Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/montovjerna

Marketing

Max Euwe


Image Hosted by ImageShack.us

Doktor Max Euwe, peti po redu svjetski prvak. Uz Smislova i Talja, najkraće je nosio ovu titulu – dvije godine, od 15. prosinca 1935. do 7. prosinca 1937. godine. S trona je svrgnuo Aljehina, a od istog šahiste je izgubio titulu svjetskog prvaka.
Rođen je 20. svibnja 1901. u predgrađu Amsterdama, u Vatergrafsneru. Majka ga je uputila u šah, a već u desetoj godini bio je zapažen na jednoj manjoj šahovskoj priredbi. Sa 19 godina tj. 1920. nastupao je na mnogim međunarodnim turnirima, a dotle vrijedno i marljivo izučavao matematiku, koja je u njegovom životu bila u prvom planu. I najzad, izrasti će u matematičara svjetskog glasa i doktorirati 1926. godine. Izvjesno vrijeme je proveo kao predavač matematike na ženskom liceju.
Kako je po prirodi bio studiozan, temeljit i šahu je prišao ozbiljno kao naučnoj disciplini. Jasno, u njega je unio dozu metodičnosti i racionalizma. Ali, to je svakako bio mač s dvije oštrice, jer takve osobine i takav pristup ovoj igri kao da su prigušili svježinu i polet njegovog talenta.
Za svog slavnog i velikog suparnika Aljehina, Euwe ima samo riječi hvale i komplimenata: „Uopće uzevši, od svih svjetskih prvaka, Aljehin je bio najveći šampion u kombinatorici i samo Talja možemo usporediti s njim. Zaljubljenik u šah kao nitko prije njega. Jednom riječju, deponij nepresušnih ideja. Njegov šahovski credo bio je da pred suparnika svakim potezom treba postavljati nove i samo nove probleme. U naše vrijeme, igrači nisu dublje i analitički obraćali pažnju na otvaranje...“
Tihi i dostojanstveni Nizozemac, kad se približio 50-toj godini okušao je ponovo sreću u borbi za šahovsku „krunu“ sa znatno mlađim majstorima: Botvinnikom, Keresom, Reshevskim, Smislovom – i završio na posljednjem mjestu. Fizički nije izdržao napore, a i mentalno kao da je počeo opadati.
Umro je 26. studenog 1981. u Amsterdamu.


Post je objavljen 14.02.2007. u 12:56 sati.