Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/kepecdeni

Marketing

MALO ZA NEKE PERVERZIJE ZA MENE NORMALNE STVARI


PRIRODNE METODE KONTRACEPCIJE

Kalendarska metoda
Treba bilježiti duljinu ciklusa tijekom najmanje 6 mjeseci prije primjene metode. Od najdužeg opaženog ciklusa se odbija 11, da se dobije posljednji plodni dan ciklusa. Od najkraćeg zabilježenog ciklusa odbija se 18 da bi se dobio prvi plodni dan ciklusa. U pravilnom 28-dnevnom ciklusu plodni dani su od 8. do 19. U tih 12 dana valja primjeniti drugu metodu kontarcepcije ili treba disciplinirano apstinirati.
Kalendarska metoda je također i plan kako zatrudnjeti ako imate češće spolne odnose u plodnim danima.

Mjerenje bazalne tjelesne temperature
Svakodnevno, nakon buđenja, žena treba izmjeriti svoju tjelesnu temperaturu uvijek istim termometrom i na isti način (najbolje u ustima). Neposredno poslije ovulacije lučenje progesterona povisuje tjelesnu temperaturu za 0,3 do 0,4 o c i ona ostaje povišena tijekom cijele druge polovice ovulacijskog ciklusa. Općenito je prihvaćeno da suzdržavanje od spolnih odnosa 4 dana prije očekivane ovulacije i 3 dana poslije ovulacije onemogućuje začeće. Nakon tri puna dana povišene temperature započinje neplodno razdoblje koje traje sve do početka naredne menstruacije, pa daljnje mjerenje temperature nije više potrebno.

Promatranje cervikalne sluzi (billingova ovulacijska metoda) Svakodnevno večernje promatranje spolovila i bilježenje promjena je neophodno za ovu metodu. Nakon 4. do 5. dana iza početka menstruacije stidnica je suha sve do oko 9. - 10. dana, kad se pojavljuje oskudna ljepljiva sluz. Pojavom sluzi prekida se vjerojatno neplodno razdoblje i započinje potencijalno plodno razdoblje. Zatim raste količina staklaste, rastezljive sluzi, a stidnica je osjetljiva i nabrekla. Posljednji dan obilne sluzi je najplodniji dan.Sluz zatim biva oskudna i ljepljiva. Četiri do pet dana nakon vrhunca pojave obilne sluzi započinje neplodno razdoblje, koje traje do početka naredne mjesečnice.

Simptotermalna metoda (mjerenje temperature i promatranje sluzi)
To je kombinacija promatranja cervikalne sluzi i mjerenja temperature. Daje najbolje rezultate, posebno ako se za procjenu plodnog razdoblja u slučaju neslaganja obje metode primjenjuju stroži kriteriji (duže fertilno razdoblje).



Što treba znati o hormonskoj kontracepciji? (tablete)

Kada je 1960. godine po prvi puta uvedena, hormonska kontracepcija predstavljala je značajan pomak u odnosu na dotadašnje tradicionalne metode kontracepcije. Danas se najčešće primjenjuje oralna hormonska kontracepcija u obliku tableta koje sadrže dvije vrste hormona - estrogen i gestagen.

Kako "tableta" štiti od trudnoće?
Uzimanjem hormonskih tableta postižu se tri vrste privremenih promjena kojima je učinak sigurna kontracepcijska zaštita:
1. Onemogućeno je dozrijevanje jajašca i njegovo oslobađanje iz jajnika,
2. Mogućnost prodora spermatozoida u sluz grlića maternice je smanjena,
3. Endometrij (sluznica maternice) je neprikladan za prihvaćanje jajašca.

Kako se uzimaju kontracepcijske tablete?
Kontracepcijske tablete započinju se uzimati prvog dana menstruacijskog ciklusa (prvi dan menstruacije) - svaki dan po jedna pilula tijekom 21 dana, a zatim slijedi pauza od tjedan dana. Tijekom ovog razdoblja nastupit će menstruacija koja će vjerojatno biti manje obilna i bolna nego ranije. Ukoliko krvarenje izostane, a u slučaju redovitog uzimanja kontracepcijske pilule, vjerojatnost trudnoće je malena. Važno je, međutim, prestati uzimati kontracepcijsku pilulu sve dok liječnik ne isključi svaku sumnju na trudnoću. Tijekom prvih nekoliko mjeseci uzimanja kontracepcijskih pilula moguća je pojava slabog krvarenja između dva ciklusa. Ovo krvarenje je bezazleno - nema razloga za zabrinutost niti za prestanak uzimanja kontracepcijske pilule.
Krvarenje usred ciklusa prestat će tijekom sljedećih nekoliko mjeseci kada se organizam navikne na pilulu. U slučaju pojave krvarenja sličnog mjesečnici tijekom nekoliko ciklusa potražite savjet liječnika jer neka druga bolest može biti uzrokom krvarenja.

Što ako se zaboravi uzeti tableta u predviđeno vrijeme?
Ukoliko ste zaboravili uzeti kontracepcijsku tabletu potrebno je to učiniti najkasnije tijekom sljedećih dvanaest sati. Ukoliko prođe više od dvanaest sati ili se propusti uzeti više od jedne pilule moguće je smanjenje kontracepcijskog učinka. U tom slučaju potrebno je nastaviti uzimanje pilula do kraja ciklusa i u međuvremenu koristiti dodatnu kontracepcijsku zaštitu (npr. prezervativ).

