Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/jja

Marketing

Kozmetika petkom

Djecja kozmetika:
U kojoj se cesto nalaze losi a ponekad i opasni sastojci, na koje ne pomisljamo, jer zar bi proizvodjaci stavili u tako slatka pastelna pakiranja, s kojih se smijese slonici i medeki uopce nesto LOSE? Bi. I vi to jos i platite. Mozda kupate bebu/dijete svaki dan kao dio vaseg malog rituala pred spavanje, dosta je u vodu staviti par kapi maslinovog ili bademovog ulja da se koza ne isusi jer kupke isusuju, makar se sastojale od ciste vode. Jednom tjedno mozete koristiti blagi sampon bez dodatka mirisa, znam ono na sto prvo padnete. Ali male bebe same po sebi mirisu lijepo, zasto taj divan miris zamaskirati parfemom iz kupke i uz to mozda (a sasvim nepotrebno) iritrati njeznu kozu? Kako kompanije znaju da vas najcesce upravo njezan miris (vi mislite da je njezan) asocira na bebe i namami kupiti proizvod, oni isti nemaju intersa maknuti, na vama je dragi roditelji da birate fragrance free proizvode za vase najmilije. Parfem ne mora biti sinteticki da bi bio los, cak i biljnog porijekla je moguci iritant. Etericna ulja recimo.


Kad bebica pocne stajati, mozete joj srediti (ovdje jako popularno), vlastiti umivaonik i beauty centar cerek tako da isti stavite na kadu


SPF za bebe:



iako male bebe NE SMIJETE mazati nicime ,a ni izlagati suncu prvih 6 mjeseci! Ne smijete ih mazati jer njihova jetra nije u stanju probaviti tu kemiju. Najbolje je da ih prvu godinu klonite od direktnog sunca, koza pamti sve i ne zelite svoje dijete zbog lakomislenosti strpati u rizicnu skupinu raznih koznih oboljenja. SPF 60 je nesto sto ne znaci nista, vise o tome pod datumima 26.05.2006 te 19.05 kao i 12.05. iste godine, njih cete naci s lijeve strane bloga, kronoloski poredano.
Od tamo citirano: Ako imate djecu, cesto ce vas privuci slatka ambalaza, vesele boje i recimo visoki zastitni faktor. Sto cinite sa vasom kozom je samo vasa stvar ali za one najmladje ste odgovorni. Provjerite imaju li ti proizvodi i UVA zastitu. U pravilu DOBAR SPF proizvod se ne razlikuje bio on za djecu ili za odrasle ili obrnuto ako nije dobar za djecu ne bi ga ni odrasli trebali koristiti. Ako trazite proizvod koji je recimo manje iritantan onda birajte cisti titanium dixid ili zink oxid, dakle fizicku zastitu.
Titanium dioxid i zinc oxid su mineralni filteri, stite od UVA i UVB na nacin da odbijaju te zrake od koze tkz. mikropigmente. Kemijski filteri stite na nacin da upijaju zrake i pretvaraju ih u toplinu, a i upijaju se u kozu, dok mineralni ostaju na njoj, na kraju dana se operu. Dakle za djecu mineralni, ostavljaju bjelkasti trag zato ih odrasli rado zaobilaze.

Dermatolozi dovode u vezu foto-opekotine u najranijoj dobi sa kasnijem dobivanjem raka koze, tj. tim ranim ostecenjima se stvorila predispozicija za isti.

Ja sam cula i neubolozne izjave da im ne zele stavljati kemiju na kozu te da je bolje bez kemije, na suncu nego s kemijom na suncu. Strava stav.
Pogotovo kad znamo da koza pamti i akumulira i da i opet dermatolozi kazu da 80% nakupljenog stetnog UV-a, dobijemo upravo u djetinjstvu! Nazalost i dobar dio kozmetike koja sluzi zastiti od sunca i namjenjena je bas bebama i maloj djeci NEMA zastitni UVA filter?! Mnogo vaznije nego visoki zastitini faktor (jer ionako necete s malim djetetom biti sat ili vise vremena neprekidno na suncu) je pitanje ima li UVA zastitu!


