U povodu obilježavanja Europskoga tjedna prevencije raka maternice organiziran je stručni skup “Spriječimo rak vrata maternice” na Pravnom fakultetu u Rijeci, a videokonferencije istodobno su se održavale u dvoranama za udaljeni prijenos u Dubrovniku, Osijeku, Zadru i Zagrebu. Organizatori ovoga stručnoga skupa su Europska udruga za rak vrata maternice i udruga Nacionalni odbor za promicanje prevencije raka maternice, a predavači vodeći hrvatski liječnici iz područja liječenja ženskih bolesti.
Prvi europski tjedan prevencije raka vrata maternice održava se od 21. do 28. siječnja 2007. godine širom Europe u organizaciji Europske udruge za rak vrata maternice i u suradnji s europskim znanstvenim instituacijama, stručnim udrugama te udrugama bolesnica. Jedan od glavnih ciljeva obilježavanja ovoga tjedna je podizanje svijesti javnosti o raku vrata maternice.
Treba napomenuti kako je rak vrata maternice jedini rak koji bi mogao biti pobijeđen u Europi zahvaljujući kombinaciji učinkovitoga testiranja (PAPA obrisak) i uvođenja novih tehnologija, poput testiranja uzročnika bolesti, humanoga papilomavirusa (HPV) te cijepljenja protiv HPV-a. No svake godine u Europi 50 000 žena oboli, a 25 000 žena umre od ove bolesti zbog dvaju razloga: velika većina žena u Europi i dalje malo zna o raku vrata maternice ili o tome što bi trebale napraviti za njegovu prevenciju. Veliki prblem je i nedostatak PAPA obriska koji u 20 do 40 posto daje lažne rezultate. Treba napomenuti da kondomi ne štite žene od infekcije HPV-a u potpunosti budući da prijenos virusa ne ovisi o spolnom odnosu, već se može prenijeti i samo pri kontaktu genitalne kože i sluznice.
U Hrvatskoj na godinu od raka vrata maternice oboli 500 žena, a umre ih 200. Najrizičnija su skupina za obolijevanje žene u dobi od 25 do 64 godine, a samo kombinacija primarne i sekundarne prevencije, tj. cijepljenje i probir može osigurati učinkovitu zaštitu žena.
Osim edukativnih predavanja, uzvanici stručnoga skupa su imali priliku potpisati manifest “STOP raku vrata maternice” te na taj način dati doprinos prevenciji ove bolesti.
Današnjem otvorenju stručnog skupa u Rijeci nazočilo je 40 osoba, što je najviše od svih gradova u kojima se skup održava. Skupu su između ostalih nazočile dogradonačelnica Romana Jerković, Ksenija Linić, sveučilišne profesorice Snježana Prijić Samaržija, Daša Drndić i glumice Olivera Baljak i Edita Karađole. Uvodnu riječ, preko video linka, održala je Nada Čikeš-dekanica Medicinskog fakulteta iz Zagreba. Naglasila je da je prevencija, odnosno redovita kontrola, jedini lijek protiv raka. Također je spomenula nevladinu udrugu kojom predsjedava doktor Ante Čorušić koja želi na nacionalnoj razini stvoriti program provjere i evidencije koliko žena godišnje ide na ginekološki pregled, kakvi su im rezultati, a namjeravaju i stvoriti bazu podataka. U tu svrhu obećana su im financijska sredstva iz državnog proračuna za 2008. godinu za informatičke centre i kupnju aparata za tekuću citologiju u Rijeci, Zagrebu, Osijeku i Splitu.
Post je objavljen 25.01.2007. u 11:42 sati.