1642.
novi zeland
otok jugozapadnog pacifika otkrio je nizozemac abel tasman, 12. prosinca 1642., ali je tek 130 godina kasnije na njegove obale prvi pristao znameniti pomorac james cook i time britanskoj kruni dodao još jedan kolonijalni dragulj.
novi zeland je stekao neovisnost i samostalnost tek 1950.
1873.
jedna tendenciozna zanimljivost
na današnji dan, 12. prosinca 1873. u srbiji je prvi put uveden dinar kao vlastita novčana jedinica.
naime dotadašnji monetarni sustav bio je u posvemašnjem kaosu, jer se upotrebljavalo preko četrdeset vrsta tuđeg novca u sustavu razmjene roba.
---
digresija:
dubrovačka republika je već davno imala svoj novac, a 1337. godine i vlastitu kovnicu za prvi dinar 'groš' ili 536 godina prije ovog značajnog datuma u srbiji.
komentar:
Zmaj.Svevlad
pa 12. koledara 1873. godine, Dubrovačka republika više nije postojala punih 60 godina. Dakle, smanji malo ovu brojku (536 godina) i ne zaboravi da je pre dinara bio srpski perper, a pre perpera opet dinar itd. Budi zahvalna da smo ti podigli grad Dubrovnik, tako čaroban i šarmantan, kao dotična moderatorka iz istoga grada...
odgovor:
kakve veze ima je li ili nije bila više samostalna država. u vrijeme kad je bila imala je svoj vlastiti novac. ovdje je riječ o vremenskoj distanci od 530 godina, samo to. znaš koliko je to vremena?
uostalom perper je dubrovački novac (vrijednost mu je bila nešto malo manja od zlatnog dukata. o tome sam pisala na jednoj temi "miraz i ženidbeni običaji u du republici").
ha ha ha i još puno 'ha' kao iskaz iskrenog smijeha za ono o gradnji dubrovnika. bit će da ste nam donosili kamenje, ali samo do pred zidine
1901.
prvi radio signal preko atlantika
talijanski inženjer i fizičar, jedan od osnivača bežične telefonije i izumitelj radija, dobitnik nobela 1909., guglielmo marconi, primjenom elektromagnetskih valova predao je prvi radio signal preko atlantika, 12. prosinca 1901.
ovaj marconijev izum je zasjenjen teslinom tužbom o prvenstvu patenta. spor je riješen u teslinu korist poslije njegove smrti.
1821.
"velika je umjetnost bestrasna i bezlična"
francuski pripovjedač i romanopisac, jedan od najznačajnijih u plejadi europskih književnika s utjecajem na generacije, svoga doba, poslije sebe u zemlji i izvan nje; neposredni suvremenik romantizma, ali i pisac s posve realističkim pogledom ili mješavinom romantizma i realizma; pisac s autonomnim stavom i vizijom istine koju smatra vrhunskim postulatom umjetnosti, gustave floubert, rođen je 12. prosinca 1821.
"Madame Bovary, to sam ja", izjavit će, pokazujući životnu, intimnu istinu u težnji da deziluzionira čak i neke osobne autobiografske djelove svoga života.
Prvo Flaubertovo remek djelo je ujedno i najkontroverznije: "Gospođa Bovary", 1857, turobna pripovijest o egzistencijalnoj dosadi, preljubima i samoubojstvu žene provincijskoga normandijskoga liječnika, savršeno komponirana kao jedan od egzemplarnih psiholoških romana, izazvala je sudski proces zbog navodno nemoralnih dijelova teksta. No pisac, njegov izdavač i tiskar su oslobođeni optužbe, zahvaljujući, među inim, i realizmu i životnoj mudrosti suca. Roman odlikuju značajke koje će se sretati i u kasnijim Flaubertovim djelima: vjerodostojnost u prikazu pojedinosti, impersonalni pristup u kojem ne čujemo glas pisca niti uopće znamo za njegovo postojanje, te harmonični i njegovani stil koji je postao uzorom francuske proze.
(link)
Post je objavljen 18.02.2007. u 23:04 sati.