Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/endimion17

Marketing

Lov na ISS

Ne znam o čemu bih pisao, jer mi se ne događa ništa zanimljivo, pa onda evo jedan mali informativni članak o tome kako na nebu uloviti izuzetno zanimljivu stvar.

Valjda ste svi barem jednom u životu vidjeli satelit na nebu. Izgleda kao mala, mirna zvjezdica koja se brže ili sporije miče po nebeskom svodu, da bi zapala u maglu obzora ili utonula u Zemljinu sjenu. Nisu baš zanimljivi jer su slabog sjaja. Ali ima zanimljivih.

ISS - International Space Station (Međunarodna svemirska postaja)

Najveći objekt koji je čovjek ikad izgradio izvan Zemlje. Stvar je ogromna. Duljina preko najvećih solarnih ploča joj je 73, a duljina trupa 44.5 metara. Stalno je naseljena, na njoj se svašta radi. Svakih nekoliko mjeseci, dođe neki shuttle ili ruski Soyuz i donese hranu, gorivo, ljude. Ako vas više zanima o povijesti projekta, imate NASA-ine stranice.

Jako se dobro vidi. Magnituda joj je 2, 1, 0, -1, -2, kako kad.
Da biste ju vidjeli, treba vam vaš položaj na planetu, njen položaj na nebeskoj sferi i točno vrijeme. Postoji stranica na kojoj se možete registrirati, upisati podatke o tome gdje se nalazite, pa će vam na upit, ispisati datum, vrijeme, magnitudu, položaj na nebu, kud se kreće. Odlična stvar, precizna, koristim je već nekoliko godina. Na vama ostaje samo pogledati u nebo.
Svoje koordinate nađete pomoću Google Earth-a. Ipak, za objekte poput ISS-a, koje u istom trenu može gledati cijela Europa, ne morate znati točne koordinate svog kvarta ili kuće, dovoljne su vam samo približne, recimo za Zagreb je sasvim dovoljno: lat 45° 45' N, long 16° E.

Pa tako, evo vidljivi prolasci za danas i sutra navečer, s tim da je ovaj za Valentinovo odličan, jer je definitivno vedri dan. Ovo je izračunato za Zagreb, ali je prilično svejedno gdje se nalazili u Hrvatskoj, čak i Europi (ako ste u istoj vremenkoj zoni, očito), razlike vremena pojavljivanja su u sekundama, te u neznatnoj razlici visine postaje na nebu. Sjednete par minuta prije i čekate. wink

  • 14.02.2007.
    magnituda: -0.6
    početak: 18:32:30 (jugozapad, 10° iznad obzora)
    prelet: 18:35:18 (jug-jugoistok, 51° iznad obzora)
    kraj: 18:36:23 (istok, 32° iznad obzora)
  • Iz Zagreba je bilo odlično vidljivo. Krenulo je lijevo od Venere, prema jugu, prošlo iznad Oriona i utonulo u Zemljinu sjenu iznad Saturna. Bakica je bila oduševljena.

  • 15.02.2007.
    magnituda: -0.6
    početak: 18:53:02 (zapad-jugozapad, 10° iznad obzora)
    prelet: 18:55:57 (sjever-sjeverozapad, 65° iznad obzora)
    kraj: 18:56:28 (sjever-sjeveroistok, 50° iznad obzora)
  • Iz Zagreba, opet odličan prelet. Opet je krenulo lijevo od Venere, ali ovaj put prema sjeveru, uspelo se visoko na nebo i očito opet, utonulo u sjenu.


    Dok vas bude prelijetala, znajte da putuje brzinom od skoro 27700 km/h, da vam se nalazi nešto manje od 350 km iznad glave i da su u njoj trenutno lebde Michael Lopez-Alegria, Mikhail Tyurin i Sunita Williams kao 14. ekspedicija, koja je tamo od rujna prošle godine i koja će tamo biti do srpnja 2007.


    Post je objavljen 14.02.2007. u 10:54 sati.