Slijedeći tekst preuzet je sa stranice www.izakulisa.com
Sva sreća da su ove godine u Ministarstvu kulture pokrenuli novu web stranicu i da je ‘vrlo redovito’ ažuriraju. Tako na sljedećoj stranici nailazimo na zanimljive podatke.
1.) 15. ožujka 2006. održana je sjednica Kulturnog vijeća za dramske umjetnosti (sastav Vijeća možete pronaći na istoj web stranici) na koju su u zasebnim terminima pozvani predstavnici Festivala svjetskog kazališta (Dubravka Vrgoč), Eurokaza (Gordana Vnuk) i PIF-a (Zvonko Festini) s ciljem podrške festivala i poboljašanja kvalitete istih. Posebno se ističe, radi bolje kvalitete i financiranja bijenalno održavanje Eurokaza i Festivala svjetskog kazališta. Za ta dva festivala Vijeće smatra da se trebaju dosljedno koncepcijski profilirati te je preporučio gostovanje festivalskih predstava i u drugim gradovima RH te je podržalo organizaciju showcase programa.
2.) Na sjednici istog Vijeća 20. travnja 2006. nastavljen je razgovor na temu Festivala svjetskog kazališta, a Dubravka Vrgoč je izvijestila Vijeće da je Grad Zagreb povjerio organizaciju Festivala Zagrebačkom kazalištu mladih. Osim razgovora o važnosti Festivala, zanimljivo je da će se, prema navodima Dubravke Vrgoč, troškovi festivala smanjiti besplatnim korištenjem gradskih kazališnih prostora, u skladu s dogovorom s Gradom.
3.) Nešto manje od dva mjeseca poslije, 14. lipnja 2006., na ponovnoj sjednici u Ministarstvu kulture bio je razgovor o predstojećem Festivalu svjetskog kazališta. Dubravka Vrgoč je upoznala s pretprogramom i financijskim planom Festivala. Vijeće je podržalo zamolbu Dubravke Vrgoč za odobrenjem dodatnih sredstava za pokrivanje troškova gostovanja predstave Petera Brooka. Vijeće je također preporučilo, u skladu s mogućnostima, gostovanje jedne festivalske predstave i u nekom od gradova RH (eventualno Rijeka i Split).
Iz svega toga se da iščitati.
1.) Preporuka Ministarstva je da se Eurokaz i FSK održavaju bijenalno. Sudeći prema najavama, to se neće dogoditi. Hoće li sukladno tome i Ministarstvo kulture smanjiti subvencije navedenim festivalima još treba vidjeti.
2.) Showcase (pretpostavljamo hrvatskih predstava) u sklopu festivala nismo vidjeli ili su se oni održavali potajno. Ponovno se postavlja pitanje o smanjenu subvencija.
3.) O tome da je organizaciju Festivala Grad Zagreb povjerio Zagrebačkom kazalištu mladih znalo se još od najmanje travnja 2006., međutim obični građani, koji i financiraju taj festival, su to mogli saznati tek osam mjeseci poslije kada se protiv toga pobunio Vladimir Stojisavljević i izvršna direktorica FSK-a, Valentina Zeljak-Božović (članak u Jutarnjem listu od 1. prosinca 2006.) koji su i na čelu udruge pod imenom Festival svjetskog kazališta. Tu je udrugu, naime, osnovao Grad Zagreb s ciljem organiziranja Festivala, kako bi se osigurala politička neovisnost. Zagrebačko kazalište mladih je ipak politički ovisno kazalište u smislu da ravnatelja kazališta potvrđuje Gradska skupština. Zanimljivo je da je Ministarstvo kulture odobrilo svoju subvenciju Udruzi FSK, kojoj je tako po odobrenju sredstava i poslalo ugovor na potpis, da bi naknadno od njih tražili da im vrate ugovor! Iz ovoga se da zaključiti da je FSK 2006. prijavio, kao i dosad, organizator festivala Udruga FSK, a ne ZKM. Od tada Dubravka Vrgoč kontinuirano vrši pritisak na predsjednicu Udruge FSK i producenticu festivala Valentine Zeljak Božović da ugasi udrugu, odnosno da je preda njoj. To pobuđuje sumnju u priču da joj je Grad prepustio festival, jer ako je to istina, mahala bi nekom odlukom koju je Grad Zagreb dužan donijeti. A kako to uopće Grad može prepustiti neku udrugu građana nekoj osobi, kad je svaka udruga građana neovisna i ima svoja tijela odlučivanja koja biraju njeni članovi? Dakle, to ni nije gradska udruga, nego neovisna udruga građana. No, ovdje se radi očito o nekim ozbiljnijim stvarima i zakulisnim igrama kojima je Dubravka Vrgoč postigla svoj cilj – ostati izbornicom, ali i postati direktoricom festivala.
4.) Postavlja se pitanje kako to da Festival svjetskog kazališta dobiva besplatno gradske kazališne prostore dok drugi festivali taj prostor moraju plaćati po nekoliko desetaka tisuća kuna po danu? I to sve u dogovoru s Gradom Zagrebom dok se drugi festivali ne uspijevaju dogovoriti s Gradom (primjerice Festival novog cirkusa). Postoji li uopće transparentnost besplatnih korištenja gradskih kazališnih prostora?
5.) Na posljednjoj sjednici u lipnju 2006., tri mjeseca prije početka Festivala svjetskog kazališta, Dubravka Vrgoč upoznaje Vijeće s pretprogramom i financijskim planom. Čovjek bi pomislio da je program već trebao biti sastavljen s obzirom da je rok za prijavu na Javni poziv za potrebe u kulturi za 2006. bio 15. rujna 2005. U prijavnicama se tako zahtijeva detaljan opis programa i financijski plan. Nerazumljivo je stoga tko je zapravo prijavio program četvrtog Festivala svjetskog kazališta – ZKM ili udruga Festival svjetskog kazališta? Sudeći prema gore navedenom članku iz Jutarnjeg lista, to je učinila Udruga.
6.) Ostaje i dojam da se potpuno netransparentno dijeli novac poreznih obveznika s obzirom da se mimo natječaja dodjeluju dodatna sredstava za program koji je već trebao biti sastavljen i prijavljen.
Možda će nam sve ove zavrzlame biti jasnije kad se Dubravka Vrgoč prestane frizirati, a do tada drugim festivalima preporučamo oprez, da i njih ne bi otela.
Post je objavljen 11.02.2007. u 12:38 sati.