Pelenski osip:

,
Kod pelenskog osipa najbolje je izbjegavati bilo kakve djecje maramice i cistiti guzu cistom ne pretoplom vodom i eventualno mekom flanelskom krpicom. Cak i u fragrance free verzijama moze neki drugi sastojak nastetiti vec debelo iziritranoj kozi.
Navodno je osip manji ili ga gotovo i nema kod platnenih pelena, no ako to nije opcija za vas, morate redovito mijenjati pelene jer urin ili kakica koji predugo ostaju blizu koze (zarobljeni u peleni), nagrizu kozu i izazovu reakciju. Ujedno ako je toplo, i imate nepropusnu plahtu – najbolje sto cete uciniti za iritiranu kozu je da ju ostavite gologuzu da se izlufta na zraku i prodise. Ako znate da necete biti u stanju odmah promijeniti pelenu (preko noci recimo), obicna pavloviceva krema, vazelin, zagrebacki melem i slicno ce posluziti odlicno kao fizicka barijera fekalijama. U svakom slucaju, rijesenja koja idu na recept zaista u iznimnim slucajevima jer ce to najcesce biti neki blagi oblik kortizona. Ili Nystatin mast ili MYCOSTATIN, sto je isto. Dobiva se u apoteci bez recepta a hebamme (babice) kazu da je dobra stvar. Popularna je i obicna cinkova mast,
te kod ranica od La Roche-a Cicaplast – sluzi kao film na rani, ubrzava zacjeljenje kroz kupar, cink i magnezij.

Osim iritacije fekalijama, iako rijedje u pricu se mogu uplesti i gljivice (Windelsoor), koje su preko kakice dosle iz bebice van.

Aktivni sastojak: nystatin, cijena ove tube je oko 7 eura.

Dojena djeca pate rijedje od pelenskog osipa jer majcino mlijeko ima bolju pH vrijednost nego industrijska baby hrana.

Ovo se koristi kao kupka kod jakih iritacija , smiruje svrbez i pecenje, bocica od 100 grama kosta oko 10 eura. Ima i Bobbi Brown verzija za pelenski osip, ali ne, nije nuzno dati toliko novaca za prosjecnu mast. Jedna opcija su i masti sa dexpanthenol-om. Ako dojite a beba je dobila osip, pazite da smanjite unos agruma bilo u obliku voca bilo u obliku soka, a ako djetetu dajete sokove od agruma, predjite na cistu vodu, ionako je zdravije.

Ako nikako ne mozete bez djecjeg pudera koristite talk free verziju. Naime istu koristim i ja kad znam da je vani toplih 35 stupnjeva, ja nosim sos i puno cu pjesaciti, prepudram lagano unutrasnu stranu nogu i nema onog bolnog trenja ili ako patite od ekstremnog znojenja ljeti, mozete malo prepudrati vlastitu guzu (tj. izmedju dvije pole) i malo nanjeti po ledjima ili dekoltetu.



Masirate li svoje bebice? Ja sam to iz mog gusta radila djeci koje sam babysittala, recimo do 2 godine starosti, te kako bi se opustili prije spavanja, tipa milovanje ledja, blaga masaza trbuha i stopala da bi me nedugo nakon toga mame jedne takve curice pitala da ju naucim kak se to masira jer dijete nece zaspati bez toga LOL. Ne treba vam tecaj ni strucno znanje samo strpljenje i ljubav. Pedijatri kazu da bebice koje se masira rastu brze i rijedje su bolesne. Najbolje je masirati pred spavanje kad je beba sita i cista, pazite da ne bude prehladno u prostoriji, da nema propuha i slicno. Njemacke mame masiraju obicno ispod ove lampe koja sluzi da nocu kad iskljuce grijanje vi i dalje mozete bebu na toplom presvuci:

Uzmite neko obicno ulje, recimo cisto bademovo i ugrijte ruke tako da razmazete par kapi i utrljate u ruke, vasa bebica ce vam sugerirati radite li dobro ili ne, masaza koju prati veselo djecje ciktanje i veseli pokreti nogicama, dobar je znak. Meni je to bio idealan nacin za uspavati ih i ne dati im ekstra bocicu kad su ionako vec vecerali i oprali zube.

