Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/budan

Marketing

FILATELIJA-POŠTANSKE MARKE RIJEKE, FIUME 1918-1924

Ivan Martinis
-------------

Postanske marke Rijeke, Fiume 1918-1924
Stamps of Rijeka, Fiume 1918-1924




Fiume book


O knjizi

Knjiga o markama Rijeke, Fiume 1918.-1924. je strucni Prirucnik Hrvatskog filatelistickog saveza broj 16., ima 250 stranica u boji, tvrdi uvez, preko 1000 grafickih priloga, tekst na hrvatskom i engleskom jeziku i predgovore atestatora. Osim detaljne razrade maraka Rijeke, obradena je povijest poste Rijeka iz toga perioda, vojna posta, cjeline, koristenje maraka za biljege i sitan novac, te brojni falsifikati maraka Rijeke. Vise informacija i besplatan download kataloga rijeckim maraka na: www.fiume-book.net ili kod autora: Ivan Martinas, Rastocine 3, 51000 Rijeka (tel.: 0911654411)


Povijesni okvir u kojem su izdavane rijecke postanske marke

Malo je gradova u svijetu koji su u zadnjih stotinjak godina prozivjeli tolika povijesna previranja kao Rijeka. Jos je manje gradova-drzavica koje su tiskale svoje postanske marke. U vremenu nakon Prvog svjetskog rata rijesavalo se pitanje statusa Rijeke, nakon raspada Austro-Ugarske. Od 1918. g. do 1924. g. Rijeka je bila neovisna, imala je svoj novac i svoje postanske marke. Danas, u svim svjetskim filatelistickim katalozima, postanske marke Rijeke se nalaze kao izdvojena cjelina pod nazivom Fiume.

Raspadom Austro-Ugarske, Rijeka je 29. listopada 1918. g. postala sastavni dio tek stvorene Drzave Slovenaca, Hrvata i Srba. Talijansko Nacionalno vijece je 30. listopada 1918. g. procitalo Proklamaciju o prikljucenju Rijeke Italiji. Kasnije se tvrdilo da je to bio referendum o prikljucenju. Rijeka je ostala u Hrvatskoj do 17. studenog 1918. g., kada je general Di San Marzano smijenio zupana dr. Rikarda Lenca i preuzeo vlast.

Formirana je Saveznicka uprava, a izvrsnu vlast u gradu je preuzelo Nacionalno vijece, koje daje
nalog da se do 2. prosinca 1918. g. povuku iz opticaja madarske postanske marke i pocnu pretiskivati
pretiskom FIUME. Madarske postanske marke su se mogle zamjeniti do 28. prosinca 1918. g. Po nalogu Saveznicke uprave, postanske marke nisu smjele nositi politicke poruke koje bi utjecale na buduce rjesenje rijeckog pitanja. Nacionalno vijece se toga drzalo samo kod privremenih postanskih maraka s pretiskom FIUME. Vec u prvom redovnom nizu imamo marke s protalijanskim obiljezjima, sto je ostala praksa i u sljedecim izdanjima. Kako je Nacionalno vijece, kao izvrsna vlast, cijelo vrijeme djelovalo u smjeru pripojenja Rijeke Italiji, dizajn vecine postanskih maraka bio je usmjeru te politike.

Izlaz iz saveznickog zahtjeva od sredine 1919. g. o raspustanju Nacionalnog vijeca i Rijecke dobrovoljacke legije, naden je u osobi istaknutog talijanskog fasista Gabriela D'Annunzia, koji je 12. rujna 1919. g. preuzeo Rijeku sa svojim legionarima. Situacija nije pogodovala niti vladi u Italiji, jer su fasisti planirali raspustanje vlade i parlamenta te svrgnuce kralja Vittoria Emanuela III. Pritisnut medunarodnim akcijama D'Annunzio 8. rujna 1920. g. proglasava Rijecku drzavu pod nazivom Talijanska uprava za Kvarner (Reggenza Italiana del Carnaro). U svoju drzavu je ukljucio i okupirane kvarnerske otoke Krk i Rab. Donesen je Ustav, a Rijeka je postala prvo mjesto
na svijetu u kojem je fasizam dosao na vlast. Vojne postanske marke Rijeke iz toga doba dobro ocrtavaju fasisticku ideologiju, jer je marke osmislio sam D'Annunzio.

Rjesenje ovog problema bilo je potpisivanje Rapallskog ugovora 12. studenog 1920. g. izmedu Kraljevine Italije i Kraljevine SHS o priznanju potpune slobode i nezavisnosti Drzave Rijeke. Drzavu Rijeku sacinjavao je prijasnji Corpus separatum i dio juzno od kolnog puta Zamet – Kastav, sve do Preluke. Iako se D'Annunzio protivio, ugovor je postao stvarnost. Prije odlaska 18. sijecnja 1921. g., D'Annunzio je "priustio" Rijeci krvavi Bozic, kada su dignuti u zrak svi mostovi na Rjecini i ostecena Guvernerova palaca. Za predsjednika privremene vlade izabran je 1. sijecnja 1921. g. dr. Antonio Grossich, predsjednik Nacionalnog vijeca.

Izbori za ustavotvornu skupstinu odrzani su 24.travnja 1921. g. Pobijedio je Riccardo Zanella i njegovi Autonomasi. Fasisti se nisu mogli pomiriti s tim, pa je 3. ozujka 1922. g. uslijedio napad na Guvernerovu palacu. Zanella i vecina izabranih skupstinara bjeze u Kraljevicu i vise se ne vracaju u Rijeku. To je stvorilo uvjete da se Rijeka pripoji Italiji.
Mussolini 18. rujna 1923. g. smjenjuje rijecku vladu te postavlja generala Gaetana Giardina za vojnog guvernera Rijeke. Zadnja pitanja izmedu Italije i Jugoslavije rijesena su Rimskim ugovorom potpisanim 27. sijecnja 1924. g., kada je definirana granica a Rijeka, davno prije Berlina, podijeljena na Fiume i Susak zidom. Od 1. travnja 1924. g. Rijeka je u postanskom prometu Kraljevine Italije, a postanske marke Rijeke odlaze u povijest.


Postovani,
saljem sliku koju mozete "zalijepiti" na Vas blog. Neka uz sliku bude
adresa: www.fiume-book.net
Pozdrav! Ivan Martinas

Dear Sir, please see:
www.fiume-book.net/eng



Post je objavljen 03.01.2007. u 08:17 sati.