Zakon.
Nakon što se priča probila u javnost, Čargonju je nazvala Ivanka Persić koja mu je rekla da Palach ne može raditi do 6 ujutro, budući da ima poseban ugovor o radnom vremenu sa Gradom Rijeka. Iz Grada Rijeke stiglo je priopćenje u kojemu stoji kategorizacija Palacha kao caffe bara- disco bara, a disco bar ima disco glazbu koja se izvodi odgovarajućim uređajima što znači da u pravilu nema plesni podij i živu glazbu.
U Natječaju za davanje u zakup prostora Kluba Palach koji je objavljen u Novom listu 23. siječnja 2004. godine jasno je navedeno da ponuda mora sadržavati “prijedlog kulturnog programa koji će predstavljati osnovu djelovanja u prostoru koji je predmetom natječaja”. Prijedlog programa mora sadržavati sljedeće programske cjeline: 1. izložbeni program, 2. filmski program 3. književni program i 4. multimedijalni i ostali kulturni programi, osim glazbenih programa (scenski programi, internet cafe, predavanja, tribine, edukacijski programi). Dakle, istaknuto je da Čargonja neće moći održavati koncerte te da je radno vrijeme objekta za koji se javlja na natječaj od nedjelje do četvrtka od 9 do 23 sata, a petkom i subotom od 9 do 01 sat.
Čargonja smatra da je takvim Ugovorom o radnom vremenu Palach ekonomski zakinut u odnosu na druge discobarove. Ima li Grad Rijeka premalo sluha za Palach koji predstavlja pravu alternativnu kulturu iako je 2006. i 2007. godine financirao programe Multimedijalnoga centra sa po 100 000 kuna za FONA-u i izložbeni prostor galerije OK.


Post je objavljen 22.02.2007. u 16:15 sati.