Koje su prednosti oralne kontracepcije?
Osim kontracepcijskog učinka, poznati su i drugi brojni korisni učinci kontracepcijske pilule kao npr.: reguliranje neredovite mjesečnice, ublažavanje bola kod mjesečnice s obilnim krvarenjem, smanjenje opasnosti od upale organa zdjelice i njezinih komplikacija, smanjenje opasnosti od razvoja karcinoma endometrija i jajnika kao i smanjenje opasnosti od obolijevanja od nekih bolesti dojke.

Koje su mane hormonske kontracepcije?
Pri upotrebi kontracepcijskih pilula zdravlje mogu ugroziti neki rizični
čimbenici kao što su pušenje (ne preporuča se uzimanje kontracepcijskih pilula ukoliko žena puši, a ima više od 35 godina), prekomjerna tjelesna težina, povišeni krvni tlak, povišena razina kolesterola, povišena razina šećera u krvi, bolesti krvožilnog sustava.Kontracepcijske tablete ne štite od spolno prenosivih bolesti.

Kada je potreban oprez pri uzimanju hormonske kontracepcije?
U slučaju da već uzimate kontracepcijske pilule trebate znati da ginekologa treba posjetiti:

* najmanje jednom godišnje
* ukoliko su menstruacijski ciklusi uz pilulu više puta neredoviti
* ukoliko menstruacija izostane
* ukoliko se za vrijeme uzimanja pilula jave migrenozne glavobolje ili poremećaji vida (npr. dvoslike, treperenje pred očima) ili tegobe kao što su grčevi, bolovi ili otok ruku ili nogu.

Što nakon prestanka uzimanja tableta?
Nakon prestanka uzimanja kontracepcijskih pilula jajnici ponovno preuzimaju svoju funkciju za najviše tri mjeseca. Važno je naglasiti kako pilule ne dovode do neplodnosti i nemaju štetan utjecaj na tijek trudnoće.


Što je intrauterini uložak?

Intrauterini uložak (spirala) sprječava uspješnu ugradnju oplođenog jajašca svojim mehaničko-kemijskim djelovanjem. Najrašireniji su intrauterini ulošci koji se sastoje od plastike obložene bakrom i stavljaju se u maternicu da spriječe spermije na putu do jajašca. U većini slučajeva obložen je bakarnom žičicom (klasična spirala) ili u novije vrijeme uložena u hormonski (gestagenski) cilindar.
Prednosti su što intrauterini ulošci pružaju dugotrajnu kontracepciju kod koje je za ugradnju potrebno samo nekoliko minuta. Intrauterini uložak s progesteronom uz to smanjuje menstrualne bolove i obilne menstruacije. Smatra se jednom od najboljih i najsigurnijih metoda kontracepcije. Prije postavljanja spirale potreban je ginekološki pregled i papa test, a svakih šest mjeseci kontrola. Preporučuje se ženama koje su već rodile i u dugoj su i stabilnoj vezi s jednim partnerom (obostrana monogamija), te žele pričekati još nekoliko godina do sljedećeg djeteta. Trajnost intrauterinog uloška je oko pet godina, a zatrudnjeti se može odmah nakon što ga se izvadi.
S druge strane kontracepcija intrauterinim uloškom ne preporučuje se ženama koje su imale upale u području male zdjelice. Intrauterini ulošci s bakrom ponekad uzrokuju obilnije menstruacije. Niti jedna vrsta spirale ne štiti od spolno prenosivih bolesti i ADIS- a. Ne štiti od izvanmaterične trudnoće (50% svih trudnoća kod spirale). Menstruacije mogu biti obilnije i bolnije. trajnost uloška je 3 - 5 godina.
http://www.mladost.plivazdravlje.hr/?section=spolnost§ion_menu=kontra#4
Živjeti zdravu mladost - Spolnost



Što treba znati o kondomu?

Prezervativ (kondom) je zasad jedino kontracepcijsko sredstvo za muškarce (muška pilula još se ispituje) i najdjelotvorniji je način sprječavanja od bolesti koje se prenose spolnim putem. Najbolji su oni od lateksa. Da bi sigurnost bila veća, može se koristiti sa spermicidnom kremom. Treba ga staviti neposredno prije odnosa, a kad se penis izvlači iz vagine, treba ga pridržati kako prezervativ ne bi ispao. Prezervativi su jeftini, ne ugrožavaju zdravlje i štite u određenom rasponu od spolno prenosivih bolesti poput gonoreje, hepatitisa b i c, ADIS-a.
Stavljanje prezervativa može s druge strane narušiti spontanost vođenja ljubavi; a ponekad treba dosta vježbe da se mogu brzo primijeniti. Kondomi mogu, doduše rijetko, puknuti, pa treba koristiti one najbolje, od lateksa.
U 3 do 15 posto slučajeva nije djelotvoran, prvenstveno zbog oštećenja. Svaki put prije upotrebe treba provjeriti da li je prezervativ neoštećen. Prije stavljanja treba ga stisnuti na kraju, kako bi izišao zrak, pa za vrijeme odnosa neće puknuti. Prezervativ je idealno kontracepcijsko sredstvo za osobe koje često mijenjaju partnere.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

Post je objavljen 17.02.2007. u 18:13 sati.