Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/buuuuaah

Marketing

..valentinovo..


Povijest Valentinova i sveca po kojem je praznik dobio ime i danas je misterija. Poznato je da je Valentinovo povezano i sa starorimskom i kršćanskom tradicijom. U drevnom Rimu na taj dan slavio se festival plodnosti, dok danas katolička crkva priznaje tri različita mučenika pod imenom Valentin, čije je mučeništvo povezano sa sredinom veljače.

Jedna legenda govori o tome da je Valentin bio svećenik u Rimu tijekom trećeg stoljeća. Tada je vladar Klaudije II odlučio da svi samci moraju postati vojnici, te je svim mladim muškarcima zabranio brak. Valentin je usprkos toj zabrani i dalje u tajnosti nastavio sklapati brakove između zaljubljenih parova, a kada je otkriven, Klaudije II ga je osudio na smrt.

Druga priča pretpostavlja da je Valentin ubijen zbog pomaganja kršćanima da pobjegnu iz okrutnog rimskog zatvora gdje su bili mučeni. Po legendi, Valentin je sam sebi prvi poslao čestitku, pa se vjerovalo da se zaljubio u mladu djevojku koja ga je posjećivala tijekom zatočeništva. Prije smrti navodno joj je napisao pismo koje je potpisao "od tvog Valentina", što je izraz koji se na čestitkama i danas koristi u angloameričkom svijetu.


Nasuprot zapadnim zemljama, gdje je većinom običaj da muškarci daruju žene, na Istoku je situacija obrnuta. U Japanu i Koreji običaj je da žene na taj dan kupuju slatkiše svim prijateljima na radnom mjestu, kao i šefovima ... Takvi obavezni darovi nazivaju se "giri-choco", a postoji i neobavezan dar – "honmei-choco", koji se poklanja samo osobi za koju se gaje dublji osjećaji – simpatiji, muškim prijateljima, braći, ocu ili ljubavnom partneru.

Na tzv. Bijeli dan, 14. ožujka, muškarci su obavezni "odužiti" se ženama koje su im dale slatkiše za Valentinovo, a običaj je da to bude bijela čokolada ili bijeli sljezov kolačić (otuda naziv Bijeli dan). U Koreji osim Bijelog postoji i Crni dan – 14. travnja, kada se muškarci koji nisu dobili poklon za Valentinovo okupljaju na zajedničkom druženju, na kojem se jede jajangmyun (kineska tjestenina u crnom umaku).

U Kini se također slavi Dan zaljubljenih, ali pod nazivom Qi Xi ili "noć sedmica" – radi se o sedmom danu sedmog mjeseca po lunarnom kalendaru (po kineskom kalendaru, zadnji je bio 11. kolovoza 2005.). Na taj dan običaj je da se mlade djevojke pokažu u tradicionalnim umjetničkim vještinama, posebno u rezbarenju dinja, te da požele dobrog partnera.

U Brazilu se ne slavi Valentinovo, ali postoji nešto slično. Naime, 12. lipnja tamo se slavi "Dia dos Mamorados" ili "Dan ispunjen ljubavlju". Tada dečki i djevojke, supruge i supruzi izmjenjuju darove (slatkiše, donje rublje, čestitke, cvijeće...). Smatra se da je za to izabran baš 12. lipnja jer je to dan prije svetog Antuna, koji se u Brazilu smatra zaštitnikom braka. Tada neudane žene izvode rituale kako bi što prije našle dobrog supruga ili barem dečka.



..i za kraj..

svim zaljubljenima želim sretno valentinovo..želim im prepun dan sreće..ljubavi i pažnje..hmm..naravno želim im dan bez sekirancije i tuge..samo čišto uživanje..a onima koji nisu zaljubljeni ili nemaju nikoga želim da im današnji dan bude tračak svijetlosti..u njihovom ljubavnom kutku..

ljubite se..grlite..mazite..iskoristite ovaj dan..

sve vas volim..
cerek







Post je objavljen 14.02.2007. u 10:42 sati.