Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/ozbiljnozanimljivapitanja

Marketing

Oslobađanje iz Egipta

Nevolje Hebreja u Egiptu

„I umre Josip, a pomru i sva njegova braća i sav onaj naraštaj. Ali su Izraelci bili rodni, namnožili se i silno ojačali, tako da su napučili zemlju.
Uto u Egiptu zavlada novi kralj koji nije poznavao Josipa. I reče on svome puku:»Eto, sinovi su Izraelovi postali narod brojan i moćniji od nas. Hajde, postupimo mudro s njima: spriječimo im porast, da se u slučaju rata ne pridruže našim neprijateljima, da ne udare na nas i napokon ne odu iz zemlje.»
I Egipćani se okrutno obore na Izraelce.“

Narod Izraela je živio u Egiptu više od sto godina tako da su se mogli već stopiti s egipatskim narodom. Zašto su ih se Egipćani bojali? Njima su Izraelci služili kao robovska radna snaga, pa se kralj valjda pobojao njihove pobune.

„Onda faraon izda naredbu svemu svome narodu:»Svako muško dijete koje se rodi Hebrejima bacite u Rijeku! Na životu ostavite samo žensku djecu!“

Ovo je nerazumna zapovijed. Ostavljanjem samo ženske djece na životu, nije se moglo postići smanjenje broja Izraelaca. Žene rađaju djecu i broj novorođene djece ograničen je brojem žena a ne brojem muškaraca. Žena ne može roditi beskrajno mnogo djece, ali muškarac može oploditi puno žena i više puta svaku od njih. Samo bi se smanjenjem broja žena moglo spriječiti prekomjerno razmnožavanje a ne smanjenjem muškog roda.
Općenito u Bibliji se uvijek ističe potomstvo po muškoj liniji. Ne znam zašto je tomu tako, ali pretpostavljam da sve polazi od Boga, Jahve, koji je prvenstveno stvorio čovjeka i uvijek njega štitio a žene smatrao bićima na nižoj razini postojanja, nekom vrstom čovjekove služinčadi. Istjerujući ih oboje iz Edena odredio je da čovjek bude ženin gospodar.
Sve u svemu, razmnožavanje Izraelaca na ovaj način nije se moglo spriječiti, ali su zato činjeni grozni zločini ubijanjem nevine djece. Još jedan primjer zla ustoličenog u čovjeku po Bogu stvorenom.


Post je objavljen 15.02.2007. u 19:19 sati.