PODRIJETLO PREZIMENA BUKVA
---------------------------
"O prezimenu BUKVA, zapoceo bih sa citanjem pojmova profesorice dr. Olge Lukovic-Pjanovic. "... Pojmovi su sadrzani u slovima slovenske azbuke - stare glagoljice, ali i novije cirilice. Ti pojmovi, prva tri slova nizu se ovako: A - az, B - buk(bog) ili buki(slova), V - Vid(bog sunca ili rata) ili vjedi, vjedu(znam)...
...Ali - kaze autorica: "Iznad svega toga stoji - u neku ruku kao kruna - ono sto je formulisano s prve tri rijeci: AZ - BOG - VID, koji sve to VIDIM, CUJEM i OSJECAM". Medjutim, tko se iole zanimao za slovensku azbuku, bilo za cirilicu ili glagoljicu, dobro zna da se ta tri pocetna slova ne citaju tako. Dakle, ne AZ - BOG - VID, nego AZ - BUKI - VJEDU, sto znaci: JA SLOVA ZNAM. Ovo drugo tumacenje je opce poznato i prihvaceno...
...BUK bi trebalo da znaci BOG, stoji pod upitnikom, jer BUK je BUKVA(drvo). Ali ako uzmemo u obzir da je BUKVA bila sveto drvo, odnosno drvo-zapis (a zapisa imamo i danas u Srbiji), da je sa urezanim slovom V - "Vid" oznacavalo boga Vida, onda postaje sve jednostavnije. BUK je isto sto i BOLVAN u staroruskom spjevu SLOVO O POLKU IGOROVU, gdje znaci - BALVAN, DRVENI KIP BOZANSTVA. Ali kako objasniti da je BUK postalo BUKI - "slova", pa i njemacko BUCH - "knjiga"?
Postoji li mozda i neki drugi zapis sa vise znakova urezanih na bukovoj ploci? Postoji. To je ploca koja je sluzila kao dokaz da zemlja pripada jednom narodu, a kasnije, u feudalizmu, i pojedincima...
... Pisuci o slovenackoj azbuci glagoljici, F.M.Apendini je rekao i ovo: "Izumitelji glagoljice je
postupio tako da imena slova, nizuci se jedno za drugim, izrazavaju neku misao i savrseno obuhvataju smisao rijeci; u drugim azbukama, medjutim, ni naziv slova, a ni njihov red ne znace zapravo nista". To je tacno, ali Apendini nam nije rekao da li je to djelo izumitelja azbuke, ili azbuka lezi na vec znanoj magijskoj podlozi, sto je najvjerojatnije. Nalazimo se dakle na izvoru magije. Znakovi slavenske azbuke omogucavaju da se pomocu njih izvrse sve magijske radnje - zapisivanje amuleta, urezivanje zapisa, gatanje, proricanje, bacanje cini i dr. Slavenska azbuka je takodjer bozanskog porekla, a po jednoj legendi potice od paganskog boga najviseg ranga. U toj
legendi se kaze da je Svarun(drugo ime Svarog) isao medju ljude kao obican smrtnik. Putujuci od mjesta do mjesta on je ljudima ostavljao poruke i pouke, UREZUJUCI ZNAKOVE U KORU OD DRVETA, TE JE TAKO STVORIO PISMO.
Saznali smo sto je BUK. Ta BUKVA tabla sa znacima bila je preteca danasnje knjige. Po svim izgledima, Slaveni su je zvali knjiga. U nasoj junackoj poeziji kad neko "knjigu pise", on u stvari ne pise knjigu, vec pismo, a to je stari BUK. - *(1)
"...U knjizi "Leksik prezimena SR Hrvatske" (izd. NZ Matice Hrvatske, Zagreb 1976), radjene na temelju popisa stanovnistva 1948. Raspored nasih prezimena, kakav je bio zatecen tim popisom, vrlo cesto ukazuje na njihov stari zavicaj. O prezimenu BUKVA, male brojnosti u Hrvatskoj, "Leksik" navodi da ga je u Polaci kod Knina 1948. nosilo sest obitelji, a u Vrsima kod Zadra tri obitelji. Mislim da nece pogrijesiti onaj tko u tom kraju vidi znacaj prezimena Bukva koje se zatim raseljavalo Vojnom granicom (Krajnom) do Vojnica i Petrinje, pa i do Slavonije (Grubisno polje). - tako istice Mladen Paver.
Akademik Petar Simunovic, vodeci hrvatski onomasticar, objasnjavau znanstveno-popularnoj knjizi "Hrvatska prezimena" (Zagreb, 1995.) kako su nekada davno u nas bila uobicajena muska imena po nazivima drveca. Neke vrste drveca imale su i kultno znacenje, kao Bukva.
U tom smislu prezime Bukva - nastalo od osobnog imena - dobiva drugi smisao. Prezime Bukva nosi kultno znacenje". - *(2)
O mom imenu BORIVOJ, najbolje se izrazio Trezezbor Piekutowski Bonk kad objasnjava ruskinji Vladi, sto to znaci rijec Borivoj. Bonk pise: "To je voj, muž koji se bori - ratnik. Staroslavensko ime. Borivoj je hrvatski ratnik svjetlosti, pjesnik, slikar i moj dragi prijatelj." - *(3)
Hvala dragom prijatelju Bonku na ovom kratkom i jasnom pojasnjenju imena Borivoj. Inace moje ime
zasigurno je predlozio otac, Marko Bukva. Uz sve cime se bavio, On je bio i "mistik". Shvatio sam sva
znacenja njegova naukovanja i velicinu koju je Marko posjedovao, ljudi su ga iznad svega voljeli i postivali, bio je rado vidjen u svim sredinama.
S punim ponosom nosim uspomenu na drage roditelje, majku Zoricu i oca Marka Bukvu.
*(1) - dio teksta iz casopisa "Trece oko", Inicijali
bozanske poruke, pisao je Nikola Jeremic.
*(2) - dio je teksta objavljen u casopisu "Tena", broj 36, 11.studenog 1999, Zagreb
*(3) - tekst ispisan na forumu http://www.svarica.com/
pisao, Trezezbor Piekutowski - Bonk.
U Rijeci, 15.01.2007. godine Borivoj Bukva
Post je objavljen 15.01.2007. u 05:56 sati.