Vasa pretpostavka da je proizvodjac brinuo o dobrobiti vaseg djeteta je pogresna. On brine o zaradi. Vi ste ti koji brinete ili bi trebali o dobrobiti vaseg djeteta.
Glavna smjernica je izbjegavjte sve sto ima intenzivan miris! Izbjegavajte sve sto ima dodatke boje u sebi pa je njezno rozo ili njezno plavo. Naucite citati etikete. Lavanda moze imati umirujuca svojstva kad se stavi u uljnu lampicu ali je koma za bebi kozu kad se nalazi u losionu.
Pazite na to da proizvodi koje koristite imaju blagu pH vrijednost (onu koju trebate i kad kupujete proizvode za intimnu njegu za sebe).
Izbacite talk-puder ako vec niste. Izbjegavajte proizvode koji se puno pjene, ma kako god to djeci bilo zabavno. Ili ih pokusajte koristiti svega 2-3 mjesecno. Obratite paznju na amphoteric surfactants tkz. syndets ( kojih doduse ima puno ali recimo johnson i johnson koristi taj sastojak za svoje "bez suza" sampone i to pod nazivom cocamidoptopyl betaine, dakle ako vam ovo nadasve jednostavno ime upadne u oci ;-) na dobrom ste putu). Djecji samponi cesto ne funkcioniraju dobro odraslima, bas zato sto su blagi, nisu u stanju isprati vasu masnu kosu (bebe su gotovo ciste i kad ih perete), vase ostatke stajling proizvoda, vasu prhut i slicno. Dalje i ovaj sastojak je blag iako tako ne zvuci cocamphocarboxyglycinate, inace znaju dermatolozi imati te liste zaista blagih sastojaka, pa pitajte pri sljedecem odlasku i onda lijepo s tim listicem u kupovinu. Ne, uopce nije jednostavno, recimo sodium lauryl sulfate je isusujuci ALI sodium lauryl sarcosinate je blag.
Nekad bebice znaju na tjemenu razivit blagi oblik seboreicnog dermatitisa vise o tome ovdje
http://www.drgreene.org/body.cfm?id=21&action=detail&ref=1062, necete pogrijesiti ako ta mjesta lagano masirate maslinovim ili bademovim uljem (2-3 kapi), izbjegavajte baby ulja jer imaju previse parfema. Ako ne prodje na taj nacin, moze vam doktor prepisati djecji sampon za seboreicni dermatitis, ali isti bi koristila zaista u teskim slucajevima.
ukoliko cete ga kupovati sami, kosta oko 15 eura.

Treba li djecu mazati? Ovisi – ako im je koza o.k. ne, ako im je suha, da. Prije se vjerovalo da djecjoj kozi trebaju teske debele kreme, zapravo masti. Danas se zna da su idelane lagane teksture tj. losioni, nesto sto se ne mora UTRLJAVATI.

Koji proizvodi su o.k.? Nemam mnogo iskustva s djecjom kozmetikom, iako znam ponekad za probu kupiti sebi neke stvari namjenjene djeci. Recimo djecje mokre maramice su nazalost cesto sve samo ne blage. Neki proizvodi za odrasle (recimo dijelovi Eucerin linije) su BOLJI za djecu nego neke njima posebno namjenjene linije.
Neki o.k. proizvodi (cini mi se da ce svaka brizna mama imati daleko vise iskustva od mene), recimo
maramice Huggies (bezmirisne, imaju i mirisnu varijantu, tu zaobidjite)
, ja imam u kuci uvijek djecjih maramica, tako se mogu osvjeziti na brzinu, popraviti los potez ruzem, vani obrisati ruke i vrat....recimo kleenex i penaten imaju parfem.

Ili jedna ocajna mama koja je uvidjela da je trziste prepuno LOSIH proizvoda te pokrenula vlastitu proizvodnju baby frendly proizvoda, sve organsko ovo i ono, naravno i u toj liniji ima losih proizvoda (recimo djecje kupke koje vrve citrusima?!), ali puno manje nego u ostalima.
http://www.californiababy.com , recimo njihova Super Sensitive Bubble Bath. Onda dolazi na red firma koju sam vec dvaput
spominjala na blogu jer sam ovisna o njihovim mirisljavim papirima za ormare, crabtree i evelyn i ako romanticno upakirani, ti baby sapuni i ostali proizvodi su im uzasni, zaobidjite.


Post je objavljen 19.01.2007. u 14:00 sati.